031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

راهکار وزارت صنعت برای قیمت گذاری در زنجیره فولاد
پنج شنبه 18 اردیبهشت 1399 بازدید : 361

 

داریوش اسماعیلی معاون وزیر صنعت با اشاره به شرط دوام تمامی بخش های زنجیره فولاد از پیشنهاد ارائه سه راهکار درمورد اقدامات قیمت گذاری در این زنجیره خبر داد.
وی در نشست با مدیران توسعه معادن و فلزات بیان کرد: کشورهایی مانند ژاپن و کره جنوبی سنگ آهن ندارند ولی در زمینه ی تولید فولاد پیشرفت های زیادی داشته اند چراکه تمرکز را روی بخش های انتهایی زنجیره و بازار مصرف فولاد گذاشته اند. ایران هم باید در زنجیره فولاد بر بخش هایی انتهایی زنجیره تمرکز بیشتری داشته باشد. لازم است در این مسیر برنامه ریزی ها براساس تکیه بر توان و ظرفیت های داخلی صورت گیرد.
اسماعیلی به نگرانی موجود برایی تامین سنگ آهن لازم جهب خوراک شرکتهای تولید اشاره کرد و اضافه کرد: در این خصوص از برنامه های اکتشافی با قدرت حمایت می کنیم و از سوی دیگر صادرات مواد اولیه را محدودتر خواهیم کرد. ارز حاصل از هر بخش زنجیره فولاد به کل زنجیره متعلق بوده و برای بقای زنجیره لازم است که تامین ارز مورد نیاز تمامی بخش ها مورد توجه قرار گیرد.
این مقام مسئول ادامه داد: باید مهم‌ترین بازار مصرف فولاد را در داخل بدانیم. این ظرفیت در تولیدکنندگان به‌ خوبی وجود دارد بطور مثال زمانی که برخی شرکت‌های بزرگ لوازم‌خانگی خارجی که بخش مهمی از بازار را در دست داشتند با ایران قطع رابطه کردند، برخی از تولیدکنندگان لوازم‌خانگی داخلی توانستند تا ۴ برابر قبل افزایش تولید داشته باشند این نشان می‌دهد که در داخل قابلیت‌های بالایی وجود دارد.
ایشان درمورد اقدامات قیمت گذاری در زنجیره فولاد بیان کرد: مسیری طولانی در این خصوص طی کرده ایم و مشارکت فکری تمامی بخش ها، مجامع و انجمن های مرتبط را به کار گرفته ایم تا به نتیجه ی مطلوب برسیم. در نهایتپ راهکارهایی را به فعالان این عرصه پیشنهاد دادیم یا اینکه خود در بخش های مختلف زنجیره به یک توافق کلی برسند که در صورتیکه با ضوابط و چارچوبهای قانونی منطبق باشد حمایت خواهیم کرد. دومین راه این است که مجموعه گزینه هایی پیشنهاد دهد تا با نظر کارشناسان بهترین را انتخاب و اجرا کنیم و در صورتیکه هیچکدام از این اقدامات انجام نشد باید از موضع دولت تعیین تکلیف کنیم.

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0