031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

داروی نجات معادن و صنایع معدنی از کرونا
پنج شنبه 1 خرداد 1399 بازدید : 393

آسیب شناسی ها نشان می دهد عمده شرکت های بزرگ معدنی با توجه به شیوع کرونا برای دستیابی به پیش بینی های در نظر گرفته شده تا سال 2020 ناامید شده اند. حال این پرسش مطرح است که کدام یک از بخش های معدنی بیشترین تاثیر را از گسترش کووید-19 دریافت کرده اند. با توجه به اینکه پاندمی کرونا به این زودی فروکش نخواهد کرد، پیش بینی ها حکایت از آن دارد که موجی از تعطیلی و ورشکستگی بسیاری از صنایع در راه باشد؛ چرا که تقاضا در بخش معدن و صنایع معدنی کاهش یافته و قیمت کامودیتی ها در دنیا نیز پایین آمده است. داریوش اسماعیلی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت و محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران در گفت وگو با رسانه تصویری اقتصاد ایران (اکو ایران) به بررسی چالش های این حوزه در عصر کرونا پرداخته اند.
گسترش قلمرو کرونا فعالیت های معدنی بسیاری از نقاط دنیا را با اختلال و پیچیدگی روبه رو کرده است. ارزیابی ها نشان می دهد کووید-19 تبعاتی همچون «رکود بازارهای جهانی»، «افزایش موجودی انبارهای فلزات اساسی»، «روند کاهشی قیمت جهانی محصولات معدن و صنایع معدنی» و «ایجاد محدودیت در صادرات این محصولات به کشورهای همسایه» را به بخش معدن و صنایع معدنی تحمیل کرده است. در این میان معادن و صنایع معدنی ایران هم از گرداب این بحران در امان نبوده اند و آثار تخریبی ویروس کرونا به این بخش استراتژیک نیز سرایت کرده است. داریوش اسماعیلی معتقد است از همان روزهای نخست که کرونا وارد ایران شد بخشنامه ای در دستور کار قرار گرفت که برای سازمان های صمت تمام استان ها ارسال شد. براساس این ابلاغیه کلیه قراردادها و هر آنچه که به تمدید و مراجعه به سازمان ها نیاز داشت به مدت سه ماه (پایان خردادماه) تمدید شد. این اولین گامی بود که برای مقابله معادن با شیوع کرونا برداشته شد. او در ادامه افزود: یکی دیگر از اقدامات این بود که دو بسته آموزشی به همراه دستورالعمل های بهداشتی با همکاری وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی برای معدن کاران تهیه شد تا بتوان از آسیب های وارده تا حد امکان جلوگیری کرد. اسماعیلی درخصوص اینکه آیا معادن بزرگ آسیب دیدند یا توانستند با همان ظرفیت های سابق به فعالیت خود ادامه دهند؟ گفت: اگر بگوییم کرونا هیچ تاثیر مخربی روی معدن و صنایع معدنی کشور نداشته سخن بیهوده ای است. اما اینکه بخواهد فعالیت های اقتصادی کشور را به خصوص در بخش معدن و صنایع معدنی زمین گیر کند نه اینگونه نبوده است. این موضوع دلایل متعددی هم داشت. یکی از دلایل این است که معادن خارج از شهرها هستند و ارتباطی با دیگران نداشتند بنابراین، یک نوع ایزوله شدن را در خودشان پرورش دادند.
بهرامن، نماینده بخش خصوصی معدن نیز در این رابطه تصریح کرد: اگر پروتکل های بهداشتی به خوبی در معدن و صنایع معدنی اجرایی نمی شد قطعا آسیب به معادن شدت بیشتری می گرفت. به این ترتیب واحدهای استراتژیک معدنی کشور مطلقا متوقف نشدند. اما کرونا برای واحدهای کوچک معدنی تبعاتی به دنبال داشت که شدت این آسیب ها به صنایع دیگر بستگی دارد. صنعت ساختمان متوقف شد و متاسفانه هنوز هم متوقف است، این موضوع آثار خود را روی بخش معدن و آنهایی که تامین کننده مصالح ساختمانی بودند گذاشته است. به گفته بهرامن از سنگ گرفته تا گچ و سیمان با معضلاتی روبه رو شده اند. رئیس خانه معدن معتقد است فرصت سه ماهه ای که داده شد آرامشی در بخش معادن ایجاد کرده است اما این فرصت خرداد به پایان می رسد. قاعدتا باید در مسائل و سیاست ها بازنگری صورت گیرد تا قدرت تخریب کرونا بر این بخش تشخیص داده شود و بتوان از بحران جهانی کرونا هوشمندانه و با کمترین آسیب عبور کرد. او در ادامه اضافه کرد: به هر حال تقاضا در بخش معدن و صنایع معدنی به دلیل کرونا کاهش خواهد یافت، زیرا اقتصاد جهانی روند رو به افولی را تجربه می کند. نباید اجازه دهیم بازارهای صادراتی از دست برود، و باید تصمیمات به گونه ای گرفته شوند که مسیر صادراتی ما بسته نشود. ما امروز درآمدهایمان به نفت وابسته نیست و معدن یکی از بخش هایی است که می تواند این کمبود را تا حدود زیادی پوشش دهد. سال گذشته حدود 10 میلیارد دلار صادرات انجام شد. در حال حاضر ما باید هزار معدن را احیا کنیم، این نشان دهنده حرکت است و باید زیرساخت آن را مهیا کنیم، یک بخش از آن به قوانین و مقررات بازمی گردد. بنابراین تصمیمات هوشمندانه و منطقی به راحتی می تواند مسیر رشد بخش معدن و صنایع معدنی را با وجود سایه کرونا هموار کند.
اسماعیلی در پاسخ به اینکه معادن کوچک با شیوع کرونا چه وضعیتی دارند، گفت: در بخش معادن کوچک آسیب هایی وارد شده است. در این راستا با مشورت دوستان برنامه هایی در نظر گرفته شده ازجمله اینکه از پتانسیل صندوق بیمه فعالیت های معدنی استفاده کنیم تا بتوانیم به معادن کوچک تسهیلات ارزان قیمت بدهیم. نکته دوم اینکه حتما به سمت بازنگری در دستورالعمل های معدنی حرکت خواهیم کرد. یکی از موضوعاتی که همیشه با آن درگیر هستیم بحث حقوق دولتی است. به هر حال دولت روی حقوق خود حساب باز کرده است و هر چقدر میزان حقوق دولتی کمتر باشد، برگشت این حقوق به وزارت صمت و توسعه بخش معدن هم به همان نسبت کمتر خواهد بود. یکی از گام هایی که برداشته شد این بود که با مجموعه های بزرگی که در طول چند سال گذشته بدهی های بسیاری داشتند صحبت شد و حقوق دولتی معوقی حدود 900 میلیارد تومان از آنها دریافت شد. بنابراین از این مسیر فشار تا حدودی از دوش معادن کوچک برداشته شد و دریافت حقوق به حداقل ممکن برسد.
او افزود: درمورد صادرات هم باید به موضوع عوارض رسیدگی شود و اصلاحاتی صورت بگیرد. امسال با توجه به وضعیت کرونا نباید عوارض سنگ های تزیینی مان ادامه دار شود. یکی از دلایل تعطیلی این نوع از معادن در کشور همین موضوع بوده است. نکته دیگر در بحث صادرات به موضوع ایجاد ارزش افزوده بازمی گردد. برای جلوگیری از خام فروشی برنامه های حساب شده ای داریم. بنابراین باید تمام برنامه های معدنی به گونه ای باشد که ارزآوری را در دل خود داشته باشد. اما یک نکته را باید در نظر داشت و اینکه مفهوم ارزآوری به این معنا نیست که مواد خام معدنی را صادر کنیم. باید تمرکز را از میانه های زنجیره به انتهای زنجیره انتقال دهیم.
بهرامن نیز گفت: اگر بخواهیم توسعه پیدا کنیم باید تغییرات و بازنگری هایی داشته باشیم. این تغییرات را باید به دلیل شرایط خاصی که کرونا در کشور ایجاد کرده تا امسال و 1400 داشته باشیم. توسعه در بخش معدن اجتناب ناپذیر است و در برنامه های دولت است. چرا نباید زنجیره را به یک شکل از ابتدا تا انتها ببینیم؟ وقتی که ما در انتهای خط سرمایه گذاری کردیم در ابتدای خط با مشکل سرمایه مواجه می شویم. از سویی سرمایه گذاری در طول دو سال گذشته در بخش سنگ آهن کاهش پیدا کرده است. برای اینکه انگیزه نبوده. اگر انگیزه نبوده به این دلیل بوده که توجیه اقتصادی وجود نداشته است. اما از اینکه باید بازار را به هر قیمتی که شده حفظ کرد یکی از دغدغه هایی است که وجود دارد. ما نقشه راه معدن داریم باید به آن رجوع کرد با این تفاوت که شرایط امروز را ببینیم و سیاست ها را مطابق با آن تغییر دهیم.

 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0