031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

افت نرخ ارز ، رکود بازار خودرو را عمیق تر کرد
دوشنبه 13 اردیبهشت 1400 بازدید : 16

 

به نقل از روزنامه امروز : افت نرخ ارز ، رکود بازار خوودرو را عمیق تر کرد 

 

بررســی ها از بازار خودروی پایتخــت روز (یکشــنبه، 12 اردیبهشت ماه) حاکی است کاهش نــرخ دلار در روزهای اخیــر و ورود آن بــه کانــال 21 هزار تومانی، موجب دست نگه داشتن مشتریان از خرید شده، به طوری که آنها منتظر کاهش بیش از پیش قیمت ها هستند .

حدود ساعت 14 دیروز نرخ دلار با کاهشی مجدد در مقایسه با روز گذشــته وارد کانال 21 هزار تومان شد که حاکی از کاهش بیش از یک هزار تومانی بود. در شرایطی که بازار خودروی تهران همگام با مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا در سومین هفته تعطیلات خود به سر می برد و در عمل خبری از خرید و فروش ها نیست، اما به نظر می رسد کاهشقیمت ارزاین بازار را در رکود بیشتری فرو برده باشد زیرا مشتریان ریزش بیشتر قیمت ها را انتظار می کشند این در حالی است که قرار است (دوشنبه) شورای رقابت قیمت گذاری جدید خودرو را اعلام کند . 

هرچند همواره در پی شوک های قیمتی که شورای رقابت به بازار وارد می کــرد، دلالان این افزایش نرخ را در عددهای بالاتر ضرب و به بازار منتقل می کردند و در حقیقت به ضرر مصرف کننده تمام می شد، اما کارشناسان معتقدند در این بازار بدون مشتری حتی این تصمیمات اثرگذار نیست .

فعالان بازار خودروبا بیان اینکه مخالف آزادسازی قیمت خودروها نیستیم و قیمت ها باید منطقی باشد، از نحوه عملکرد خودروسازان در عرضه خودروها به عنوان عامل تاثیرگذار در قیمت ها یاد می کنند .

به اعتقاد آنــان، عملکرد انحصاری خودروسازان سبب شده تا در هفته های اخیر کاهش عرضه خودرو از سوی آنها را شاهد باشیم. با این حال جز معدود تقاضاهایی بــرای خودروهای داخلی ارزان قیمت در هفته گذشته، تقاضایی برای خودرو نبود .

به نظر می رسد اکنون همه منتظر نتیجه اتفاقات سیاسی و بین المللی هستند و به طور حتم پایین آمدن نرخ ارز در کانال های پایین تر اثر روانی بر بازار خواهد داشت .

کارشناسان می گویند: مقایسه وضعیت کنونی قیمت ها با ماه های گذشته که دلار در کانال 20 هزار تومانی بود، هنوز حباب زیادی را نشان می دهد که دلیل اصلی آن مدیریت بازار و عرضه کم خودرو از سویخودروسازاناست .

فعالان بازار معتقدند : به طور حتم وضعیت بازار خودرو تا چند روز آینده مشخص خواهد شد، اما آنچه مسلم است به دلیل اتفاقات مثبت سیاسی دست کم برای هفت تا هشت ماه از افزایش قیمت ها خبری نخواهد بود .

همچنین برخی پیش بینی می کنند دولت بالاخره با واردات خودرو برای تامین نیاز برخی اقشار موافقت خواهد کرد و با آرامشی که جامعه حاکم می شود، سرمایه گذاری ها افزایش یافته، اقتصاد به سمت تعادل حرکت خواهد کرد و کمبود کالاها رفع خواهد شد .

 

    Bayat ghazal

    به اشتراک بگذارید

    دیدگاه

      0