031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

بازار آزاد شمش و مقاطع فولادی مجدد از قیمت های پایه جا ماندند
شنبه 27 دی 1399 بازدید : 181

راضیه احقاقی : قیمت‌های پایه عرضه شمش و محصولات فولادی در رینگ معاملاتی این هفته رکورد جدیدی به ثبت رساندند، به گونه‌ای که بهای پایه تعیین شده برای شمش فولاد با احتساب مالیات ارزش افزوده و کارمزد به ۱۳ هزار و ۴۰۰ تومان رسید که این نرخ از قیمت میلگرد در بازار آزاد نیز بیشتر بود. همین موضوع باعث شد تا معاملات این محصول با افت محسوسی روبه رو شود و نوردکاران حتی با هدف صادرات نیز رغبتی برای خرید شمش از رینگ معاملاتی بورس کالا نداشته باشند.

رینگ مقاطع فولادی بورس کالا دیروز ۴ شنبه میزبان عرضه ۹۷ هزار تن میلگرد با قیمت پایه ۱۳ هزار و ۴۰۰ تومان بود که با احتساب مالیات ارزش افزوده و کارمزد قیمت این محصول به ۱۴ هزار و ۶۰۰ تومان می‌رسد که این نرخ، رکوردی جدید برای میلگرد در بورس کالا و بازار آزاد به شمار می‌رود. با احتساب هزینه حمل و سود معقول تاجر بهای هر کیلوگرم از این میلگرد در بازار آزاد داستان‌های خاصی پیدا خواهد کرد.خرید میلگرد با این قیمت در حالی که همین محصول در بازار آزاد با بهای ۱۳ هزار تومان به ازای هر کیلوگرم به فروش می‌رسد فاقد توجیه اقتصادی است. با این وجود هزار تن از این محصول در این بازار با قیمت پایه مورد معامله قرار گرفت. از آنجا که خریداران مقاطع طویل فولادی از رینگ معاملاتی بورس کالا مجوز صادراتی ندارند و نمی‌توانند این کالا را مستقیما صادر کنند. خرید این حجم محصول از این بازار فاقد توجیه است و باید دید این متقاضیان با چه هدفی اقدام به خرید کرده‌اند که در بازار آزاد با نرخی به مراتب کمتر به فروش می‌رسد.

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0