031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

استفاده از هیدروژن برای تولید فولاد
دوشنبه 22 اردیبهشت 1399 بازدید : 490


برای نخسیتن باز از هیدروژن برای تولید فولاد استفاده شده، این تولید جدید در کیفیت فولاد هیچگونه تاثیر منفی ندارد. یک شرکت فولاد سوئدی به نام *اوواکو(Ovako)* برای اولین بار از هیدروژن در تولید تجاری فولاد استفاده کرده و آنرا جایگزین گاز طبیعی مایع ( LNG) کرده است. نتیجه این کار مثبت بوده و نشان داده که هیچگونه تاثیر منفی بر کیفیت فولاد ندارد.
گوران نیستروم معاون اجرایی بازاریابی گروهی و فناوری این شرکت بیان کرد: این پیشرفت بزرگی برای صنعت فولاد است. برای اولین بار است که هیدروژن برای حرارت دادن فولاد در یک محیط تولیدی استفاده می شود. به لطف این آزمایش، اکنون ما می دانیم که هیدروژن می تواند به سادگی و با انعطاف پذیری در تولید فولادد مورد استفاده قرار بگیرد، بدون اینکه تاثیر مخربی روی کیفیت فولاد داشته باشد که این به معنای کاهش بسیار زیاد کربن در صنعت فولاد است.
 اوواکو همچنین اعلام کرد اکنون از کوره های قوس الکتریکی با انرژی تجدیدپذیر برای ذوب فلز قراضه و تولید محصول پایه خود استفاده می کند. با این حال هنوز از LNG که آلاینده تر است برای تامین حرارت در کارخانه خود استفاده می کند.این شرکت همچین افزود: این پیشرفت تاریخی برای صنعت فولاد ثابت می کند که اگر حمایت مالی مناسب و زیرساخت ها فراهم شود، می توان انتشار کربن دی اکسید را از خط تولید فولاد برچید.
پس چرا کوره های تولید فولاد بیشتری از هیدروژن استفاده نمی کنند؟ این مسئله پیچیده ای است که ناشی از این واقعیت است که 95 درصد هیدروژن جهان امروزه از گاز طبیعی و زغال سنگ حاصل می شود.هیدروژن یک گاز تمیز است و هنگام سوختن فقط بخار آب آزاد می‌کند، ولی اگر تولید آن نیاز به سوزاندن زغال سنگ یا LNG داشته باشد، خودش یک فرآیند آلاینده است و محیط را آلوده می‌کند. در تولید فولاد، تنها در صوررتی جابجایی به سمت استفاده از هیدوژون ارزش دارد که هیدروژن از انرژی تجدیدپذیر تولید شود یا اینکه کربن دی اکسید حاصل، جذب و ذخیره شود. هر دو روش تولید هیدروژن، در مقادیر محدود و گران هستند، به این معنا که صنعت فولاد در صورت ی می تواند را این تغییر را ایجاد کند که هیدروژن تمیز بدست آورد.

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

  1. احمد
   احمد سال قبل

   سلام و خسته نباشین
   لطفا سال تولید اولین فولاد از هیدروژن را هم بنویسین.

   پاسخ مدیر : از سال 2013 یک شرکت فولادی برای استفاده از هیدروزن به جای سوخت های با ارزش، بررسی های لازم را برای جایگزین کردن هیدروژن انجام داد، تا اینکه در طی چندماهه ی اخیر یک شرکت سوئدی موفق شد فرآیند استفاده از هیدروژن را به صورت جدی در تولید فولاد به کار گیرد.

   0