031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

ساماندهی بازار فولاد پس از تصویب بودجه
ﺳﻪ شنبه 21 بهمن 1399 بازدید : 91


به نقل از روزنامه جهان صنعت : ساماندهی بازار فولاد پس از تصویب بودجه 

در چند ماه اخیر قیمت مقاطع فولادی از قیمت‌های جهانی هم بالاتر رفت. این در حالی است که به واسطه اینکه تولیدات ما بیشتر از مصرف داخلی است نباید قیمت‌های داخلی از قیمت‌های جهانی پیشی بگیرد. به باور فعالان اقتصادی در این خصوص دولت باید جلوی افزایش قیمت‌ها را می‌گرفت تا در پی آن صنایع پایین‌دستی فولاد و تولیدکنندگان مقاطع فولادی مجبور نشوند، شمش را ۲۰ درصد گران‌تر از بازارهای جهانی بخرند و گرانی انواع سازه‌های فلزی در اکثر صنایع رقم بخورد.

ازآنجا که دولت در خصوص افزایش قیمت مقاطع فولادی عکس العملی نشان نداد، مجلس به این موضوع ورود کرد. با توجه به نگرانی‌ها و اعتراضات، این نهاد قانونگذار برای کنترل بی‌سر و سامانی فولاد و جلوگیری از منفعت‌طلبی برخی فولادکاران در برخی از قسمت‌های زنجیره، تصمیم گرفت طرحی را در زمینه نحوه فروش و ساماندهی بازار و عرضه محصولات فولادی در بورس آماده کند و از دولت و مسوولان مربوطه دعوت کرد تا برای ساماندهی این بازار به یک طرح جامع برسند. به این ترتیب طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد با ساماندهی وضعیت بازار فولاد کشور توسط مجلس شورای اسلامی تهیه و در تاریخ ۲۳دی کلیات آن مورد تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.

این در حالی است که در کنار طرح یادشده، شیوه‌نامه ابلاغی از سوی معاونت اقتصادی دولت برای بازار فولاد تهیه و ارائه شد که اکنون چانه‌زنی‌های بسیاری برای اصلاح آن در حال انجام است. البته به باور نمایندگان مجلس شورای اسلامی، دولت با الهام از این طرح، شیوه‌ نامه ابلاغی جدیدی را به دستگاه‌های مربوطه ارائه داده و موقتی است چراکه در صورتی که طرح نمایندگان تصویب شود به قانون تبدیل و دائمی خواهد شد.
 

marzieh moeini

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0