031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

روند کاهشی قیمت فولاد در جهان
چهارشنبه 11 تیر 1399 بازدید : 373

 

نتایج نظرسنجی و بررسی های صورت گرفته از طرف مرکز تحقیقاتی و کارگزای دیوی در ارتباط با شرایط صنایع فولاد چندان امیدوار کننده نیست. شرکت کنندگان در این بررسی 10 شرکت ذوب آهن و 20 شرکت تجاری فعال در زمینه فولاد چین بوده اند. شرکتهای ذوب آهن حاضر در این بررسی 20 درصد از سهم بازار فولاد چین را به خود اختصاص داده اند.
  
طی سال جاری میلادی قیمت جهانی فولاد روندی کاهشی را طی کرده و به نظر می رسد که روند فعلی تا پایان سال نیز ادامه یابد. این مساله بر نگرانی فعالان بخش فولاد افزوده، بر همین اساس پیش بینی می شود قیمت فولاد در آمریکا و اروپا بین 2 تا 3 درصد دیگر کاهش یابد. در این صورت میزان کاهش قیمت فولاد در مقیاسه با سال گذشته بین 10 تا 12 درصد خواهد بود.
از سوی دیگر به اعتقاد برخی از تحلیلگران چشم انداز قیمت سنگ آهن در ادامه سال 2011 رقمی در حدود 100 دلار در هر تن خواهد بود. سنگ آهن ماده اصلی در تهیه فولاد محسوب می شود. این رقم نسبت به گذشته تا حدودی افزایش پیدا کرده اما نسبت به رکورد 180 دلار در هر تن از کاهش چشمگیری برخوردار شده است. این در حالی است که به اعتقاد کارشناسان مرکز دیوی، امکان افت سطح قیمت ها به کمتر از 100 دلار نیز وجود دارد. این در حالی است که انتظار می رود میزان تقاضا نیز روند کاهشی داشته باشد.
کاهش تقاضا بدون شک خبر خوبی برای فعالان بخش معدن که با افزایش هزینه ها و کاهش قیمت ها مواجه هستند، نمی باشد. تا پیش از این قیمت سنگ آهن به صورت سالیانه و طی مذاکرات شرکت های فعال در این زمینه با شرکت های ذوب آهن تعیین می شد. اما پس از تحولات صورت گرفته، صنعت معدن که شرکت بی اچ پی بیلیتون به نوعی در راس آن قرار دارد، قیمت گذاری در دوره های زمانی کوتاه مدت را انتخاب کرده و به 40 سال مذاکرات سالیانه در این زمینه پایان داد.
زمانی که مکانیزم جدید قیمت گذاری معرفی شد، میزان تقاضای چین برای سنگ آهن سیری ناپذیر بود. در نتیجه مکانیزم جدید به معنای آن بود که قیمت ها می توانند در یک دوره زمانی کوتاه به بالا ترین میزان خود برسند اما در مقابل عکس آن نیز صادق است. در زمان کاهش تقاضا قیمت ها نیز به سرعت کاهش پیدا می کنند.

در شرایط فعلی عواملی همچون کاهش تقاضا، موجودی بالا و ظرفیت مازاد تولید صنایع فولاد اروپا و آمریکا را تحت تاثیر قرار داده و تقریبا قدرت قیمت گذاری را از آنان سلب کرده است. بنابراین پیش بینی می شود قیمت فولاد بیشتر از هزینه های مصرفی کاهش یافته و آسیب ها را افزایش می دهد.
اما این تنها صنایع فولاد نظام های اقتصادی پیشرفته جهان نیست که خود را تحت فشار احساس می کند. میزان سود شرکت فولاد تاتا هند طی سه ماهه دوم سال جاری میلادی کمتر از پیش بینی ها بوده و هزینه های بالای تامین مواد خام و کاهش تقاضا از دلایل اصلی این مساله عنوان شده اند. مسیر فعالیت صنایع فولاد هند همچنان مناسب به نظر می رسد اما با روزهای اوج خود فاصله بسیاری دارند.

چین یکی دیگر از بازارهام مهم فولاد جهان است. طی ماه اکتبر واردات سنگ آهن این کشور در مقایسه با ماه قبل از آن به میزان 5.17 درصد و یا 9.49 میلیون تن کاهش یافته، این در حالیست که چین برای شکستن انحصار خارجی قصد افزایش تولید سنگ آهن خود را دارد. همه شرکت کنندگان در نظرسنجی دیوی پیش بینی کاهش قیمت سنگ آهن طی ماه های آینده را دارند و 90 درصد آنان نیز معتقدند قیمت فولاد روندی کاهش را خواهد داشت. چشم انداز میان مدت تقاضای سنگ آهن آسیا مناسب به نظر می رسد ولی طی چند سال گذشته قیمت ها بسیار بالا بود و شرایط فعلی می تواند سبب تغییر در این مساله شود. از طرف دیگر چشم انداز کوتاه مدت آنچنان مطلوب نبوده و به نظر می رسد صنایع فولاد بیشتر از معدن کاران با مشکل روبرو شوند.
 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0