031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

تردد 3 میلیون خودرو فرسوده در کشور
دوشنبه 27 بهمن 1399 بازدید : 16

 

3 میلیون خودرو فرسوده در کشور 

 

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایی مراکز اسقاط و بازیافت خودروهای فرسوده با بیان اینکه تا سال ۱۴۰۴ تعداد خودروهای فرسوده در کشور به هشت میلیون دستگاه می‌رسد، تصریح کرد: با توجه به اینکه در سال گذشته تنها ۸۰۰۰ دستگاه خودروی فرسوده اسقاط شده، اگر همین روند ادامه پیدا کند ، اسقاط این هشت میلیون خودروی فرسوده هزار سال طول می‌کشد !

 

 ۹ روز از آلودگی شدید هوای تهران می‌گذرد . هرچند امسال با اظهارنظر مسئولان مختلف به نظر می‌رسد سوزاندن مازوت در نیروگاه‌ها و برخی صنایع متهم اصلی آلودگی هوا بوده و حتی به گفته برخی مسئولان محیط زیست سهم منابع ثابت و متحرک در آلودگی هوای تهران برعکس شده ، اما عموما در سال‌های اخیر سهم منابع متحرک مانند خودروها در آلودگی هوا بسیار بیشتر از سهم منابع ثابت مانند نیروگاه‌ها و صنایع عنوان شده است . 

به طور کلی طبق گفته کارشناسان ۷۵ تا ۸۵ درصد آلودگی هوای تهران مربوط به منابع متحرک ؛ یعنی خودروها ، موتورسیکلت‌ها و سایر وسایل نقلیه است که در میان آن‌ها موتورسیکلت‌های فرسوده بیشترین سهم را در آلودگی هوای تهران دارند .

همچنین بر اساس جدیدترین مطالعات ، ۴۰ درصد آلودگی شهر تهران مربوط به خودروهای فرسوده است .در این میان شانه خالی کردن دستگاه‌های مختلف از اجرای مصوبات قانون هوای پاک هم هر سال به آلودگی هوای تهران دامن می‌زند ؛ برای مثال واردکنندگان خودرو پیش از ممنوعیت واردات این کالا ، به ازای واردات هر دستگاه خودرو ، چهار تا هشت دستگاه خودروی سواری فرسوده را از رده خارج می‌کردند ، اما بعد از ممنوعیت واردات خودرو در تیر ماه سال ۱۳۹۷، ‌گواهی‌های اسقاط در مراکز اسقاط خودرو نیز بی‌مشتری ماند .

 

    negar shahi

    به اشتراک بگذارید

    دیدگاه

      0