031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

انتظار کاهش هیجانات فروش در فولاد
یکشنبه 27 مهر 1399 بازدید : 166

عبور دلار نیمایی از مرز ۲۶ هزار تومانی عامل مهمی در تداوم رشد نرخ‌های فروش شرکت قلمداد می‌شود. فروش سلف محصولات گرم به‌عنوان محصول اصلی شرکت به مرز ۱۳ هزار تومانی رسیده که بیشترین سطح تاریخی آن است. با در نظر گرفتن نرخ دلار ۲۶ هزار تومانی و قیمت جهانی ۵۰۰ دلاری ورق گرم نرخ فروش محصولات گرم به بالای ۱۳ هزار تومان می‌رسد که می‌تواند جهش محسوسی بر سودآوری شرکت داشته باشد. بر اساس آخرین گزارشات قیمت CIS دریای سیاه برای اسلب فولادی و ورق گرم به ترتیب در محدوده‌های ۴۴۵ و ۴۸۰ دلاری بوده که طی یک ماه اخیر روند نسبتا نزولی داشته است. به هر نحو، در ابتدای سال جاری نرخ دلار نیمایی مبنای محاسبه قیمت محصولات زیر ۲۰ هزار تومان قرار داشته که با تداوم رشد نرخ دلار در بازار آزاد تقویت شده است.  از این رو با در نظر گرفتن تداوم رشد نرخ دلار طی ادامه سال، نرخ ۲۴ هزار تومان را می‌توان برای میانگین نرخ نیمایی در نظر گرفت. با در نظر گرفتن نرخ مذکور و قیمت جهانی به‌صورت spot، متوسط نرخ محصولات گرم برای سال جاری حدود ۱۲.۶۰۰ تومان (در بازار داخلی با محاسبه تعرفه گمرگی) برآورد می‌شود. با در نظر گرفتن نرخ ۵۶۰ دلاری برای قیمت جهانی ورق سرد نیز نرخ محصولات سرد فولاد حدود ۱۳.۴۴۰ تومان به‌دست می‌آید. با اعمال تاثیر سایر پارامترهای مهم و همچنین بدون تغییر محسوس در مقادیر فروش شرکت برای سال جاری در مقایسه با سال قبل، سود کارشناسی هر سهم فولاد حدود ۱۹۷ تومان برآورد می‌شود که با در نظر گرفتن محدوده قیمتی ۱۶۹۱ تومانی فعلی سهم،P/ E کارشناسی فولاد در حدود ۵/ ۸ واحد به دست می‌آید که به نظر می‌رسد در محدوده متوسط بازار است. در بحبوحه کاهش محسوس قیمت‌ها طی سه ماه اخیر برخی کارشناسان نقطه تعادل بازار را با رسیدن P/ E بازار به محدوده ۸ واحدی می‌پنداشتند اما تداوم جهش دلار و عبور دلار نیمایی از مرز ۲۶ هزار تومانی می‌تواند انتظارات آتی را دستخوش تغییرات اساسی کند.

در آخر می‌توان از منظر دیدگاه بنیادی و تخمین سود کارشناسی، ارزش فعلی فولاد مبارکه را در محدوده ارزش ذاتی آن در نظر گرفت و از این رو دادوستدهای اخیر سهم در محدوده منفی را ناشی از هیجانات بازار تلقی کرد. از طرفی، تداوم کاهش ارزش ریال می‌تواند به رشد بیشتر قیمت محصولات فولادی بینجامد که با توجه به ترکیب بهای تمام شده این شرکت، منجر به متورم شدن درآمد و سود عملیاتی می‌شود. با متورم شدن سودآوری شرکت، نسبت قیمت به سود (P/ E) آینده‌نگر سهم افت می‌کند و به این ترتیب موقعیت تازه‌ای برای سرمایه‌گذاری شکل می‌گیرد که در زمان تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری باید مدنظر قرار داد.

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0