031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

زغال سنگ ایران هنوز ارزان است!
شنبه 26 بهمن 1398 بازدید : 486

افزایش قیمت محصولات فولادی، افزایش قیمت زغال سنگ را هم به دنبال داشته است.
در سال جاری پربازده ترین بازار، بازار سرمایه بوده و بسیاری از سهم های بازار رشد قیمت مناسبی داشته اند ولی تحلیلگران می گویند تداوم رشد قیمت در سهم های قابل توجیه است که سود آوری شرکت صعودی باشد و اقدامات مثبتی مانند طرح توسعه ای درجریان باشد. 

صنعت زغال سنگ از جمله صنایعی بوده که چشم انداز بسیار مثبتی پیش رو دارد زیرا از سویی مصرف زغال سنگ در کشور روند افزایشی دارد و حجم تولید شرکت های داخلی جوابگوی مصرف بازار داخل نیست و بخشی از نیاز کشور به زغال سنگ از طریق واردات تامین می شود و با درنظر گرفتن ذخایر غنی زغال سنگ کشور، اجرای طرحهای توسعه در شرکت های زغال سنگ توجیه پذیر می باشد. از سویی دیگر، ظاهرا با وجود رشد قیمت زغال سنگ، قیمت زغال سنگ ایران هنوز نسبت به بازارهای جهانی ارزان تر است. قیمت زغال سنگ در بازار داخلی طبق فرمول (26.5 درصد شمش فولاد خوزستان) تعیین می شود و با توجه به افزایش قیمت محصولات فولادی در کشور، رشد قیمت زغال سنگ هم صعودی است.

سعید صمدی دبیر انجمن زغال سنگ ایران در این خصوص بیان کرد: در هفته های اخیر رشدی حدود 30 درصد را تجربه کرده، ولی این رشد قیمت اتفاقی عجیب نیست. حدود 4 ماه پیش فولاد جهانی افزایش قیمت را تجربه کرد و واکنش بازار داخلی ما به این افزایش قیمت با تاخیر بود و البته افزایش قمیت محصولات فولادی ، افزایش قیمت زغال سنگ را به دنبال داشته است.

صمدی افزود: با وجود افزایش قیمت زغال سنگ در بازار داخل، هنوز قیمت زغال سنگ ایران با قیمت های جهانی اختلاف زیادی دارد. بخصوص به زغال سنگ وارداتی هزینه حمل هم اضافه می شود. برای اینکه تولیدکنندگان به اجرای طرح های توسعه و افزایش ظرفیت زغال سنگ در کشور ترغیب شوند، ضروری است که قیمت زغال سنگ واقعی تر شود.
ایشان در پایان گفت: به علت آنکه ویروس کرونا سبب شده قیمت کامودیتی ها در بازار های جهانی کاهش یاید، قیمت زغال سنگ در بازارهای جهانی کاهش نداشته و همین افزایش قیمت بسیار اندک هم اتفاقی مثبتی است.
 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0