031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

سهم یزد از رتبه دوم ذخایر معدنی کشور!
دوشنبه 16 تیر 1399 بازدید : 173

استان یزد گرچه بنابر اعلام سازمان صنعت و معدن 2.2 میلیارد تن ذخیره قطعی معدنی داشته و تولید 51 درصد سنگ آهن کشور را نیز در اختیار دارد اما با این وجود بنابر گفته بسیاری از مسئولان ذخایر غنی این داشته ها سهمی در توسعه آن نداشته است.
استان یزد با دارا بودن بیش از 600 معدن فعال و بیش از 11 میلیارد تن مواد معدنی، پس از کرمان در جایگاه دوم ذخایر معدنی کشور قرار داد بطوریکه بیش از 12 هزار نفر در بخش معدن مشغول به کارند.
بنا بر گفته رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت یزد، با استخراج سالیانه ۶۲ میلیون تن انواع مواد معدنی و تأمین نیمی از خوراک واحدهای معدنی کشور، لقب دومین استان معدن خیز کشور را به خود اختصاص داده  است.
استان یزد دومین تولیدکننده معدنی و یکی از سه استانی است که بالاترین میزان کشف‌های معدنی کشور را به خود اختصاص داده و در حوزه اشتغال معدنی هم جزو استان‌های برتر است.

 

آن روی سکه
اگرچه  این آمار و ارقام بر ظرفیت‌های استان مهر تائید زده و موجب افتخار و بالندگی است اما نباید از آن روی سکه که به تخریب و از بین بردن محیط‌زیست و اتمام ذخایر برای نسل بعد منتهی می‌شود غفلت کرد.

گذشته از تخریب منابع طبیعی و قطع درختان و به هم ریختن محیط زندگی حیات‌وحش تعدد معادن و از طرفی تعدد خودروهای سنگین حامل مواد معدنی با تناژ بالا راه‌های روستایی و ارتباطی یزد را نیز دچار مخاطره کرده است.
در این راستا بسیاری از دوستداران منابع طبیعی و زیست محیطی معتقدند که جدا از جایگاه معادن در درآمدها و اشتغال استان، باید به فکر منابع و منافع بیت المال نیز بود و اجازه نداد فقط برای منافع تعداد محدودی از صاحبان معادن، حقوق آیندگان از بین رود.

 

منابع درآمدی معادن کجا می‌رود؟
از تخریب و تأثیرات مخربی که استخراج این معادن که بگذریم اما یکی از سوالاتی که همواره ذهن بسیاری از مردم این استان را به خود مشغول کرده این پرسش است که سود و منافع این معادن کجا می‌رود و چرا با وجود این قابلیت‌های عظیم اما آن‌طور که باید شاهد رونق و توسعه یزد نیستیم؟
در همین راستا محمد صالح جوکار نماینده مردم یزد و اشکذر در پاسخ به این سؤال اظهار می‌کند: خام فروشی یکی از موانع و بلاهایی است که گریبان گیر معادن و صنعت این استان شده ست.
وی با بیان اینکه در حال حاضر بخش قابل‌توجهی از ذخایر معدنی استان به‌صورت خام به خارج از کشور یا سایر استان‌های هم‌جوار صادر می‌شود اظهار می‌کند: این در حالی است که در استان صنایع جوار معدنی بسیاری در حال فعالیت هستند.
جوکار با تأکید بر این موضوع معادن باید تأمین نیازهای واحدهای صنعتی به‌ویژه واحدهای جوار معدنی را در اولویت قرار دهند اظهار می‌کند: کنسرسیوم معادن استان یزد در حال شکل‌گیری است و نمایندگان استان نیز از این اقدام حمایت می‌کنند.
به‌رغم برنامه ششم توسعه که تأکید ویژه‌ بر اکتشافات است متأسفانه کمترین اقدام در این حوزه صورت گرفته و معادن ما الآن سر سفره‌ای هستند که تا ۱۰ یا ۱۲ سال دیگر خوراکی در آن باقی نمی‌ماند
وی اذعان می کند: تمام نمایندگان استان یزد با خام فروشی به‌صورت جدی مخالف هستند و هر اقدامی لازم است برای حمایت از صنایع استان در راستای مقابله با خام فروشی انجام خواهند داد.

 

خروج منافع درآمدی
وی هم‌چنین با شاره به برخی مشکلات دیگر اظهار می‌کند: در حال حاضر حساب بانکی بسیاری از معادن یزد در تهران است و لذا در این راستا خواهان این موضوع هستیم تا معادن حساب‌های خود را به یزد بیاورند و مالیات خود را نیز در این استان پرداخت کنند.
وی با اشاره به این موضوع که نمایندگان از معادن حمایت‌های لازم را انجام می‌دهند تأکید می‌کند: در این راستا انتظار داریم که معادن نیز نسبت به انجام وظایف و مسئولیت‌های اجتماعی خود کوشا باشند و حق استان را در این زمینه ادا کنند.

 

سفره‌ای که هر روز کوچک‌تر می‌شود
وی با بیان اینکه به رغم برنامه ششم توسعه که تاکید ویژه بر اکتشافات بود گفت: متاسفانه کمترین اقدام در این حوزه صورت گرفته و معادن ما اکنون سر سفره ای هستند که 10 یا 12 سال دیگر خوراکی در آن باقی نمی ماند.
وی با اشاره به این موضوع که اگر اکتشاف نباشد معادن و صنایع معدنی استان به شدت با مشکل مواجه می شوند و نمی توانند به همین شکل به حیات خود ادامه دهند اضافه کرد: شاید دولت در شرایط فعلی توانمندی برای اینکار را نداشته باشد لذا باید بخش خصوصی به این موضوع ورود کند و با ارائه پیشنهاد، اقدام به اکتشاف کند.

 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0