031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

تولید 90درصد فولاد با سیستم کوره بلند و زغال سنگ
شنبه 12 بهمن 1398 بازدید : 575

سعید صمدی دبیر انجمن زغال سنگ ایران گفت: 90 درصد فولاد در دنیا با استفاده از زغال سنگ و سیستم کوره بلند تولید می شود.

وی بیان کرد: علاوه بر فواید انرژی مانند گاز باید به معایب آن نیز توجه شود زیرا آنرا می تواند ضعف صنعت فولاد دانست. باید توجه کرد که اگر قیمت ها واقعی شود، بسیاری از واحد های فولاد سازی دیگر سود ده نخواهند بود.
او با اشاره به روش های تولید فولاد گفت: در دنیا 90 درصد فولاد با سیستم کوره بلند و استفاده از زغال سنگ تولید می شود و 10 درصد دیگر سایر روش های می باشد که احیای مستقیم تنها یکی از آنها می باشد.

سعید صمدی افزود: روش احیای مستقیم به دلیل استفاده از گاز طبیعی به صرفه نیست چرا که یارانه به گاز تعلق نمی گیرد این مساله کار فولاد سازان را مشکل می کند و گاز طبیعی فقط در کشور ما ارزان است و در دنیا سوختی گران به شمار می رود. 
وی گفت: گاز طبیعی در دنیا 35 سنت معامله می شود که این امکان وجود دارد دولت آنرا صادر کند. و اگر قرار شد که صادرات کند دولت به مدیریت مصرف داخلی خواهد پرداخت که یک را آن واقعی کردن قیمت ها می باشد.

او با بیان اینکه قیمت ۲۵۰ تومانی هر متر مکعب گاز نقطه آسیب پذیری صنعت فولاد است، بیان کرد: تنها ذوب آهن اصفهان است که برای تولید فولاد از زغال سنگ استفاده می‌کند و در صورت واقعی شدن قیمت انرژی، این شرکت متضرر نخواهد شد، اما فولادسازانی که از شیوه احیای مستقیم استفاده می‌کنند آسیب جدی خواهند دید.

صمدی افزود: در بازار‌های جهانی قیمت زغال سنگ یک چهارم قیمت گاز است که باید تلاش کرد در مصرف این ۲ سوخت بین فولادسازان توازن ایجاد کرد.  فولادسازان کشور را می توان به نوعی فروشنده گاز دانست.

 دبیر انجمن زغال‌سنگ ایران در باره تغییر قیمت حامل های انرژی، گفت: در برنامه پنج توسعه مقرر بود نرخ حامل‌های انرژی به نرخ فوب خلیج فارس برسد که انجام نشد، اما به نظر می‌رسد در یک دوره بلندمدت، از آنجایی که منابع مالی دولت ضعیف است به سراغ این شیوه خواهد رفت؛ موضوعی که موجب مغفول ماندن توسعه بخش زغال سنگ شده است.


او گفت: ذخیره زغال سنگ کشور به 1.2 میلیارد تن می رسد و اگر بتوان  در این صنعت سرمایه گذاری های بیشتری انجام داد به یقین اکتشافات افزایش پیدا می کند. از آنجایی که هیچ گاه تولید زغال سنگ در کشور اقتصادی نشد، سرمایه گذاری آنچنانی نیز در آن صورت نگرفت.

دبیر انجمن زغال‌سنگ ایران معتقد است که با متناسب سازی قیمت زغالسنگ با قیمت‌های جهانی می توان این صنعت را اقتصادی کرد.

صمدی با تاکید بر اینکه کشور دارای ذخایر بزرگی از زغال سنگ است، گفت: اگر بتوانیم روی این این ذخایر کار کنیم قطعا اقتصادی خواهند بود.

وی افزود استفاده از شیوه ی احیای مستقیم سبب می شود مصرف برق افزایش پیدا کند. متوسط قیمت هر کیلو وات برق در جهان 20 سنت می باشد ولی در ایران از 100 تومان کمتر است و منبعی ارزان محسوب می شود.
صمدی با بیان اینکه 60 درصد انرژی برق جهان با استفاده از زغال سنگ تولید می شود گفت: مصرف انرژی در فولادسازی های کشورمان زیاد است و فولادسازان ایرانی به علت دریافت یارانه های انرژی، حاشیه سود بالایی دارند و اگر قیمت انرژیشان تنها 30 درصد قیمت های جهانی شود دیگر نمی توانند سود ده باشند.

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0