031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

آمارهای مثبت فولادی از چین
شنبه 28 دی 1398 بازدید : 507

روز گذشته رویترز در گزارشی نوشت میزان تولید فولاد خام در چین در سال 2019 به رکورد جدیدی به میزان یک میلیارد تن صعود داشته که گفتنی است با رشد بازار املاک و در پی آن تقاضای انعطاف پذیر و بالا روبه رو است، زیرا پکن با افزایش هزینه های زیرساختی تلاش می کند تا روند کاهشی رشد اقتصادی خود را کنترل کند. همچین در این گزارش آمده است این رقم در مقایسه با سال 2018، 8.3 درصد رشد داشته است. 
براساس آمارهای دفتر آمار چین، در ماه دسامبر، تولید فولاد این کشور ۱۲ درصد نسبت به سال گذشته رشد کرده و به ۲۷/ ۸۴ میلیون تن رسید که بالاترین میزان از ماه اوت محسوب می‌شود. طبق محاسبات رویترز و داده‌های رسمی، میانگین تولید روزانه ماه دسامبر در قیاس با ماه نوامبر ۵/ ۱ درصد افزایش یافته است که رشد قابل‌توجهی محسوب می‌شود. براساس این گزارش تقاضای فولاد در چین در سال ۲۰۱۹ با وجود آنکه دومین اقتصاد بزرگ جهان تحت فشار کاهش سرعت رشد داخلی و جنگ تجاری با ایالات‌متحده قرار داشت، اما ثابت ماند. سال گذشته بازار ملک رشدی بیش از حد انتظار داشته و افزایش هزینه‌های زیرساختی باعث افزایش تقاضا برای فولاد شد. این درحالی است که به گفته تحلیلگران، حاشیه سود در کارخانه‌های فولادی نیز به اندازه کافی برای تشویق تولید بیشتر قوی و مناسب بود.
ژائو یو، تحلیلگر Huatai Futures، قبل از انتشار اطلاعات مربوط به تولید فولاد در چین به رویترز گفته بود: تا زمانی که حاشیه سود مناسب وجود داشته باشد، کارخانه‌ها میزان بهره ‌برداری خود را بالا می‌برند و سال ۲۰۱۹ این اتفاق افتاد. براساس داده‌های جمع‌آوری شده توسط مشاور Mysteel، میانگین نرخ استفاده از ظرفیت تولید فولاد در ۲۴۷ بنگاه اصلی فولاد در هفته منتهی به ۲۷ دسامبر ۹۹/ ۷۸ درصد بوده است که این رقم اندکی نسبت به پایان ماه نوامبر افزایش یافته است. این در شرایطی است که اتحادیه آهن و فولاد چین هفته گذشته اعلام کرد انتظار دارد رشد بیشتری را امسال شاهد باشیم و بر همین اساس میزان تقاضای فولاد چین درحدود ۸۹۰ میلیون تن برای سال ۲۰۲۰ پیش‌بینی شده است که نسبت به سال ۲۰۱۹ دو درصد افزایش یافته است. با این حال این گزارش معتقد است سرعت رشد تقاضا به‌دلیل تقاضای کمتر در بخش‌های خودرو و حمل‌ونقل کُند خواهد بود و اگر این بخش‌ها همانند بخش مسکن و ساختمان رشد می‌کرد شاهد رشد بیشتر تقاضا برای فولاد بودیم. 
در این بین به گزارش مرکز فولاد، انتظار می‌رود چینی‌ها پس از تعطیلات سال نو چین (۲۵ تا ۳۰ ژانویه) واردات بیلت را از سر گیرند، چراکه تقاضای فصلی و قیمت‌ها پس از تعطیلات صعودی برآورد شده است. از آغاز سال ۲۰۲۰ تاکنون در بازار چین بیلت وارداتی معامله نشده که به‌دلیل رکود تعطیلات بوده است. قیمت پیشنهادی فعلی بیلت وارداتی در چین ۴۵۰ دلار در هر تن سی‌اف‌آر است. چین در سال ۲۰۱۹ معادل ۲۹/ ۶۴ میلیون تن محصولات فولادی صادر کرده که ۳/ ۷ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افت داشت و میزان صادرات دسامبر نیز ۸/ ۱۵ درصد افت سالانه داشته و نسبت به نوامبر هم ۴/ ۲ درصد بالا رفته و ۶۸/ ۴ میلیون تن ثبت شد. همچنین ۴۸/ ۱ میلیون تن فولاد در دسامبر وارد این کشور شده که ۸/ ۴۶ درصد رشد سالانه و ۳/ ۴۲ درصد بهبود ماهانه داشت. انجمن آهن و فولاد چین اظهار کرده که سال 2020 علاوه بر ظرفیت تولید فولاد در این کشور به شدت تحت کنترل و ممنوع است. این سیاست در راستای طرح اصلاح ساختاری و توازن عرضه و تقاضای فولاد در این کشور می باشد. سوددهی شرکت های فولادی چین در سال 2019 حدودا 26 میلیارد پیش بینی شده بود و این انجمن تصمیم دارد تکنولوژی های قدیمی تولید فولاد را به طور کامل از رده خارج کند. از سوی دیگر این انجمن در سال جاری نسبت به مازادد عرضه مجدد فولاد در این کشور هشدار داده، زیرا این انتظار می رود که تقاضا در راستای رشد عرضه بالا نرود. پیش بینی شده تولید فولاد خام چین سال 2020 همانند سال قبل 6 درصد رشد داشته باشد اما تقاضا حدودا 2 درصد کاهش پیدا کند.
 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

1