031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

سهم ۲۵ درصدی بخش معدن از اجرای طرح های وزارت صنعت
شنبه 16 فروردین 1399 بازدید : 428

طبق جداول آماری وزارت صنعت، در 11 ماهه سال گذشته افزون بر 25 طرح مهم در بخش معدن و صنایع معدنی راه اندازی شد که سهم واحدهای ایجادی 32 درصد بوده و مابقی طرح های توسعه ای بودند.
براساس آمار بررسی شده، هشت طرح ایجادی در استان های هرمزگان (یک طرح)، کرمان (در مجموع سه طرح)، خراسان رضوی (دو طرح)، خوزستان و اصفهان در مدت مزبور راه اندازی شدند.
همچنین در این مدت ۱۷ طرح توسعه ای در ۱۱ استان کشور راه اندازی شد که بیشترین سهم مربوط به استان اصفهان با سه طرح، خراسان رضوی و فارس و کرمان هر کدام با دو طرح و بقیه استان ها (خراسان شمالی، مرکزی، تهران، آذربایجان شرقی، لرستان، مازندران و گیلان) یک طرح را به خود اختصاص دادند.
طرح های ایجادی و توسعه ای در زمینه های استخراج کانه های فلزی، سایرکانی غیر فلزی، ساخت فلزات اساسی و استخراج سایر معادن ثبت شده اند که در این بین ساخت فلزات اساسی با ۹ طرح و استخراج کانه های فلزی با هفت طرح بیشترین سهم را داشتند.
مجموع طرح های راه اندازی شده در بخش معدن و صنایع معدنی موجب سرمایه گذاری ۱۰۴ هزار و ۹۴۴ میلیارد ریالی شد که از این رقم ۵۷.۶ درصد سهم طرح های ایجادی با رقم ۶۰ هزار و ۵۴۱ میلیارد ریال شد و بقیه مربوط به طرح های توسعه ای است.
علاوه بر این، مجموع اشتغال ایجاد شده حداقل چهار هزار و یکصد نفر برآورد شده که سهم واحد های ایجادی ۴۹.۶ درصد با رقم دو هزار و ۳۴ نفر و مابقی مربوط به طرح های توسعه ای است.
وزارت صنعت تخمین زده بود که سال ۹۸ حدود ۱۰ میلیارد دلار ارزش صادرات بخش معدن و صنایع معدنی باشد، این در حالیست که سال ۹۷ بیش از ۹ میلیارد دلار ارزش صادرات این بخش بود.
همچنین اجرای طرح احیای معادن کوچک مقیاس که از سوی خانه معدن ایران مطرح و توسط وزارت صنعت از اردیبهشت ۹۸ کلید خورد و سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران (ایمیدرو) به عنوان بازوی اجرایی وزارتخانه پیاده سازی آن را توسط شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران برعهده گرفت ۵۰۰ معدن با اشتغال ۲۵ هزار نفر را در یک دوره پنج ساله در مدار تولید قرار می دهد.
کشورمان با اکتشاف 68 نوع ماده ی معدنی از نظر تنوع مواد جایگاه دهم را به خود اختصاص داده و با شناسایی حدود 60 میلیاد تن ذخیره معدنی که حدود 40 میلیاد تن آن قطعی و مابقی احتمالی است، از لحاظ ذخیره در دنیا رتبه ی پانزدهم را از آن خود کرده است.

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0