031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

ارز آوری صنعت فولاد بعد از پتروشیمی
یکشنبه 28 اردیبهشت 1399 بازدید : 482


سرپرست جدید وزارت صمت در شرایطی تصمیم دارد جلسه ای برای ساماندهی صنعت فولاد برگزار کند که تولیدکنندگان فولاد کشور از ضعف های موجود در قیمت گذاری و موانع موجود بر سر راه صادرات در فشار هستند.
برگزاری جلسه‌ای به منظور ساماندهی صنعت فولاد در دستورکار سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفته است. نا‌به‌سامانی این صنعت بیش از هر چیز به قیمت‌گذاری محصولات زنجیره مربوط می‌شود. در کنار قیمت گذاری، صادرات نیز دیگر دغدغه تولیدکنندگان این محصول استراتژیک است. قیمت‌های داخلی برای تولیدکنندگان جذاب نیست اتفاقی که سبب می شود توجه آنان به بازار خارجی جلب شود. رویه‌ای که تاکنون چندان به مذاق مقامات مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت خوش نمی‌آمده است.

رضا شهرستانی، عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، در این باره بیان کرد: تولید فولاد خام ایران در سال گذشته 27 میلیون تن بود. قرار است این رقم در سال جاری به 30 تا 32 میلیون تن افزایش یابد.
وی افزود: این چشم انداز را در کنار موضوعاتی همچون شرایط تحریم همراه با پیامدهای کرونا و روبروی با سقوط بهای نفت بگذاریم. در چنین شرایطی که دولت در وارد کردن ارز دچار مشکل است، صنعت فولاد می تواند پس از پتروشیمی منبعی خوب برای ارزآوری باشد. در سال گذشته با وجود سیاست های غلط و موانع بوجود آمده از این سیاست ها، این صنعت توانست 3.5 میلیارد ارز وراد  کند.
شهرستانی ادامه داد: با این حال برای صادرات و در پی آن ارزآوری باید به این نکته توجه داشت که صادرات شمش می تواند ارزش افزوده بیشتری برای کشور بیافریند. برنامه‌ریزی ما باید بر صادرات 11میلیون تن شمش فولاد در سال جاری باشد و صادرات محصولات بالادستی مانند آهن اسفنجی، گندله، کنسانتره و سنگ آهن  ممنوع باشد، چون کشور در حال حاضر ظرفیت خالی برای تولید 36 میلیون تن شمش و اسلب را دارد. بنابراین این مواد می تواند به تکمیل تولید شمش و اسلب بینجامد و شمش به عنوان موادی که ارزش افزوده بالا دارد، صادر شود.
عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران خاطرنشان کرد: با این حال سودآوری باید به گونه ای باشد که برای همه زنجیره برد داشته باشد. یکی از معضلاتی که هم اکنون وجود دارد اختلاف بر سر بهای شمش در داخل کشور است. در حال حاضر این قیمت 5 درصد زیر قیمت فوب برآورد می شود که کاملا درست است اما این فرمول در عمل اجرایی نمی شود. مشکل این است که قیمت بر مبنای چه ارزی محاسبه می شود.
شهرستانی افزود: عدم محاسبات درست به قیمت گذاری پایین تر از قمیت های واقعی می انجامد و فشار بوجود آمده از این قیمت گذاری علاوه بر شرکت های فولادی بر کل زنجیره تحمیل و همه زنجیره را متضرر می کند. همچنین واقعی نبودن قیمت فولاد داخلی، تولید کننده را به صادرات سوق می دهد.
وی ادامه داد: شرکت های تولید کننده در رقابت برای صادرات، محصولات نهایی فولاد همچون میلگرد را با قیمت هر چه پایین تر می فروشند، اتفاقی که می تواند منجر به دامپینگ محصولات شود. به همین علت است که در حال حاضر عراق تعرفه 100 دلاری و افغانسان تعرفه 80 دلاری بر واردات میلگرد ایران گذاشته است.

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0