031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

بازار فولاد چگونه بهم ریخت؟
چهارشنبه 30 بهمن 1398 بازدید : 354

بهادر احرامیان عضو اتاق بازرگانی تهران درمورد اینکه وزارت صمت برای کنترل بازار داخلی صادرات فولاد را مشروط کرده است بیان کرد: اتفاقی که بازار فولاد را تحت تاثیر قرار داده این است که اختلاف قیمت ورق فولادی با سایر مقاطع فولادی بسیار زیاد است و به حد غیر معمولی رسیده و ریشه اصلی مشکل همین مسئله است.

وی افزود: هم اکنون قیمت ورق فولادی در بازار 10 هزار تومان و قیمت میلگرد 6 هزار تومان است و این اختلاف قیمت 4 هزار تومانی به خریداران و سوداگران این را نشان می دهد که قیمت ورق سطح قیمت را نشان می دهد بنابراین قیمت مقاطع و میلگرد هم باید افزایش پیدا کند تا به قیمت ورق برسد.
 

ایشان بیان کرد: در حالی که در سایر کشورها اختلاف قیمت بین ورق فولادی با سایر مقاطع 20 تا 30 دلار است در ایران این رقم به 300 دلار رسیده است.

احرامیان با بیان اینکه وضعیتی که در بازار فولاد مشاهده می شود از ناحیه عرضه نیست تصریح کرد: این خریداران هستند که سیگنال غلطی دریافت کردند و تصور می کنند سرمایه گذاری در فولاد می تواند اقتصادی باشد به همین دلیل به این بازار هجوم آوردند.
احرامیان گفت: هرچه تمرکز را به سمت عرضه ببریم و برای مدیریت عرضه راهکاریی مثل مشروط کردن صادرات ارائه دهیم به نظر نمی رسد نتیجه ی خوبی بگیریم.
وی با بیان اینکه باید عطشی که در سطح تقاضا برای خرید و انبار فولاد اتفاق افتاده کاهش پیدا کند، تاکید کرد: برای کاهش عطش باید دلایل افزایش قیمت ورقهای فولادی را بررسی و رفع کنیم، زمانی که قیمت ورق به حالت عادی برگردد تقاضا برای خرید کل محصولات فولادی کاهش می یابد.
احرامیان با اشاره به اینکه تغییراتی که در نحوه و معاملات ورق فولادی صورت گرفت موجب افزایش قیمت شده است، گفت: این تغییرات موجب شد تقاضا هایی که در گذشته در این بازار نبودند وارد بازار شده، سرمایه گذاری و خرید کنند.
وی تصریح کرد: محدود کردن صادرات درطولانی مدت به اعتبار کشور در این بخش و به عنوان یک شریک معتبر لطمه خواهد زد.
احرامیان افزود: برای کنترل بازار مسئولان روشهای دیگری هم دارند ولی به علت اینکه این راحت ترین و سریع ترین روش است به سمت آن می روند.

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0