031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

اولویت تامین نیاز داخلی فولاد در کشور نسبت به صادرات
دوشنبه 15 اردیبهشت 1399 بازدید : 361

 

داریوش اسماعیلی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: تولید کنندگان ورق فولادی در برنامه خود باید اولویت را به نیاز بازار داخلی دهند و پس از آن رویکرد صادراتی داشته باشند.
وی در نشست بررسی مشکلات تولیدکنندگان ورق و نوردکاران کشور در محل این وزارتخانه، خواستار اولویت بخشیدن به تامین نیاز داخلی و سپس سهمیه ای نیز برای صادرات محصول نهایی به بازارهای جهانی در نظر گرفته شود.
داریوش اسماعیلی در این نشست پیرامون راهکارهای لازم برای یکسان ساختن قیمت ها در داخل کشور تبادل نظر داشت.
در نشست ذکر شده قرار شد تا پایان هفته تصمیمات گرفته شده  با هماهنگی بورس کالا نهایی شود.
اخیرا سید رضا شهرستانی، فعال حوزه فولاد از رانت 40 هزار میلیارد تومانی در معاملات ورق فولادی در بورس کالا سخن گفت.
وی افزود: ورق فولادی که در بورس کالا با قیمت هر کیلو  6 تا 6 هزار و 500 تومان معامله می شود در کف بازار با قیمت های بیشتر از 11 هزار تومان به فروش می رسند که نشان دهنده ی آن است که در معاملات هشت میلیون تن ورق فولادی، جمعا رانت هنگفت 40 هزار میلیارد تومانی وجود دارد.
ایشان تصریح کرد: عملکرد بورس کالا در کشف قیمت فولاد روشن نیست و در واقع بورس کالا اطلاعات فروشندگان و خریداران محصولات فولادی و کشف قیمت را اطلاع رسانی نمی کند و همین مسئله فضای غیر شفافی را رقم زده است.
وی با اشاره به اختلاف زیاد بین قیمت فولاد در معاملات بورس کالا و بازار آزاد بیان کرد: این اختلاف قیمت گویای این است که در بورس کالا ساز و کار عرضه و تقاضا حاکم نیست و در واقع، قیمت گذاری دستوری سبب شده که رانت بزرگی برای واسطه ها ایجاد شود.

 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

1