031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

تولید ۵۵ میلیون تن فولاد به جای نفت
شنبه 3 اسفند 1398 بازدید : 362

عضو هیات مدیره اتحادیه صنف فروشندگان آهن و فولاد و فلزات تهران بیان کرد: علت افزایش قیمت فولاد در درجه ی اول صادرات آن می باشد.آهن اسفنجی، میلگرد و ورق سبب شده مقداری کمبود در بازار ایجاد شود و همین امر سبب افزایش قیمت این کالا شده است.

محمدصادق چیت‌ساز بیان کرد: موضوع دوم علت افزایش قیمت فولاد به این باز می‌گردد که معاملات دلار، سکه و ارز مقداری مسکوت مانده است بنابراین از آهن و فولاد به‌عنوان کالای سرمایه‌گذاری استفاده می‌شود و عده‌ای این محصولات را خرید می‌کنند تا با سود بیشتری به فروش برسانند و در انبارها دپو می‌کنند.عضو هیات‌مدیره اتحادیه صنف فروشندگان آهن و فولاد و فلزات تهران ادامه داد: اما به‌دلیل اینکه مجوز صادرات ندارند و در بازار داخل مجبور هستند به فروش برسانند دچار نوسان می‌شوند. پیش‌بینی برای چند ماه آینده با در نظر گرفتن شرایط واردات و نرخ ارز احتمالا مانند روز‌های گذشته افزایش می‌یابد و سرمایه‌گذاران سعی می‌کنند خرید‌های بیشتری را از بورس کالا داشته و با افزایش تقاضا و خرید فضا رقابتی ایجاد کنند.چیت‌ساز گفت: سال آینده تقریبا ادامه همین روند را خواهیم داشت به علت اینکه آمدیم تحریمی که به‌طور ظالمانه تحمیل شد، آهن و فولاد را جایگزین نفت کردیم و در سال آینده این صادرات ادامه خواهد داشت. درست است که تحریم شده‌ایم اما صادرات را به کشورهای مختلف خواهیم داشت.
شهرستانی عضو هیات مدیره انجمن فولاد نیز گفت: به نظر می آید در سال جاری بیش از 27 میلیون تن تولید فولاد خواهیم داشت که در مقایسه با سال گذشته که 25 میلیون تن بود، حدود 7 درصد افزایش تولید داشته ایم که از میانگین در دنیا بالاتر بوده است. وی بیان کرد: امسال صادرات خوبی خواهیم داشت که در مقایسه با 8.5 میلیون تن سال گذشته ، حدود 15 درصد افزایش را نشان می دهد و ما مدعی هستیم که فولاد و مشتقه آن جایگزین خوبی برای درآمدهای نفتی شود. 
بهرام شکوری رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران نیز گفت: خوشبختانه امروز علاوه بر تامین نیاز داخل قدرت صادرات 15 میلیون تن فولاد را داریم. در افق 1404 قطعا می توانیم حداقل 20 میلیون تن صادرات فولاد داشته باشیم.
ایشان بیان کرد: اولین تولید کننده فولاد در منطقه هستیم وکشورمان 62 درصد فولاد خاورمیانه را تولید می کند و دومین تولید کننده بزرگ آهن اسفنجی در جهان هستیم و همیچنین دهمن تولید کننده فولاد در جهان هستیم. حدود 7 سال پیش پانزدهیمن تولید کننده فولاد در جهان بودیم ولی اکنون به رتبه ی دهم دست یافتیم. 
وی تشریح کرد: خوشبختانه زنجیره فولاد کامل شده ، اگر زنجیره کامل نبود و فقط تولید فولاد داشتیم باز هم مشکل داشتیم، چون باید واردات می کردیم، اما اکنون هیچ مشکلی به لحاظ مواد اولیه برای تولید 40 میلیون تن فولاد یا 45 میلیون تن فولاد نداریم. 
او افزود: فولاد یک دارایی سرمایه ای است و زمانی که جامعه در مرحله انتظارات تورمی می باشد، تقاضای سوداگرانه شکل می گیرد که به بازار فولاد هم رخنه می کند. 
در شرایط کنونی، صنعت فولاد می تواند یک جایگزین مناسب برای درآمدهای نفتی باشد و در سال های اخیر، بازار پر رونق آن با وجود تحریم ها نشان دهنده ی همین امر است و برنامه ریزی این صنعت، رسیدن به تولید 55 میلیون تن فولاد در افق 1404 و جایگاه هفتمین فولاد ساز جهان می باشد. 
 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0