30 100 910 - 021

30 100 910 - 031

صداقت - کیفیت - رضایتمندی مشتری

بنتونیت چیست ؟
پنج شنبه 15 اسفند 1398 بازدید : 385

در روند تولید فولاد علاوه بر سنگ آهن که یکی از مهم ترین مواد اولیه است؛ بنتونیت نیز از مواد مورد نیاز برای تولید فولاد محسوب می شود و این ماده در فرآیند ریخته گری و گندله سازی کاربرد مهمی دارد. بنتونیت ماده ی معدنی ای است که از دسته ی رس ها و کانی های متورم شونده محسوب شده و به سبب خاصیت جذب کنندگی، کاربرد های متفاوتی دارد:
در حفاری، لعاب سازی، فولاد سازی، کود های کشاورزی، کاشی و سرامیک، بتن، ریخته گری و قالب سازی و تولید کود گوگرد کاربرد دارد. 
خاک بنتونیت با دانه بندی متنوع و تنوع رنگ های سفید، طوسی، سبز و قهوه ای کاربرد های متفاوتی دارد و مرغوب ترین آن خاک سفیدرنگ است؛ همچنین این خاک به دلیل چسبندگی، جذب آب، تورم پذیری و نرم بودن در صنایع ریخته گری، حفاری چاه های نفت، سد سازی و کشاورزی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در خاصیت های این خاک می توان به اثر شفابخش بودنش اشاره کرد که بیماری های گوارشی و زخمی را التیام می بخشد و سبب جذب فلزات سنگین، باکتری ها و مواد ضد تغذیه ای می شود. نام دیگر این خاک گل سرشور و رس صابونی بوده و از زمان های قدیم ابن سینا این ماده ی معدنی را به عنوان ماده ی زودشکن معرفی کرده که در آب به خوبی حل می شود.
این کانی که از خانواده ی اسمکتیت است دارای خاصیت شکل پذیری و انبساط و انقباض یونی می باشد عمدتا بر دو نوع متورم یا بنتونیت های سدیم دار، بنتونیت غیرمتورم یا کلسیم دار است.
در کانی بنتونیت سدیم دار میزان جذب یونی، شکل پذیری، انبساط و انقباض از نوع کلسیم دار آن است؛ بنتونیت کلسیم دار در ماسه ی ریخته گری به عنوان جذب کننده ی روغن و گریس، فیلتر کردن و تصفیه کردن به کار می رود اما بنتونیت سدیم دار عموما در گل های حفاری، گندله سازی کاربرد دارد.

 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0