031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

رعایت نکردن مصوبات کارگروه تنظیم بازار آهن
پنج شنبه 22 خرداد 1399 بازدید : 335

هشت تشکل خصوصی طی نامه ای به سرپرست وزات صمت اعلام کردند که مصوبات اخیر کارگروه تنظیم بازار آهن مبنی بر نحوه قیمت گذاری محصولات فولادی بر مبنای قیمت های جهانی و همچنین محدودیت 25 درصدی تولیدات برای صادرات و عرضه محصولات با کف معادل 60 درصد تولید رعایت نمی شود و قیمت های داخلی عملا حدود 20 درصد از قیمت جهانی بالاتر است و عرضه محصولات برای صادرات در حدود 50 درصد است.
  
هشت تشکل شامل سندیکای شرکت های ساختمانی ایران، انجمن شرکتهای راهسازی ایران،  سندیکای صنعت برق ایران، انجمن شرکت های مهندسی و پیمانکاری نفت، گاز و پتروشیمی ، سندیکای شرکت های تاسیساتی و صنعتی ایران، جامعه مهندسان مشاور ایران، انجمن مدیران فنی و حرفه ای و کانون سراسری پیمانکاری عمرانی ایران، در این نامه با اشاره به اینکه اخیرا بخش خصوصی با پاره ای از چالش ها و مشکلاتی مواجه شده، در زمینه بازار فولاد از دولت درخواست کمک کردند.

در ادامه نامه به مصرف بالای محصولات فولادی، به ویژه انواع پروفیل ها و میلگردها در همه پروژه های صنعت احداث کشور، از جمله صنایع ساختمان، راه، صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، صنعت آب شامل پروژه های سدسازی شبکه های آبرسانی و فاضلاب اشاره شده که در احجام اجرایی کارهای پروژه و قیمت تمام شده کار اثرگذار است، بنابراین کنترل و هدایت قیمت های آن در بازار مصرف از "اوجب واجبات" توصیف شده است. اما طبق اعلام این تشکل ها در شرایط موجود شرایط این کالای اساسی دستخوش تغییرات جدی و خارج از کنترل شده است.
به گفته هشت تشکل یاد شده با وجود اینکه دولت به علت حمایت از مصرف کنندگان داخلی و تقویت قدرت خرید مردم مانع افزایش قیمت داخلی فولاد از یک طرف در مقابل تغییرات نرخ ارز و از طرفی دیگر مقایسه آن با قیمت های جهانی فولاد شده، اما در حال حاضر بازار شاهد تغییرات اساسی در این حوزه است و به نظر می رسد برعکس، دولت با حمایت کامل از تولیدکنندگان فولاد از طریق صادرات مواد اولیه میانی و همچنین عدم کنترل داخلی موجبات افزایش شدید و قیمت کالای فولاد را در بازار داخلی فراهم کرده است.
در این نامه همچنین عنوان شده که مصوبات اخیر کارگروه تنظیم بازار آهن مبنی بر نحوه قیمت گذاری محصولات فولادی بر مبنای قیمت های جهانی و همچنین محدودیت 25 درصدی تولیدات برای صادرات و عرضه محصولات در بورس کالا با کف معادل 60 درصد تولید رعایت نمی شود و عملا قیمت های داخلی از قیمت های جهانی حدود 20 درصد بالاتر و عرضه محصولات برای صادرات در حدود 50 درصد است.
این تشکل ها همچنین هشدار داده اند که ادامه این روش به برهم زدن شرایط قراردادها، افزایش قیمت تمام شده و عدم انطباق با بخشنامه های سازمان برنامه و بودجه و جدل های قراردادی بین مجریان، کارفرمایان و پیمانکاران منجر می شود و در گردش مالی پروژه ها وقفه جدی ایجاد خواهد کرد که در وهله اول بار مالی آن متوجه دستگاه های کارفرمایی و سپس منجر به توقف پروژه ها و بالا رفتن نرخ بیکاری خواهد شد.
در پایان امضاکنندگان پیشنهاد دادند که در خصوص میزان صادرات، مصوبه هفتاد و نهمین کارگروه تنظیم بازار مبنی بر محدودیت 25 درصد از تولیدات، به صادرات محصولات فولادی و عرضه 60 درصدی از محصولات تولیدی در بورس کالا اعمال شود و در خصوص قیمت عرضه شده در بورس کلاها با توجه به نرخ تورم اعلام شده مرکز آمار ایران در چارچوب هدف گذاری تورم اعلام شده بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و همچنین با اتکا بر قدرت خرید داخلی، افزایش 22 درصدی نسبت به قیمت نقطه به نقطه سال گذشته ملاک قرار گیرد.
داریوش اسماعیلی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت ؛ طی نامه ای به مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران در 17 اردیبهشت ماه، واحدهای تولیدکننده میلگرد و تیرآهن را ملزم کرده که برای 25 درصد تولید خود را به شرط رعایت کف عرضه در بورس کالا می توانند برنامه ریزی کنند و مابقی تولید در کارگروه تنظیم بازار تصمیم گیری می شود.

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0