031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

تداوم رکود در بازارهای جهانی فولاد
شنبه 21 تیر 1399 بازدید : 366


طی چند ماه گذشته بازار کالاهای اساسی از جمله نوسان قیمتی شدیدی داشته که علت آن در شیوع ویروسی است که جان صدها هزار نفر را گرفته و حتی زمینه ساز رکود اقتصاد جهان شده است.

با وجود از سرگیری فعالیت مجدد واحدهای تولیدکننده فولاد در دنیا، تقاضا برای خرید فولاد کم است و به نظر می رسد فولاد فراز و نشیب های فراوانی را تجربه کند.
گزارش ها نشان می دهد بهای فولاد در دو ماه گذشته در بازارهای جهانی نه به دلیل افزایش تقاضا، بلکه به سبب افزایش بهای مواد اولیه مورد نیاز در تولید فولاد با افزایش همراه بوده است.
گفتنی است بروز اختلال در بازار تامین مواد اولیه فولاد به سبب تعلیق فعالیت واحدهای تولیدی، اعمال قرنطینه و محدودیت های سفر باعث افزایش بهای فولاد شده است.
همچنین یکی دیگر از عوامل موثر بر افزایش بهای فولاد را می توان کاهش عرضه قراضه در بازارهای جهانی برشمرد. کارشناسان معتقدند اگر وضعیت بازار قراضه آهن در جهان با رونق روبرو نشود، روند افزایشی بهای فولاد در سال آینده میلادی تداوم می یابد که این مساله سبب افزایش سایر فراورده های فولادی مانند ورق گرم و سرد، تیرآهن و میلگرد می شود.

 

افت شدید تقاضا در اروپا
از سوی دیگر افزایش شمار مبتلایان به بیماری کرونا باعث شده، بازار فولاد در کشورهای اروپایی نیز با کمبود مشتری روبرو شود.
طبق پیش بینی اتحادیه فولاد اروپا، یوروفر، باید برای رونق بازار فولاد اروپا تا انتهای سال جاری میلادی یا اوایل سال 2021 منتظر ماند. این مساله به این معانست که تا آن زمان نمی توان انتظار داشت که در کشورهای اروپایی شاهد رشد تقاضا برای خرید فولاد یا افزایش قیمت آن باشند.
همچنین بر اساس آمار انجمن جهانی فولاد، میزان تولید فولاد در اتحادیه اروپا در ماه مه 10 میلیون و 500 هزار تن اعلام شده که این رقم نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته میلادی با کاهش 26.8 روبرو شده است.

 

کاهش تولید فولادخام در جهان
طبق آمار انجمن جهانی فولاد میزان تولید فولاد خام در 64 کشور عضو این گروه طی ماه مه 8.7 درصد در مقایسه به مدت مشابه سال قبل ریزش داشته است و به سطح 148 میلیون و 800 هزار تن رسیده است.
میزان تولید فولاد خام در خاورمیانه در مدت زمان ذکر شده با افت 7.3 درصد به 3 میلیون و 100 هزار تن، تولید فولاد خام در آمریکای شمالی با حدود 31 درصد کاهش به سطح 7 میلیون و 100 هزار تن و تولید فولاد آمریکای جنوبی در ماه مه نیز با کاهش 25.8 درصدی به 2 میلیون و 700 هزار تن و تولید آفریقا با افت 42 درصدی 700 هزار تن رسیده است.

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0