031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

احتمال کاهش صادرات ایران
ﺳﻪ شنبه 23 اردیبهشت 1399 بازدید : 473


پدرام سلطانی نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران بیان کرد: با توجه به بحران ناشی از کرونا که تجارت جهانی را درگیر کرده است، پیش بینی می شود صادرات ایران بین 10 تا 12 میلیارد دلار کاهش یابد که بیشتر شامل صادرات محصولات پتروشیمی، فولاد، معدن و ... می شود.

وی با اشاره به پیش بینی تجارت جهانی از کاهش 13 تا 32 درصدی حجم تجارت جهانی در سال 2020، اظهار کرد: با توجه به شرایط موجود به نظر می رسد که این کاهش عملکرد حتی از بحران اقتصادی 2008 نیز شدیدتر خواهد بود و به این ترتیب تجارت جهانی عقب گردی 15 ساله را تجربه می کند. البته بسیاری از تحلیل ها می گوید که بعد از عبور کرونا، بیش از 20 درصد از کاهش رخ داده جبران می شود.
سلطانی با اشاره به تغییراتی که تجارت ایران تحت تاثیر کرونا تجربه خواهد کرد، افزود: براساس آمارها، ما در سال 98 بیش از 41 میلیارد دلار صادرات داشتیم، ولی با توجه به کاهش صادرات در سطح جهانی، صادرات ایران نیز کاهش می یابد و پیش بینی ما این است که باید خود را برای کاهش 30 درصدی ارزش صادرات آماده کنیم.
به گفته نایب رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران، احتمال آنکه تحت تاثیر کرونا، صادرات ایران بین ۱۰ تا ۱۲ میلیارد دلار کاهش پیدا کند وجود خواهد داشت.

سلطانی گفت: کاهش صادرات محصولات پتروشیمی، فولاد و معدنی، کاشی و سرامیک و خشکبار ایران اصلی‌ترین عوامل تاثیرگذار بر این کاهش تجارت خواهند بود.
وی با اشاره به فشاری که کرونا بر تولید کنندگان ایجاد کرده است، گفت: قیمت تمام شده ی کالاهای تولید ایرانی بالاتر رفته و متاسفانه اقتصاد ایران در سال 99 همچنان با نرخ تورم بالا دست و پنجه نرم می کند. اگر حل کردن این مشکلات تحت تاثیر اختلاف نظرهای سیاسی داخلی قرار گیرد، فضا برای فعالیت اقتصادی سخت تر خواهد شد.
ایشان با اشاره به نقش چین در تجارت خارجی ایران، خاطر نشان کرد: به نظر می رسد چین به عنوان مهم ترین شریک تجاری ایران در سال های قبل، کم آسیب ترین اقتصاد در سال 2020 باشد و از اینرو صادرات ما به این کشور همچنان ادامه خواهد داشت، ولی کاهش درآمدهای نفتی، عراق را محتاط خواهد کرد و احتمالا دومین وارد کننده اصلی کالا از ایران، محدودیت هایی را پیش روی خواهد داشت.

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0