031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

افت و خیز در بازار های فولاد
دوشنبه 28 بهمن 1398 بازدید : 507

سنگ آهن:
در چین با اینکه تقاضای سنگ آهن هنوز تحت تاثیر ویروس کرونا محدود است ولی هفته قبل بهبود حجم خرید ها قیمت را به 88.25 دلار هر تن سی اف آر رساند که حدود 6 دلار افزایش داشته است. به طور کلی رکود بازار فولاد و موجودی بالای کارخانه ها آنها را مجبور کرد تولید را کم کنند و عده ای به اجبار تعمیرات را شروع کرده و از اینرو مصرف سنگ آهن کمتر هم می شود. 
در بازار صادرات ایران، آخرین قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص 61، با کمتر از 2 درصد رشد 46.6 دلار هر تن فوب شد. همچنین سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص 61 درصد ایران از 41.7 دلار به 43.5 دلار هر تن فوب رسید.

قراضه:
هفته گذشته فولادسازان ترکیه موفق شدند در بازار فولاد فروشهای خوبی داشته باشند از این رو به خرید قراضه پرداختند و قیمت این ماده اولیه بالا رفت. قراضه سنگین کلاس ۱ و ۲ خلوص ۲۰-۸۰ از ۲۵۶  دلار هفته قبل به حدود ۲۷۴ دلار هر تن سی اف آر رسید. بازار انتظار چنین رشد قیمتی را نداشت و با توجه به موجودی پایین قراضه، فولادسازان ترک حال منتظر رسیدن قیمت به ۲۸۰ تا ۲۸۵ دلار هستند.
در بازار ژاپن آخرین مزایده صادراتی قراضه سنگین کلاس 2 با 34 دلار افت قیمت ماهانه 209 دلار هر تن تحویل کنار کشتی شد. متوسط قیمت فولاد از 210 دلار به 199 دلار هر تن فوب رسید.
در بازار داخلی آمریکا نیز قراضه خرد شده در ۲۸۰ دلار هر لانگ تن ثابت ماند.

بیلت:
با رشد قیمت قراضه در ترکیه بیلت سی آی اس نیز هفته گذشته بالا رفت. برخی از خریداران رشد قیمت را پذیرفتند ولی در کل تقاضا هنوز مطلوب نیست. متوسط قیمت بیلت صادراتی سی آی اس از ۳۸۰ تا ۳۸۵  دلار اوایل هفته به ۳۹۵ تا ۴۰۰ دلار هر تن فوب رسید. 
در ترکیه نیز رشد قیمت قراضه، بهبود تقاضای مقاطع و بهبود فروش های صادراتی، قیمت بیلت را بالا برده بیلت صادراتی تا ۱۰ دلار رشد داشت و ۳۹۵ تا ۴۰۰ دلار هر تن فوب شد. 
در جنوب شرق آسیا نیز بیلت سی آی اس بالا رفت و از ۴۲۵ تا ۴۳۰ دلار به ۴۴۰ تا ۴۵۰ دلار هر تن سی اف آر  رسید. 

مقاطع:
میلگرد صادراتی ترکیه در هفته ی گذشته صعودی بوده از 420 دلار به 430 دلار هر تن فوب رسید. در چین هنوز بسیاری از پروژه های ساخت و ساز شروع به کار نکرده اند از این رو قیمت در بازار داخلی و صادرات نزولی بود. میلگرد صادراتی چین 441 دلار هر تن فوب شنیده شد که حدود 20 دلار افت داشته است.
در بازار داخلی اروپا میلگرد با ۵ یورو افت ۴۷۵ یورو هر تن درب کارخانه بود. در بازار آمریکا نیز میلگرد در 628 دلار هر تن شورت درب کارخانه ثابت بود.

ورق:
در چین با اینکه پس از مدت طولانی وقفه کارخانه های لیدر به بازار بازگشتند، قیمت ورق گرم به علت نبود تقاضا پایین آمد. ورق گرم صادراتی 465 تا 490 دلار هر تن فوب بود که نسبت به قبل از تعطیلات سال نو چین جمعا 25 تا 40 دلار ارزان تر شده است. صنایع وابسته به ورق گرم هنوز فعالیت خود را بصورت جدی آغاز نکرده اند و همین کمبود تقاضای بازار داخلی باعث شده بازار چین راکد شود.
در بازار جنوب شرق آسیا ورق گرم وارداتی از ۵۱۵ تا ۵۲۰ دلار هر تن سی اف آر به ۴۷۵ تا ۴۸۵  دلار هر تن سی اف آر رسید. ورق گرم صادراتی نیز از ۴۸۳ دلار به ۴۷۷ دلار هر تن فوب رسید. 
در بازار داخلی اروپا ورق گرم  478 یورو هر تن درب کارخانه شد که یک یورو رشد داشته است. در بازار داخلی آمریکا ورق گرم 575 دلار هر شورت تن درب کارخانه شد که 20 دلار افت داشته است.

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0