031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

بازگشایی مرز شوشمی
ﺳﻪ شنبه 9 اردیبهشت 1399 بازدید : 467

شیوع بیماری کرونا و همه گیر بودن این بیماری سبب شد تا مرز کشورها بسته شود، اما اکنون با توجه به کمرنگ تر شدن اثرات ناشی از این بیماری تصمیم بر آن است که مرزهای کشور ایران و عراق باز شود. مرز شوشمی که از طرف کشور عراق بسته شده است اکنون با کمرنگ تر شدن این ویروس و بعد از گذشت دو ماه از بسته بودن این مرز با فراهم کردن پروتکل های بهداشتی و مراقبت های ویژه امروز بازگشایی می شود.
پرویز ایده پور فرماندار شهرستان پاوه روز سه شنبه در این باره به خبرنگار ایرنا، گفت: طرف عراقی از روز گذشته انجام مقدمات لازم برای بازگشایی مرز شوشمی را آغاز کرده است.
وی با بیان اینکه تاکنون اعلام رسمی طرف عراقی برای بازگشایی مرز به دست ما نرسیده است، گفت: تا زمانی که اعلام رسمی به دست ما نرسد نمی توانیم بازگشایی مرز را اعلام و بازرگانان را به حضور در این مرز ترغیب کنیم.
فرماندار پاوه عنوان کرد: با این حال با توجه به فعالیت های طرف عراقی ما نیز روند فراهم کردن شرایط بازگشایی مرز و ایجاد زمینه های بهداشتی را فراهم کرده ایم تا در صورت بازگشایی مرز آمادگی لازم وجود داشته باشد.
شوشمی ازدحام پرویزخان را کم می‌کند
ناظر گمرکات استان کرمانشاه نیز گفت: اکنون پرویزخان تنها مرز فعال کرمانشاه با اقلیم کردستان عراق محسوب می‌شود که با ازدحام کامیون ها روبه رو است از این رو بازگشایی شوشمی می تواند ازدحام این مرز را کاهش دهد.
خلیل حیدری با بیان اینکه روزانه ۷۰۰ دستگاه کامیون از مرز پرویزخان تردد می کند، گفت: در صورت بازگشایی مرز شوشمی امکان تردد روزانه بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ کامیون در این مرز وجود دارد.
وی افزود: با توجه به فعالیت های طرف عراقی نیروهای گمرک نیز در مرز شوشمی مستقر شده اند تا در صورت بازگشایی مرز به بازرگانان خدمات دهی کنند.
مدیرکل گمرک کرمانشاه عنوان کرد: در حال رایزنی برای بازگشایی دیگر مرزهای استان هستیم تا در صورت موافقت طرف عراقی امکان مبادلات بازرگانی فراهم شود.
بازارچه شوشمی یکی از قدیمی ترین مرزهای کشور است که در طول سال‌های گذشته به دلیل جنگ تحمیلی تعطیل بود و بعد از گذشت مدتی فعالیت تجاریش را آغاز کرد و در شرایط فعلی نیز رتبه سوم بازارچه های فعال کشور را دارد.
بازارچه مرزی شوشمی در فاصله ۳۵ کیلومتری شهرستان پاوه و پنج کیلومتری غرب نوسود پاوه و ۱۵۵ کیلومتری کرمانشاه در محوطه ای بلند و پلکانی شکل در حدود ۲ هکتار واقع شده است.
این بازارچه از سمت عراق به استان حلبچه در شمال عراق متصل و در مجاورت شهر طویله عراق قرار دارد. روزانه بین ۴۰ تا ۵۰ دستگاه کامیون به بازارچه فوق تردد می نمایند و کالاهایی همچون میوه، سیمان، گیوه، نان برنجی، صیفی جات و… از طریق بازارچه شوشمی به عراق صادر می شود.
این بازارچه مرزی موجب ارتقای وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم و رونق تجارت و کسب و کار در شهرستان پاوه شده است.
صادرات حدود ۱۱۳ میلیون دلار کالا از کرمانشاه
ناظر گمرکات کرمانشاه در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه در یک ماه سپری شده از سال جاری ۱۱۲ میلیون و ۸۶۸ هزارو ۲۳۳  دلار کالا به وزن ۲۸۴ هزارو ۴۱۰ تن از گمرکات استان به خارج از کشور صادر شد، گفت: ۶۸ میلیون و ۱۹ هزار و ۶۷۱ دلار با وزن ۱۹۱ هزار و ۶۷۵ تن از کالاهای فوق در گمرکات کرمانشاه و پرویزخان اظهار و صادر شده است.
حیدری ادامه داد: سایر گمرکات کشور نیز در این مدت ۴۴ میلیون و ۹۹۱ هزار و ۵۲۷ دلار کالا با وزن ۹۳ هزار و ۱۱۷ تن از طریق مرزپرویزخان به خارج از کشور صادر کرده‌اند.
وی عمده کالاهای صادراتی از طریق این گمرکات را رب گوجه فرنگی، هندوانه تازه، پنیر، فرآورده‌های مخصوص تغذیه کودکان شیرخوار، خربزه، سیب تازه، شیر و خامه شیر که میزان مواد چرب آن مساوی یک درصد یا کمتر باشد، بیسکویت‌هایی که به آنها مواد شیرین کننده افزوده‌اند، خیار و خیار ترشی تازه یا سردکرده، کولرهای آبی خانه با هوا دهی حداکثر هشت هزار فوت مکعب در دقیقه، بادمجان تازه یا سرد کرده، انواع شیر و خامه و گریدلوله به صورت پودر اعلام کرد.
به گفته مدیرکل گمرک استان کرمانشاه بیشتر کالاهای فوق به کشور عراق صادر می‌شود.
حیدری مجموع اقلام صادراتی اظهار شده در یک ماه سپری شده از سال ۱۳۹۹ از گمرکات کرمانشاه و پرویزخان را ۱۹۸ نوع کالا عنوان کرد و افزود: در این مدت در مجموع از گمرکات استان کرمانشاه به هشت کشور صادرات قطعی انجام شده است.
استان کرمانشاه با ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با ۲ بخش کُرد و عرب نشین کشور عراق و داشتن ۶ مرز رسمی و بازارچه فعال، سالانه حدود نیمی از کل صادرات کالاهای غیرنفتی کشورمان به عراق را به خود اختصاص می دهد.

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0