031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

بازار بورس به ضرر تولید کنندگان
دوشنبه 7 بهمن 1398 بازدید : 361


فرهاد مرزی رئیس کمیسیون کسب کار بیان کرد : عده ای به دلیل سرمایه زیادی که دارند با علام بورس آهن آلات را به صورت انبوه خریداری می کنند که بعد بصورت واسطه و دلالی آن به دست تولید کنندگان می رسانند.
وی با گله‌مندی از مصوبات دست و پاگیر برای تولید‌کنندگان، اظهار داشت: امیدواریم مدیران اجرایی نسبت به قوانین اجرایی دست و پاگیر موجود در بخش‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها با دقت بیشتری عمل کنند تا واحدهای تولیدی در سالی که سال رونق تولید است، بتوانند به اهداف واقعی خود دسترسی پیدا کنند.
ایشان با مشکلاتی که در صنایع وجود دارد اشاره کرد و افزود: امروزه تولید کنندگان در بخش صنایع فلزی مخصوصا بحث فولاد با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند که به تازگی با تغییر قیمت فولاد دیگر نمی شود بصورت مچینگ خرید کرد و باید حتما از بورس یا بازار آزاد خرید کنند.

 

واحدهای تولیدی با توجه به تورم و نرخ ارزی دیگر قابلیت خرید انبوه را ندارند
رئیس کمیسیون کسب و کار کشور اضافه کرد: یک واحد تولید شاید توانایی خرید 50 تن، 200 تن و یا 300 تن از صنایع فلزی به صورت یک‌جا با قیمت‌های امروزه، را نداشته باشد، در زمان‌های گذشته یک تریلی آهن را با قیمت 10 میلیون تا 30 میلیون تومان خریداری می‌کردیم، اما امروزه یک تریلی به همان میزان را با 130 میلیون تومان خریداری می‌کنیم.
وی گفت: واحدهای تولیدی با توجه به تورم و نرخ ارزی دیگر قابلیت خرید انبوه را ندارند و به علت عدم توانایی مجبور به خرید از بازار واسطه (آزاد) می‌شوند، تعدادی هستند که به علت داشتن سرمایه زیاد با اعلام بورس به صورت انبوه  آهن‌آلات خریداری می‌کنند.
مرزی تصریح کرد: خرید تولیدکننده از بازار آزاد سبب گران‌تر شدن نرخ محصول و مواد اولیه می‌شود همین مسئله توان رقابت را از تولیدکننده می‌گیرد در نتیجه ظرفیت تولید پایین می‌آید و رکود حاصل می‌شود.
دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه صحبت‌های خود را با یک پیشنهاد به وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد و گفت: پیشنهاد می‌شود که وزارت صنعت، معدن ترتیبی اتخاد دهد که به صورت مچینگ که قبلا واحدها خریداری می‌کردند به همان صورت قادر به خریدار باشند.
وی گفت: تمام تولیدکننده‌های ما در فولاد مبارکه داری «کد» هستند و در گذشته خود آن‌ها نسبت به نیازی که داشتند مستقیم خرید می‌کردند، اما متاسفانه با این شرایط مواد اولیه به دست سه یا چهار نفر از سرمایه‌گذاران افتاده که آن را از بورس خریداری کرده‌اند و بعد به صورت واسطه و دلالی به دست تولیدکنندگان می‌رسانند.

 

تامین سرمایه در گردش و پرداخت تسهیلات ارزان قیمت؛ 2 نیاز اساسی واحدهای تولیدی
مرزی، نیازهای واحدها تولیدی را در حوزه سرمایه در گردش و پرداخت تسهیلات ارزان قیمت عنوان کرد و افزود: اگر تولیدکنندگان سرمایه در گردش نداشته باشند توانایی کار کردن را ندارند، به عنوان مثال در یک سال و نیم پیش، اگر فردی با سرمایه 100 میلیون شروع به کار می‌کرد الان باید به 400 میلیون سرمایه در گردشهمام کار را شروع کند و چون امروزه همان ظرفیت و همان مقدار مواد اولیه با 4 برابر خرید می‌کند، سود همان سود است یعنی سودی که با 100 میلیون یک سال و نیم پیش حاصل می‌شود الان با 400 میلیون هم، همان سود 100 میلیون را به دست می‌آورد.
وی با بیان اینکه سرمایه بیشتر شده، اما سوددهی پایین‌تر آمده، تاکید کرد: اگر سرمایه در گردش با نرخ ارزان در اختیار تولیدکننده قرار نگیرد، تولیدکنندگان نابود می‌شوند.
رئیس کمیسیون کسب و کار کشور اظهار داشت: امروزه تولیدکننده باید 18 درصد سود بانکی، 18 درصد تامین اجتماعی، 9 درصد ارزش، 25 درصد مالیات تکلیفی که الان شده 20 درصد را بدهند، مگر یک تولیدکننده چقدر باید سود کند؟، خیلی خوش‌بینانه و خیلی خوب عمل کند بین 15 تا 20 درصد سوددهی دارد و همین‌ها سبب شده که تولیدکنندگان کارها را به تعطیلی بکشانند.
وی ادامه داد: برای واحدهای تولیدی باید تسهیلات ارزان قیمت در نظر گرفته شود، حداقل باید برای تولید کننده مواد اولیه زیر 10 درصد تامین شود و همچنین نرخ سود بانکی زیر 10 درصد، تا بتواند جوابگو باشند و فعالیت کنند.

 

تامین اجتماعی باید به‌دنبال مطالبات خود از دولت باشد نه از مردم
وی یادآور شد: معاون رئیس جمهور قانونی ابلاغ کرده که در حالا انجام است. در تامین اجتماعی دفاتر را حسابرسی می‌کنند ماهیت رسیدگی حسابرسی تامین اجتماعی با ماهیت دارایی کاملا فرق دارد (کامیون بار آورده و برای من بار را خالی کرده این کامیون تا دفترچه بیمه نداشته باشد کارت هوشمند به او نمی‌دهند، راننده خود بیمه است و بابت تخلیه بار هم از من بیمه می‌گیرند) این  پول مازاد است و تامین اجتماعی نباید این هزینه‌ها را از تولیدکننده، بگیرد.
مرزی تامین اجتماعی را یکی از طلبکاران بزرگ دولت معرفی کرد و افزود: تامین اجتماعی باید به‌دنبال مطالبات خود از دولت باشد، دولت باید این پول‌ها را به تامین اجتماعی بدهد تا این سازمان به مردم فشار نیاورد؛ تامین اجتماعی به‌خاطر اینکه نقدینگی خود را تامین کند و بتواند جوابگوی بازنشستگان باشد به تولیدکنندگان فشار می‌آورد.
وی به توانایی بالا کشور در حوزه صنعت فولاد اشاره و بیان کرد: تولیدکنندگان قدر و خوبی در استان داریم که بخشی از قدرت آن‌ها برمی‌گردد به همت دولت، خیلی از تولیدکنندگان مطالبات عمده و زیادی از دولت دارند در مناقصات راهداری، پروژه‌های دولتی و بیمارستانی ترتیبی اتخاذ کند که در بخش صنایع فلزی، واحدها بتوانند کار کنند.
ایشان با اشاره به زلزله ی 7.3 ریشتری سال 96 استان کرمانشاه و ویرانی ها و بازسازی های پس از آن، یادآور شد: در بحث زلزله واحدهای بسیاری در کشور و بخصوص در استان کرمانشاه ( حداقل هفت یا هشت واحد ) توانستند بیش از 7 هزار از 14 هزار واحدی که نیاز بود در بخش ساخت و ساز صنایع فلزی از نظر اسکلت، انجام دهند در آن مقطع اشتغال خوبی هم ایجاد شد، که تغریبا واحدهای ما 3 شیفت کار می کردند و نشان دادند که اگر فرصت داده شود، توانایی داند.
دبیرخانه صنعت معدن و تجارت استان کرمانشاه بیان کرد: اگر از نظر سرمایه گذاری واحد تولیدی حمایت شوند، به یقین در استان واحدهای صنایع فلزی موفقی خواهیم داشت مخصوصا امروز یک مجتمع عظیم فولادی در استان داریم که این بخش خصوصی می تواند با فولاد خوزستان یا ذوب آهن اصفهان در زمینه تولید انواع تیرآهن، نبشی و میلگرد رقابت داشته باشد.

فرهاد مرزی گفت: اخیرا فاز ذوب آهن استان در تولید شمش توسط رئیس جمهور افتتاح شده و امید است در مرحله ی بعدی فاز دوم آن هم به بهره بردای برسد.
 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0