031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

افزایش صادرات فولاد
ﺳﻪ شنبه 26 فروردین 1399 بازدید : 466

آمار عملکرد 11 ماهه سال 98 نشان دهنده ی این است که صادرات شمش فولادی نسبت به دوره ی مشابه در سال 97 با 42 درصد رشد به 6 میلیون و 351 هزار تن رسید.
طبق جداول آماری انجمن تولیدکنندگان فولاد، در 11 ماهه سال گذشته صادرات شمش در قالب بیلت و بلوم به 4 میلیون و441 هزار تن رسید که نسبت به 2 میلیون 930 هزار تن عملکرد 11 ماهه سال 97 (منتهی به بهمن) افزایش 52 درصدی دارد.
همچنین اسلب صادراتی در دوره این گزارش بالغ بر یک میلیون و ۹۱۰ هزار تن بود که در مقایسه با یک میلیون و ۵۵۴ هزار تن عملکرد ۱۱ ماهه ۹۷ رشد ۲۳ درصدی را نشان می‌دهد.
مجموع تولیدات فولادی صادراتی در۱۱ ماهه پارسال (منتهی به بهمن) سه میلیون و ۲۷۵ هزار تن بود و نسبت به دو میلیون و ۶۱۲ هزار تن عملکرد ۱۱ ماهه ۹۷ افزایش ۲۵ درصدی یافت.
سهم مقاطع تخت فولادی (ورق گرم، سرد، پوششدار) از مجموع صادرات تولیدات فولادی ۷۷۷ هزار تن در ۱۱ ماهه پارسال به ثبت رسید که نسبت به ۷۶۲ هزار تن عملکرد دوره مشابه در سال ۹۷ رشد دو درصدی دارد.
مجموع مقاطع طویل فولادی ( تیرآهن، میلگرد، نبشی، ناودانی و سایر مقاطع) صادراتی هم در ۱۱ ماهه ۹۸ دومیلیون و ۴۹۸ هزار تن ثبت شد و در مقایسه با یک میلیون و ۸۵۰ هزار تن عملکرد سال ۹۷ رشد ۳۵ درصدی را نشان می‌دهد.
براساس جداول مورد بررسی، رشد ۴۲ درصدی صادرات فولاد در ۱۱ ماهه در حالی محقق شد که واردات شمش فولادی با کاهش ۸۹ درصدی روبه‌رو شد.
کاهش ۸۹ درصدی واردات شمش
برپایه بررسی داده‌های انجمن مزبور، میزان واردات شمش فولادی در ۱۱ ماهه پارسال به رقم سه هزار تن رسید و در مقایسه با دوره مشابه در سال ۹۷ که ۲۸ هزار تن بود، ۸۹ درصد کاهش یافت.
همچنین تولیدات فولادی وارداتی هم در ۱۱ ماهه ۹۸ نسبت به دوره مشابه سال ماقبل با ۵۴ درصد افت به سطح ۴۴۵ هزار تن رسید، درحالی که دوره پیش از آن ۹۶۲ هزار تن بود.
علاوه براین سهم مقاطع تخت فولادی وارداتی با کاهش ۵۳ درصدی در مقایسه با ۱۱ ماهه ۹۷ به رقم ۳۹۲ هزار تن رسید.
این آمار نشان می‌دهد که مقاطع طویل فولادی هم با افت ۵۷ درصدی در سال گذشته نسبت به ۱۱ ماهه ۹۷ برابر با ۵۳ هزار تن شد.
رشد تولید ۱۰ درصدی
در 11 ماهه  سال قبل کل تولید شمش فولادی به میزان 24 میلیون و 937 هزار تن بود و نسبت به مدت مشابه سال 97 افزایش 10 درصدی دارد.
تولید شمش فولادی در ۱۱ ماهه سال ۹۷ به رقم ۲۲ میلیون و ۶۹۶ هزار تن رسید.
همچنین کل تولیدات فولادی (مجموع مقاطع طویل و تخت ) با پنج درصد رشد در مقایسه با ۱۱ ماهه ۹۷ به سطح ۱۸ میلیون و ۳۵۰ هزار تن رسید.
در حال حاضر ایران در بین 10 فولاد ساز شاخص جهان جای گرفته و انتظار می رود با دستیابی به ظرفیت 55 هزار تن فولاد در افق 1404 به جایگاه هفتم برسد.

 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0