031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

بازارهای جهانی فولاد در مدار نزول
یکشنبه 7 اردیبهشت 1399 بازدید : 458

سنگ آهن

آخرین قیمت سنگ آهن در هفته ی گذشته با خلوص 62 درصد در چین 83.7 دلار هر تن سی آر اف ثبت شد و 85 دلار نسبت به هفته ی قبل کاهش را دنبال کرد؛ اما اوسط هفته شاهد بالا رفتن قیمت بودیم که سنگ آهن به 86 دلار هم رسید. در کارخانه های فولاد سازی برای رفع نیاز فوری خریداران سعی میکنند، از بنادر خریداری کنند تا مواد اولیه در انبار باقی نماند و همچنین به این صورت تقاضا برای محموله های فوری افزایش می یابد.
در بازار صادرات ایران، آخرین قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد  هفته گذشته از ۵۰.۳ دلار به ۴۹.۴ دلار هر تن فوب کاهش یافت. سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  ۶۱ درصد ایران نیز کمتر از یک دلار افت داشت و ۴۶.۳ دلار هر تن فوب ثبت شد.


قراضه


بازار واردات قراضه ترکیه هفته گذشته در ثبات بود. فولادسازان نیز با توجه به وضعیت نامساعد بازار محصولات فولادی همچنان از خرید قراضه اجتناب می کردند. متوسط قیمت پیشنهادی قراضه سنگین کلاس ۱ و ۲ در ثبات و ۲۵۵ تا ۲۵۸ دلار هر تن سی اف آر ترکیه بود. وضعیت بازار در ابهام است و تنها معاملات جدید روند آن را روشن تر می کند.
هفته گذشته قراضه صادراتی سنگین کلاس ۲ ژاپن حدود ۵ دلار رشد داشت و ۲۰۰ دلار هر تن فوب ثبت شد. متوسط قیمت قراضه وارداتی در شرق آسیا در ۲۵۰ دلار هر تن سی اف آر ثبات داشت.
در بازار داخلی امریکا نیز قراضه خرد شده در ۲۳۶ دلار هر لانگ تن ثبات داشت.


بیلت


بازار بیلت سی آی اس هفته گذشته فعالیت چندانی نداشت. اغلب مشتریان نیز سیاست انتظار در پیش گرفته اند. قیمت های پیشنهادی از ۳۶۰ تا ۳۶۵ دلار هر تن فوب هفته قبل به ۳۵۰ تا ۳۶۵ دلار هر تن فوب رسید. هر سال قبل از آغاز ماه مبارک رمضان در کشورهای منظقه خاورمیانه خرید ها بیشتر می شد ولی امسال محدودیت های حاصل از شیوع کرونا و رکود تقاضای فولاد موجب سکوت بیشتر بازار بیلت سی آی اس شد.
در ترکیه بیلت وارداتی ۳۶۵ تا ۳۷۵ دلار هر تن سی اف آر از سی آی اس عرضه شده که ۵ دلار افت هفتگی داشت و نسبت به قیمت ۳۷۵ تا ۳۸۵ دلار هر تن درب کارخانه بازار داخلی قدرت رقابت بیشتری داشت.
در  چین نیز خریداران در بازار واردات به دنبال معامله با مالزی، هند و کره جنوبی در ۳۶۵ تا ۳۸۰ دلار هر تن سی اف آر بودند و بیلت سی آی اس خریدار نداشت.


مقاطع


آخرین قیمت میلگرد در بازار صادرات چین هفته گذشته ۳ دلار افت داشته و ۴۳۹ دلار هر تن فوب ثبت شد. البته بالاتر از ۴۱۰ دلار خریدار نداشت.
میلگرد صادراتی سی آی اس ۵ دلار رشد داشت و ۳۷۰ تا ۴۰۰ دلار هر تن فوب شد. فعالیت بازار نیز کمی بهتر شد.میلگرد صادراتی ترکیه حدود ۷ دلار ارزان تر شده و به ۴۰۸ دلار هر تن فوب رسید.
در بازار داخلی اروپا میلگرد  ۵ یورو افت داشت و ۴۷۰ یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد.  در بازار امریکا نیز میلگرد ۱۵ دلار افت داشت و ۶۰۳ دلار هر شورت تن درب کارخانه شد.

ورق


ورق چین در هفته ی گذشته دچار رکود بوده و قیمت آن تا 4 دلار افت داشته که 496 دلار هر تن درب کارخانه به فروش میرسد. قیمت پیشنهادی این محصول صادراتی از 409 دلار به 406 دلار رسیده که ما با 3 دلار کاهش قیمت روبرو هستیم. در جنوب شرق آسیا هم ورق گرم وارداتی از 380 دلار به 398 تا 400 دلار در هر تن سی آر اف فروخته شده. به طور کلی بازار ورق گرم در جهان دچار نوسانات قیمت بوده و نرخ کاهشی و افزایشی را به خود گرفته است اما بازار ورق همچنان به صورت نزولی پیش می رود.
 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0