031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

استخراج بیش از 1.5 میلیون تن زغال سنگ
پنج شنبه 18 اردیبهشت 1399 بازدید : 493

 

براساس جداول آماری سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، سال گذشته میزان استخراج زغال سنگ از دو مجموعه معدنی طبس و البرز مرکزی به میزان یک میلیون 585 هزار و 531 تن رسید که بیش از 92 درصد آن سهم طبس بود.

سال 98 میزان تولید کنسانتره زغال سنگ از واحدهای معدنی ذکر شده به 664 هزار و 568 تن رسید و زغال ارسالی به مبادی مصرف هم 700 هزار و 558 تن بود. 
توسعه صنعت فولاد به روش کوره بلند (سیستمی که سهم 75 درصدی در تولید فولاد جهان را دارد) در کشومان، به سوخت زغال سنگ وابستگی دارد که در حال حاضر میزان تولید با مصرف همخوانی ندارد و این امر موجب واردات برای این بخش می شود.
میزان استخراج زغال سنگ طبس در سال گذشته یک میلیون و 460 هزار و 811 تن بود و البرز مرکزی هم 124 هزار و 720 تن سهم داشت.
آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می دهد که سال ۹۷ میزان کنسانتره زغالسنگ تولیدی در کشور با رشد ۷.۴ درصدی نسبت به سال ۹۶ به رقم یک میلیون و ۶۴۷ هزار تن رسید که سهم البرز مرکزی نزدیک به ۱۲۰ هزار تن بود و در واقع سهمی کمتر از ۱۰ درصد ثبت شد.
امروز بخش زغال سنگ کشور زمینه اشتغال 17 هزار نفر را فراهم ساخته، این درحالیست که معادن زغال سنگ ظرفیت جذب بیش از این رقم را دارد و اجرای طرح های توسعه و نوسازی معادن در تحقق رشد اشتغال می تواند نقش موثری داشته باشد. 
بیشترین میزان استخراج زغالسنگ مربوط به تیرماه ۹۸ با رقم ۲۱۳ هزار و ۵۰ تن بود و کمترین میزان نیز در شهریور پارسال ۶۶ هزار و ۶۵۲ تن بود.
آمارهای غیر رسمی تعداد ۱۸۵ معدن زغالسنگ کوچک و بزرگ در سطح کشور را گواهی میدهد که از این رقم بیش از ۵۹ درصد به تعداد ۱۱۰ معدن فعال، ۱۰ معدن در حال تجهیز و آماده سازی و بقیه غیر فعال گزارش شده اند.
بررسی های اکتشافی حاکی از آن است که در معدن گلیران (مازندران) ۵۷ میلیون تن ذخیره قطعی زغالسنگ وجود دارد، در کردآباد نیز ۲۱.۶ میلیون تن قطعی و ۴۰ میلیون تن احتمالی و با دیگر ذخایر مربوطه در مجموع برآورد می شود که ۲۰۰ میلیون تن ذخیره در حوزه عملکرد زغالسنگ البرز مرکزی وجود داشته باشد.
پیش از این اعلام شد، میزان تولید کنسانتره زغالسنگ کشور سالیانه به رقم حدود ۱.۵ میلیون تن می رسد، درحالی که نیاز کنونی کشور بالغ بر دو میلیون تن رسیده، در عین حال اکنون ذوب آهن به عنوان مشتری اصلی زغالسنگ کشور محسوب می شود، اما با بهره برداری از واحدهای در دست احداث حداقل میزان نیاز به دو برابر فعلی می رسد.
همچنین بیشترین میزان تولید کنسانتره زغالسنگ در سال گذشته از واحد های مزبور در تیرماه ۶۸ هزار و ۷۱۴ تن و کمترین سطح تولید هم در مهرماه با ۳۰ هزار و ۷۶۵ تن رقم خورد.
آمارها نشان می دهد میزان ذخیره فعلی زغالسنگ کشور یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تن زغال کک شو و ۱.۵ میلیارد تن زغالسنگ حرارتی است و برآورد شده که دو تا سه برابر این ارقام هم ذخیره احتمالی باشد.
یکی از دستاوردهای مهم برای فعالان بخش زغالسنگ کشور، تعیین نرخ زغالسنگ با محاسبه ۲۶.۵ درصد ارزش روز شمش فولاد خوزستان (اهواز) در بورس بود و این مهم پس از رایزنی های طولانی محقق شد، البته پیشنهاد فعالان زغالسنگ ۲۸ تا ۳۰ درصد ارزش شمش خوزستان بود.
آذر ماه سال ۹۷ براساس توافق بین فعالان معدنی، دولت (وزارت صنعت) و شرکت ذوب آهن (مصرف کننده اصلی زغال) برای تعیین نرخ این ماده معدنی تحویلی به ذوب آهن بود.
سال 97 را به نوعی برای فعالان عرصه زغال سنگ کشور می توان نقطعه عطفی دانست که پس از یک دوره دو ساله رایزنی برای دستیابی به نرخ زغال سنگ تحولی به ذوب آهن، درنهایت در آذرماه، توافق شد نرخ زغال سنگ بر مبنای 26.5 درصد از ارزش شمش فولاد خوزستان محاسبه شود.
فعالان بخش زغال سنگ می گویند: نرخ شمش فولاد خوزستان از قیمت های جهانی تاثیر می پذیرد و با توجه به این وابستگی، بعضی ریسک های صنعت زغال سنگ را می تواند خنثی کند.
براساس اطلاعات رسانه ای موجود، کشورمان با 1.3 میلیارد تن ذخیره قطعی زغال سنگ در رتبه ی بیست و دوم جهان واقع شده و از نظر تولید هم با رقم سالیانه 1.5 میلیون تن در جایگاه چهل و یکم دنیا قرار گرفته است.

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0