031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

تحلیل هفتگی بازارهای جهانی فولاد
شنبه 31 خرداد 1399 بازدید : 287

  
سنگ آهن
 

هفته ی گذشته قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص 62 درصد در چین 103 دلار هر تن سی اف آر شد که 2 دلار کاهش پیدا کرد. فعالان بازار در کل نسبت به وضعیت آینده کوتاه مدت بازار خیلی مطمئن نیستند زیرا محرکهای مالی دولت همزمان با بارش های شدید فصلی در جنوب چین شده است. عده ای انتظار دارند تا ماه آیند میلادی قیمت سنگ آهن ارزانتر گردد چراکه فروش استرالیا بیشتر شده و از طرفی نگرانی های بخش عرضه برزیل رو به بهبود است.
در بازار صادرات ایران، آخرین قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص 61 درصد هفته گذشته با توجه به تعطیلات آخر هفته تغییر آنچنانی نداشت. آخرین قیمت 67.7 دلار هر تن فوب به ثبت رسید که 0.2 دلار هر تن کاهش داشت. سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص 61 درصد ایران نیز به همین میزان تغییر داشت و 65.6 دلار هر تن فوب به ثبت رسید.

 

قراضه
 

تا پایان هفته گذشته با کاهش تقاضای فولاد در ترکیه جو بازار ورادات قراضه آن منفی شد. خریداران به دنبال دریافت تخفیف بیشترند چون تقاضای محصولات فولادی مطلوب نبوده است. متوسط قیمت بازار در مقایسه با هفته قبل تا 2 دلار افت داشت و 265 دلار هر تن فوب شد.
هفته گذشته قراضه صادراتی سنگین کلاس ۲ ژاپن ۶ دلار ارزان تر شده و ۲۴۸ دلار هر تن فوب ثبت شد. متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین در شرق آسیا نیز ۱۱ دلار رشد داشت و ۲۸۱ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد. ولی در بازار داخلی آمریکا قراضه خرد شده در ۲۵۶ دلار هر لانگ تن بدون تغییر باقی ماند.

 

بیلت
 

هفته ای که گذشت جو بازار بیلت سی آی اس با رکود بازار چین بدتر شد. توقف روند صعودی بازار قراضه ترکیه نیز بر بازار بیلت سی آی اس اثر منفی گذاشت. متوسط قیمت بازار بیلت سی آی اس از ۳۷۰ دلار هفته قبل به ۳۶۸ دلار هر تن فوب رسید و بازار متوقف بود. چینی ها حاضر نبودند بیشتر از ۴۰۰ تا ۴۰۵ دلار هر تن سی اف آر معادل ۳۶۵ تا ۳۷۰ دلار هر تن فوب برای بیلت سی آی اس بپردازند. در حالی که هفته قبل معاملات تا ۴۱۰ دلار هر تن سی اف آر بود.
کاهش فروش میلگرد در ترکیه بازار بیلت آن را نیز در سکوت فرو برد. تقاضای بیلت وارداتی نیز ناچیز است و جو بازار آن منفی است. بیلت وارداتی در ترکیه ۳۹۰ تا ۳۹۵ دلار هر تن سی اف آر و بدون تغییر ماند ولی کسی خریدار نبود. در بازار داخلی نیز بیلت در ۴۰۰ دلار هر تن درب کارخانه بدون تغییر ماند.
هفته گذشته در بازار واردات بیلت جنوب شرق آسیا قیمت ۴۰۰ تا ۴۰۵ دلار هر تن سی اف آر بود که بهبود جزیی داشت.

 

 

مقاطع
 

دو هفته اخیر میلگرد صادراتی سی آی اس رشد قیمت داشت ولی تمایل به خرید ناچیز است و خرید چندانی نهایی نشده است. با توجه به جو منفی بازارهای مواد اولیه در هفته گذشته بعید است رشد قیمت ادامه داشته باشد. میلگرد صادراتی سی آی اس ۴۱۰ تا ۴۲۵ دلار هر تن فوب است که تا ۱۵ دلار نسبت به دو هفته قبل بالا رفته است.
بازار میلگرد ترکیه نیز فعالیت آنچنانی نداشت. قیمت پیشنهادی صادراتی 420 تا 425 دلار هر تن فوب بود و تغییری نداشت اما خریداران به دنبال بیشتر از 410 دلار نبودند. در بازار داخلی آن نیز میلگرد کمی افت داشت و 423 تا 433 دلار هر تن درب کارخانه به ثبت رسید.
در جنوب شرق آسیا میلگرد وارداتی ۴۰۵ دلار هر تن سی اف آر و در ثبات بود. در چین قیمت میلگرد صادراتی ۴۶۰ دلار هر تن فوب ثبت شد که یک دلار افت هفتگی داشت.در بازار داخلی اروپا میلگرد ۴۴۵ یورو هر تن درب کارخانه و در ثبات بود. در بازار آمریکا نیز میلگرد در ۵۸۰ دلار هر شورت تن بدون تغییر باقی ماند.

 

 

ورق
 

ورق گرم صادراتی سی آی اس در هفته ای که گذشت 405 تا 410 دلار هر تن فوب شد که حدود 10 دلار رشد داشت.
میانگین قیمت ورق گرم صادراتی چین نیز با یک دلار کاهش 442 دلار هر تن فوب شد. خریداران به دنبال 430 دلار هر تن فوب بودند اما این قیمت برای فروشندگان چینی پایین است. ورق گرم وارداتی در جنوب شرق آسیا 440 دلار هر تن سی اف آر به ثبت رسید که در مقایسه با هفته قبل 10 دلار رشد داشت.
در بازار داخلی اروپا ورق گرم از 397 یورو به 398 یورو هر تن درب کارخانه رسید. در بازار آمریکا نیز ورق گرم با 12 دلار افت 497 دلار هر شورت تن درب کارخانه به ثبت رسید.

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0