30 100 910 - 021

30 100 910 - 031

صداقت - کیفیت - رضایتمندی مشتری

تیرآهن لانه زنبوری
پنج شنبه 9 آبان 1398 بازدید : 430

مقاطع یکی از مهم ترین محصولات فولادی محسوب می شوند که در پروژه های عمرانی و ساحتمانی کاربرد دارند. یکی از انواع این مقاطع ، تیرآهن زنبوری است که به دلیل شکل(ظاهر) سوراخ دار خود با این نام شناخته می شود. در مورد استفاده از این محصول نظرات متعددی وجود دارد. برخی از مهندسین ساخت و ساز بر این باورند که میزان مقاومت تیرآهن فولادی با برش، جوشکاری مجدد و اتصال دو مقطع نیمه افزایش یافته و در نتیجه برای استفاده در سازه های فولادی بسیار مناسب است. این محصولات در پل سازی، صنایع، عمران، ساخت و ساز و... کارایی دارند. در مقابل گروهی معتقدند که با توجه به معایب این محصول برای ساحت و ساز گزینه ی مناسبی نیست.

 

معیارهای اساسی استفاده از تیرآهن زنبوری:

بررسی جان تیرآهن 
میزان مقاومت اتصالات 
بررسی رعایت کلیه ی ضوابط مطرح در آیین نامه ساختمانی
بررسی سوراخ های روی جان تیرآهن 
بررسی لبه های جوشکاری شده

 

کاربرد تیرآهن لانه زنبوری:

تیرآهن زنبوری در ابتدای تولید با هدف افزایش استحکامات ، تغییر شکل کمتر ، باربری بهتر و... که با استقبال بازار فولاد مواجه شد. نکته ی قابل توجه در استفاده از چنین محصولی رعایت ضوابط و توجه به ارتفاع آن است. این محصول مانند تمام محصولات فولادی شرایط استفاده خاص خود را دارد که در صورت پیاده سازی نادرست آسیب می بیند.

 

مزایای تیرآهن زنبوری:

افزایش قدرت تحمل بار
کاهش وزن در مقایسه با ارتفاع آن
امکان عبور تاسیسات مدنظر از 5 ضلعی موجود در طول جان
افزایش میزان مقاومت خمش محصول فولادی
ممان اینرسی بیشتر در مقایسه با تیر معمولی

ممان اینرسی(گشتادر ماند): در واقع میزان مقابله جسم در برابر چرخش از حالت طبیعی حول محور مشخص است.

 

معایب تیر لانه زنبوری:

با توجه به مزایای تیر شبکه ای گروهی بر این نظرند این محصول با خللی همراه است و جان سازه را تهدید می کند که باید اصلاح شود. به عنوان نمونه اینکه پنج ضلعی های موجود در جان مقطع تحمل تنش برشی را ندارند و باید از ورق هایی به عنوان تکیه گاه استفاده کرد.

 

شیوه ی ساخت تیر لانه زنبوری:

ابتدا با شابلونی که الگوی تیر نام دارد، شبکه هایی بر روی جان طراحی شده سپس با توجه به طرح و نظریه فولاد ساز، با استفاده از شیوه های برشی، مقطع فولادی به دو نیمه تقسیم می شود. در مرحله بعدی دو نیمه از لبه ها در مقابل هم قرار گرفته و جوشکاری می شوند. به این صورت تیری با حفره ای در طول جان تولید می شود که برای پل سازی کاربرد دارد.

 

استفاده ی صحیح از تیر زنبوری:

استفاده ی درست از تیرآهن زنبوری با حفظ ضوابط محدودیت خاصی ندارد و در شرایط مربوط به خود قابل استفاده است. در غیر این صورت می تواند مشکل آفرین باشد.
 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0