031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

تداوم التهاب بازار فولاد
چهارشنبه 30 بهمن 1398 بازدید : 362

زمانی تقاضا برای محصولات فلزی افزایش یافت که بازار، توانایی گرفتن مجوزهای کافی برای واردات و تامین مواد اولیه مورد نیاز خود را نداشت و صنایع پایین دست نمی توانست مواد اولیه مورد نیازشان را تامین کنند و این رنجی است که به بنگاه ها تحمیل شده است.
طی هفته های گذشته با روند صعودی قیمت محصولات فولادی روبرو بودیم به طوریکه افزایش نرخ رشد 30 درصدی را داشته ایم و این موضوع صنایع پایین دست را بیش تر نگران کرده است.
نادر سلیمانی عضو هیات مدیره انجمن فولاد درمورد افزایش نرخ محصولات فولادی اظهار کرد: در آخرین روزهای معاملاتی سال، التهاب و برخی نوسانات غیرمعمول و نوعی تنش به بازار فلزات تحمیل می شود و افزایش تقاضای کاذب، بازار فلزات تحت الشعاع قرار می دهد.
وی ادامه داد: از سوی دیگر باید توجه داشت که صنایع داخلی مسیری برای داخلی‌سازی را پیش گرفته‌اند و بازارمصرفی برخی محصولات مانند ورق فولادی به‌واسطه تولیدکنندگان بزرگی همچون خودرویی‌ها و تولیدکنندگان لوازم‌خانگی دستخوش تغییرات و افزایش تقاضا می‌شود.
عضو هیات مدیره انجمن فولاد با اشاره به اینکه کمبود بازار راهکاری به اسم "واردات" ندارد، تصریح کرد: فشار تقاضای محصولات فلزی زمانی با افزایش روبه‌رو شده که این بازار توانایی اخذ مجوز‌های کافی برای واردات و تامین مواداولیه مورد نیاز خود نداشته و کماکان صنایع پایین‌دست از تامین مواداولیه مورد نیاز بنگاه تولیدی خود محروم بوده و این رنجی است که به بنگاه‌ها تحمیل شده است.
سلیمانی تاکید کرد: می‌توان نتیجه گرفت که التهاب تزریق شده به بازار چندان عجیب نیست و شاید تا دستورالعملی از سوی سیاست‌گذار صادر نشود، بازار طبق همین منوال و حتی تا اردیبهشت‌ماه با ضعف عرضه‌ها دست‌وپنجه نرم کند.
وی افزود: یکی از عوامل افزایش تقاضای کاذب و رشد نرخها حضور دلالان و سفته بازهایی است که در تمامی بازارها حضور دارند و سود ناشی از این رشد قیمت ها به جیبشان می رود اما، نباد از این گذشته نیز گذشت که شرکتهای فولادی در صنایع بالادستی نیز از رشد نرخ ها سود برده و می توانند سودآوری بنگاه خود را مثبت کنند.
ایشان در پایان خاطر نشان کرد: محصولات فولادی جدید با افزایش کیفی خود و پیشتازی در خط استاندارد، علاوه بر نیاز بازار ، صادرات را نیز میسر میکنند، ورادات برخی محصولات با ارز نیمایی برای تولید اصلا مقرون به صرفه نمی باشد و باید در کارخانه های فولادی مادر، داخلی سازی بسیاری از محصولات فولادی برای چرخه بنگاه های پایین دستی شکل بگیرد.

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0