031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

جایگزینی رقابت در بازار به جای رانت در سال جدید
دوشنبه 11 فروردین 1399 بازدید : 457

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد بیان کرد: از عوامل کلیدی تحقق جهش تولید در سال 99، جایگزینی رقابت در بازار به جای رانت است.
بهادر احرامیان نائب رئیس انجمن تولید کنندگان فولاد، گفت: در سال جهش تولید شرایط برای رانت در بازارها نباید ایجاد شود. اگر مسیر پیدایش رانت را باز بگذاریم، برخی سراغ آن می روند و تجربه ی تلخ دوسال قبل یعنی ایجاد تقاضای کاذب، التهاب قیمت ها و قدرت گرفتن واسطه ها را باز هم تکرار می کنیم.
وی معتقد است زمانی انگیزه برای رشد تولید ایجاد می شود که دولت با تقویت بعد نظارتی خود، از دخالت در بازار دست بردارد و اجازه دهد قیمت کالاها برطبق واقعیت بازار و رقابت کشف شود.
احرامیان در پاسخ به این سوال که مگر واحدهاى تولیدى پایین دستى نیاز به حمایت قیمتى ندارند؟ گفت: خیر اختصاص نرخ های رانتی و ارزان تر از قیمت های واقعی برای مصرف کننده مواد اولیه، هیچ کمکی به واحدهاى تولیدى نمى کند. این موضوع باعث ایجاد تقاضای کاذب و شکل گیرى تولید غیر اقتصادی مى شود و اگر به ظاهر تولیدی انجام شود پشتوانه ای ندارد؛ همان طور که بار ها تجربه کردیم حمایت قیمتى به نحوه قیمت گذارى دستورى خود عاملى در تضعیف تولید و تلاطم هاى قیمتى بوده چراکه واسطه گرى را جذاب و تولید را غیر اقتصادى می کند.
وی راه حل های موثر برای افزایش تولید را بهبود فضای مناسب کسب و کار و ایجاد فضای امن برای سرمایه گذاری، عدم دخالت دولت و ثبات قوانین دانست و افزود: جهش تولید در صورت تحقق این اهداف صورت می گیرد البته راهکارهای جهش تولید در گذشته هم وجود داشته ولی اکنون باید اجرایی شود.
ایشان در پایان تاکید کرد: از عوامل کلیدی برای جهش تولید در سال جدید می تواند جایگزینی رقابت در بازار بجای رانت باشد بشرطیکه نگاه دولتی از بازارها کنار رود.

 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0