031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

دولت بین بالادست و پائین دست فولاد جنگ راه انداخت.
چهارشنبه 29 بهمن 1399 بازدید : 107

 

جنگ بین بلادست و پائین دست فولاد 

 

مهرداد اکبریان در گفت وگویی با اشاره به دلیل مهم تخلف و عدم ایفای تعهد صنایع پایین دستی فولاد از جمله نوردکاران در بورس، اظهار داشت: فشار بر سیاست گذار و تعیین قیمت غیر منطقی محصولات فولادی در بورس طی ماه های گذشته اصلی ترین دلیل تخلف صنایع پایین دست فولاد است چراکه فروش محصول خارج از بورس برای آنها سودهای کلانی دارد و آنها بازار آزاد را به بورس ترجیح می دهند.

 

رئیس انجمن سنگ آهن ایران افزود: بعد از ابلاغ شیوه نامه فولاد بود که تحلیلگران و فعالان بازار از دولت خواستند بازار فولاد را آزاد بگذارد و تحت فشار پارامترهای محدودکننده حرکت نکند، اما چون دولت همچنان برای تنظیم بازار فشار می آورد و دست از مداخلاتش در بازار فولاد برنداشت، نتیجه این شده که به دلیل دو نرخی شدن بازار و سود بالا در فروش محصول در خارج از بورس، صنایع پایین دستی تنها بخش کمی از محصولاتشان را به بورس می آورند.

 

اکبریان خاطرنشان کرد: دولت مگر در سال های گذشته به صورت جزئی و ریز در بازارهای شمش، ورق فولادی، کنسانتره، حتی صنایع پایین دستی تر مثل آهن و میلگرد مداخله و قیمت گذاری می کرد؟ به جز در سال های جنگ تحمیلی که به دلیل شرایط خاص حاکم بر کشور، مداخلات دولت در بازارهای مختلف ضرورت داشت؛ در کدام سال چنین مداخلاتی در بازارها مشاهده شده بود؟

 

 

مداخلات دولت موجب بروز جنگ بین بالادست و پایین دست فولاد شد

 

به گفته رئیس انجمن سنگ آهن ایران، زمانی این اتفاق افتاد که دولت سعی کرد در موضوع قیمت گذاری، به زعم خود از بخش خاصی حمایت کند یا سعی کرد مصرف کننده نهایی را با اعمال مداخلاتی در بازار مورد حمایت قرار دهد.

 

وی تصریح کرد: به این صورت که دولت در یک بازار، ورود پیدا کرد و قیمت هایی پایین تر از قیمت تمام شده محصولات را اعلام کرد و نتیجه آن شد که بازارها دو نرخی شدند. در عمل هم نرخ های اول که همان نرخ های یارانه ای اعلامی بود به مصرف کننده نمی رسید و مصرف کنندگان نهایی محصولات مورد نیازشان را با نرخ دوم که بسیار بالاتر از نرخ اول بود خریداری می کردند و این میان مبالغی هنگفت و ویژه به عده ای محدود می رسید که نه تولیدکننده بودند و نه مصرف کننده. درواقع عده ای دلال و واسطه سودجو این مبالغ را از آن خود می کردند.

 

اکبریان ادامه داد: نمود بیرونی بخشنامه های غیرکارشناسی دولتی، جنگی بود که بین گروه های بالادستی و پایین دستی فولاد راه افتاد.

Bayat ghazal

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0