031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

زیرساخت ریلی پاسخگوی صادرات به CIS نیست
چهارشنبه 24 دی 1399 بازدید : 117

رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی مشهد، نبود زیرساخت های حمل ونقل و نوسانات ارزی در کنار سازوکار تعریف شده برای رفع تعهدات ارزی را مهم ترین موانع در برابر تجارت با کشورهای CIS به ویژه تاجیکستان عنوان کرد.

 

 محمدحسین روشنک، رئیس اتاق مشترک ایران و تاجیکستان بر این باور است حتی اگر شرایط تحریمی از بین برود و امکان صادرات کلیه محصولات و تولیدات ایرانی به منطقه اوراسیا و CIS هم فراهم شود به دلیل نبود زیرساخت های لازم، قادر به افزایش حجم صادرات نخواهیم بود.

وی افزود: تجار ایرانی در ارتباط با حوزه CIS را مستأجر راه آهن کشورهای این منطقه دانست و تأکید کرد: صادرکننده ایرانی در صورتی می تواند صادرات خود را به این منطقه انجام دهد که واگن اجاره ای روسی پیدا کرده و علاوه بر این برای هر واگن حدود 60 میلیون تومان اضافه هزینه بپردازد. حال در نظر بگیرید که مشکلات تحریمی برداشته و امکان افزایش مبادلات تجاری برای ایران مهیا شود، در این صورت بدون شک این 60 میلیون تومان اضافه هزینه چندین برابر خواهد شد.

این فعال اقتصادی 4 برابر بودن نرخ ترانزیت جاده ای نسبت به ترانزیت ریلی را موضوعی جهانی عنوان کرد و افزود: به دلیل ارزان تر بودن حمل ونقل ریلی نسبت به جاده ای، صادرکنندگان علاقه مند به استفاده از راه آهن به جای کامیون هستند. البته در ارتباط با بازار تاجیکستان، بخشی از صادرات ایران از طریق افغانستان و مسیر جاده ای به این کشور صادرمی شود.

روشنک از غفلت مسئولان راه آهن کشور نسبت به انعقاد قرارداد با کشورهای CIS برای اجازه تردد واگن های ایرانی در این منطقه، انتقاد کرد و گفت: نه تنها هنوز این قرارداد به امضا نرسیده، متأسفانه شرکت راه آهن توانایی تأمین واگن موردنیاز صادرات به تاجیکستان و دیگر کشورهای منطقه را ندارد. بنابراین با حل مشکلات تحریمی هم به دلیل فراهم نبودن زیرساخت های ریلی، نمی توانیم حجم صادرات خود را بالاتر ببریم.

رئیس اتاق مشترک ایران و تاجیکستان همچنین به اختلافات بین ترکمنستان و تاجیکستان به عنوان یک عامل مهم در مسائل ترانزیتی بین ایران و تاجیکستان اشاره کرد و ادامه داد: اختلاف بین این کشورها موجب شده کلیه مرزهای زمینی و هوایی از مسیر ترکمنستان به تاجیکستان بسته شود، بنابراین مجبوریم مسیرهای جایگزین را در نظر بگیریم که هزینه حمل را افزایش می دهد. امیدواریم این درگیری ها با تعامل و مذاکره دولت ایران با دو دولت دیگر هر چه سریع تر حل شود.

او شفافیت در حوزه ارز، تک نرخی شدن بهای ارز و توسعه زیرساخت های ریلی را از دولت مطالبه کرد و ادامه داد: در موانع توسعه تجارت ایران با کشورهای همسایه، تحریم و کرونا، بعد از مشکلات ارزی و زیرساختی قرار می گیرند.

رئیس اتاق مشترک ایران و تاجیکستان در بخش دیگری از سخنان خود سبد صادراتی ایران به این کشور را بسیار متنوع توصیف کرد و افزود: خوشبختانه انواع محصولات ایرانی در این کشور بازار دارد و از طرفی سطح سرمایه گذاری های ایرانیان در این کشور بالاست. ایرانیان در حوزه تولید صنایع غذایی از جمله ماکارونی، رب گوجه فرنگی، نوشیدنی های گازدار، تولید فرش ماشینی و مرغداری سرمایه گذاری کرده اند.

خشکبار، پنبه و آلومینیوم نیز مهم ترین کالاهایی هستند که بر اساس اظهارات روشنک از بازار تاجیکستان به ایران وارد می شود.

این فعال اقتصادی از رشد حجم صادرات ایران به تاجیکستان طی 8 ماه سال 99 نسبت به سال گذشته با وجود همه گرفتاری ها و مشکلات ارزی خبر داد و افزود: سفارتخانه ها یکی از نهادهایی هستند که می توانند در بازارهای هدف به کمک فعالان اقتصادی بیایند و بخشی از مشکلات آنها را برطرف کنند؛ متأسفانه تعداد محدودی از سفارتخانه های ما در کشورهای هدف با رویکرد تجاری و اقتصادی آشنا هستند. رویکرد اصلی وزارت امور خارجه ایران سیاسی و امنیتی است.

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0