30 100 910 - 021

30 100 910 - 031

صداقت - کیفیت - رضایتمندی مشتری

روش های تخریب بتن
یکشنبه 21 اردیبهشت 1399 بازدید : 311

اشتباهات اجرایی که در فرآیند ساخت و ساز اتفاق می افتد باعث شده تا تخریب بتن به صورت های مختلفی انجام گیرد. به طور کلی اگر مشکلی در فرآیند ساخت و ساز صورت پذیرد، با تخریب بتن ها می توانیم تا حدودی از این مشکلات جلوگیری نماییم. از جمله مواردی که در تخریب بتن از اهمیت ویژه ای برخوردار است رعایت نکات ایمنی در هنگام تخریب است و می تواند باربری سازه را با مشکل روبرو کند. فرآیند تخریب بتن به دلیل اینکه می تواند خسارت های جانی و مالی جبران ناپذیری را در برداشته باشد، باید حتما توسط افراد کار بلد صورت گیرد. فرآیند تخریب بتن شامل مراحل، برش، جداسازی و حذف کنترل شده ی بتن می باشد. همچنین در مرحله ی ارزیابی سازه نیز اگر میزان آسیب پذیری ارزیابی شده در سازه بیش از حد مجاز باشد بخشی از سازه باید تخریب شود. 
با توجه به اینکه تخریب بتن با دشواری هایی روبرو است باید به میزان تسلیح و نوع آرماتور گذاری آن توجه کرد، زیرا این عملیات می تواند مشکلاتی را به وجود آورد. از جمله مشکلاتی که در هنگام تخریب با آن مواجه می شویم، آسیب به المان های ساختمان و از بین رفتن یکپارچگی سازه ها است، به همین دلیل فرآیند تخریب باید با تکیه بر دانش و تجربه ی کافی باشد. از آن جایی که برای تخریب بتن از دستگاه ها و تجهیزاتی استفاده می شود اما با این حال برای حفظ استخوان بندی اسکلت اصلی ساختمان بیشترین اعتماد و اتکا بر روی نیروی انسانی می باشد. تخریب بتن با واترجت از روش های نسبتا جدید می باشد که آب با فشار زیاد از یک روزنه ی بسیار نازک خارج شده و با جداکردن ذرات بتن از یکدیگر منجر به تخریب می شود. از جمله مزایایی که روش واترجت دارد، عدم ایجاد آلودگی صوتی و زیست محیطی می باشد. همچنین سرعت بالا در اجرا، آسیب دیدگی کمتر، از مزایای این روش می باشد. این روش تخریب، ایمنی بیشتری را برای ساختمان فراهم می کند. تخریب بتن با اسید از جمله انواع تخریب دیگر است که این روش برای پروژه های کوچک ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. اما این روش خطراتی را هم به دنبال دارد؛ نبود اسید های مخصوص نیز سبب شده تا این روش آنچنان کاربرد وسیعی نداشته باشد. کتراک از مواد شیمیایی غیر منفجره ای است که در اثر ترکیب با آب برای عملیات تخریب به کار می رود. شیوه ی کار با این ماده ی شیمیایی به گونه ای است که ابتدا ترک هایی در بتن ایجاد کرده و درون این ترک ها ماده ی شیمیایی می ریزند. فشار وارد شده در بتن ها سبب می شود این ماده انبساط پیدا کند و ترک ها تخریب شوند و کتراک ترزیق شده از طریق نواحی مجاور رسوخ کرده و موجب تخریب می شود. رعایت نکات ایمنی، تخصص، تجربه، انعطاف پذیری؛ (می توان انعطاف پذیری را این گونه تعریف کرد: نوع مواد به کار رفته در ساختمان سازی، نوع اسکلت بندی ساختمان، توانایی تحمل ساختمان در برابر فشار های وارده می باشد) از جمله عواملی هستند که حتما باید مورد بررسی قرار گیرند.

 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0