031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

آهن چیست ؟
چهارشنبه 20 آذر 1398 بازدید : 434

 

آهن یک عنصر شیمیایی است که با FE و عدد اتمی 26 معرفی می شود.یکی از رایج ترین عناصر زمین است که تقریبا 5 درصد پوسته ی زمین را تشکیل می دهد. این فلز از سنگ معدن هماتیت استخراج می شود و با وسیله ی روش کاهش با کربن که عنصری واکنش پذیر است این فلز را جدا می کنند.

 


استخراج آهن:

 


مرحله ی استخراج آهن از ترکیب های طبیعی آهن پس از سیر تکاملی اولین کوره استخراج آهن به سبک امروزی با عنوان کانالی رونمایی شد.سیر تکاملی این مرحله به جایی رسیده که امروزه، کارخانه های بزرگ استخراج و ذوب آهن و فولاد با ظرفیت چندین میلیون تن به وجود آمده است.

 


سنگ معدن های آهن:

 


سنگ معدن هایی که آهن از آن استخراج می شود، بیشتر به صورت اکسید های آهن مانند مگنتیت هماتیت است که با 2 تا 20 درصد ناخالصی همراه است. این ناخالصی ها در کوره از آهن جدا می شود و به صورت تفاله خارج می شوند. سنگ معدن تصفیه شده، به صورت پودر یا دانه های ریز در کوره وارد می شود. امروزه از سولیند طبیعی آهن(پیریت) در استخراج آهن استفاده نمی شود بلکه مصرف بیشتر آن در اسید سولفوریک سازی است.

 


کانی های آهن:


کانی های آهن چهار دسته هستند:

 


اکسیدی 
کربناتی
سولفیدی
سیلیکاتی

 


مهم ترین کانی های آهن در صنایع فولاد مگنتیت با 72 درصد آهن و هماتیت با 70 درصد آهن است که در حال حاضر از معادن چغارت قابل حصول است.
اندازه و نوع دانه بندی سنگ آهن برای استفاده در کوره بلند فولاد با کیفیت مطلوب بسیار مهم است. برای احیا کامل سنگ آهن باید حداقل اندازه دانه مصرفی در کوره بلند 10 میلی متر باشد. روزانه 2000 تن سنگ آهن در سایت مخصوصی توسط سه دستگاه سرند ویبراتوری دانه بندی دانه بندی و برای قسمت های آگلومراسیون و کوره بلند ارسال می شود.
 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0