30 100 910 - 021

30 100 910 - 031

صداقت - کیفیت - رضایتمندی مشتری

انواع اتصالات در لوله ها
پنج شنبه 27 تیر 1398 بازدید : 758

با توجه به کاربرد استفاده زیاد لوله با جنس مختلف، استاندارهای متعددی برای دسته بندی اتصالات، لوله، فلنج، ولو و ...وجود دارد که در پروژه ها در ایران و اکثر نقاط جهان مطابق با استاندارد های آمریکایی طراحی می شوند. همگی استاندارد ها دارای کد هستند که هر کد شرایط طراحی، تولید و ساخت قطعات مربوط به لوله کشی است.

 

انواع اتصالات فلزی مورد استفاده در لوله های صنعتی:

1- اتصالات فلزی بالای 2 اینچ
2- اتصالات فلزی زیر 3 اینچ

اتصالات بالای 2 اینچ به صورت جوش لب به لب به هم متصل می شوند.
اتصالاتزیر 2 اینچبه صورت ساکتی یا پیچی است.
برای اندازه های استاندارد اتصالات بالای 2 اینچ.
اتصالات زیر 2 اینچ کاربرد دارد.
اتصالات بالای 2 اینچ به روش CAST و اتصالات زیر 2 اینچ به روش FORGEساخته می شوند.

 

انواع اتصالات در سازه فولادی:

1-اتصال ساده (مفصلی)
2-اتصال نیم گیر دار(نیم صلب)
3-اتصال گیر دار

اتصال ساده(مفصلی):
این نوع اتصال برای تحمل بار قائم طراحی شده است و در محل اتصال هیچ لنگری وجود ندارد.

 

انواع اتصال ساده:

اتصال نبشی جان:در این اتصال تیر فرعی و یا اصلی را به وسیله ی جوش و یا پیچ متصل می کنند. ورق ها به جان جوش می شوند و فاصله ی بادخور را به میزان 12 تا 15 میلیمتر به عنوان امکان دوران در انتهای عضو و مسائل اجرایی ایجاد می شوند.
اتصال نبشی نشیمنی (تقویت نشده) این نوع اتصالات از طریق نبشی هایی که به عنوان نشستگاهی انعطاف پذیر برای تیر ایجاد می کند ساخته می شود  و نبشی فوقانی به عنوان نبشی پایدار جنبه ی اجرایی دارد. در صورت استفاده از اتصالات نبشی ها قطور و ضخیم میزان انعطاف کاهش می یابد.

 

اتصال با نبشی نشیمنی(تقویت شده):
در صورتی که میزان نیروها زیاد باشد باید از روش تقویت اتصالات استفاده شود به همین جهت از ورق های تقویتی در زیر نشیمن به عنوان تکیه گاه قوی تر استفاده می شود.

اتصال نیم گیر دار(نیم صلب):
درصورتی که لنگر ایجاد شده در اتصال بین 20 تا 90 درصد باشد و بین اتصال مفصلی و گیردار به اتصال نیم صلب کاربرد دارد.

اتصال گیر دار(صلب):
اتصالی است که علاوه بر تحمل نیروی برش حاصل از بار قائم، توانایی لنگر ناشی از بارهای جانبی(باد یا زلزله) و قائم نیز دارد. امکان دوره ای در این اتصال وجود ندارد.

انواع اتصال صلب:
 

1-اتصال بال تیر به بال ستون به صورت مستقیم:

در این اتصال لنگرهای خمشی از بال های کشششی و فشاری به ستون منتقل شده و جان تیر به بال ستون جوش می شود این نوع اتصال خیلی کم کاربرد است و در برابر زلزله مقاومت چندانی ندارد.
 

2- اتصال با ورق های فوقانی و تحتانی:

در این نوع اتصال لنگرهای خمشی از طریق ورق ها به ستون انتقال می یابد. ورق زیرین که تحمل فشار بیشتری دارد از بال تیر پهن تر و عریض تر است تا از ایجاد جوش سربالا جلوگیری شود. ورق فوقانی تحمل تنش کششی را دارد.

3- اتصال فلنجی:

در این اتصال بال و جان تیر به وسیله جوش به هم متصل می شوند. سپس این ورق با پیچ به بال ستون متصل می شود. این نوع اتصال در برابر زلزله مقاومت بالایی دارد و شکل پذیری خوبی دارد در این حالت دو قطعه توسط فلنج به هم اتصال می یابند منظور از فلنج  پلیتی است که سوراخ کاری شده و ارتفاع آن از ارتفاع تیر بیشتر است.

 

انواع اتصال فلنجی تیر به ستون:

1- چهار پیچه:برای مقادیر کم لنگر
2- هشت پیچه:برای مقادیر بزرگ لنگر خمشی

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0