031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

راهکارهای مجلس در زمینه تنظیم بازار محصولات فولادی
پنج شنبه 4 اردیبهشت 1399 بازدید : 370

در گزارشی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، راهکارهای تنظیم بازار محصولات معدنی و فولادی را اعلام کرد.
یکی از راهکارهای تنظیم بازار محصولات معدنی و فولادی تدوین برنامه مشخص برای آزادسازی تدریجی قیمت حامل های انرژی در زنجیره فولاد کشور و جهت دهی منابع آن برای توسعه صنایع معدنی و زیرساخت است.
از دیگر راهکارهای مرکز پژوهش های مجلس توقف قیمت گذاری دولتی محصولات معدنی و فولادی و اصالت بخشیدن به مکانیسم های عرضه و تقاضا در کل زنجیره ارزش فولاد می باشد.
این گزارش می افزاید، تنظیم بازار کالاهای انحصاری (مانند ورق های فولادی) صرفا و مستقلا توسط شورای رقابت و همچنین طراحی مدل تنظیم مشارکتی با تشکیل ستاد زنجیره فولاد با حضور دولت، تشکل های اقتصادی، انجمن های تخصصی، بخش خصوصی و نظام مهندسی معدن، از دیگر راهکارها است.
طبق راهبردهای سند چشم انداز افق 1404 کشور، قرار است ظرفیت اسمی تولید فولاد باید به 55 میلیون تن برسد که بر این مبنا، طرح جامع فولاد با همکاری نهادهای مختلف دولتی و غیردولتی به صورت سالانه مورد بررسی قرار می گیرد.
ظرفیت های ایران در زمینه منابع معدنی و انرژی، سبب توسعه زنجیره ارزش فولاد به ویژه در دهه اخیر شده، به طوری که علاوه بر تأمین نیاز داخل، امکان صادرات فولاد و محصولات فولادی به سایر کشورها نیز فراهم شده است. 
در سال 98، از مجموع تولید حدود 20 میلیون تن فولاد خام و 13.4 میلیون تن محصولات فولادی در شرکت های بزرگ فولادی کشور (بدون در نظر گرفتن واحدهای کوچک مقیاس)، حدود هفت میلیون تن فولاد و محصولات فولادی صادر شده است که نشان دهنده رشد 27 درصدی نسبت به سال قبل از آن است.
براساس ظرفیت های ایجاد شده در زنجیره فولاد ایران، پیش بینی می شود در سال جاری میزان تولید فولاد به 31 میلیون تن برسد که بر همین اساس تا پایان سال 99، انتظار می رود، میزان صادرات به 12 میلیون تن افزایش یابد.

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0