031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

سهم ۲۵ درصدی بخش معدن از صادرات غیرنفتی
یکشنبه 31 فروردین 1399 بازدید : 345

داریوش اسماعیلی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت اعلام کرد: در سال گذشته حدود 25 درصد از کل صادرات غیر نفتی کشور مربوط به بخش معدن و صنایع معدنی بود. ضمن اینکه در سال جدید قصد داریم همین مسیر را ادامه دهیم، درصد ذخایر معدن کشور، میزان استخراج و تولیدات صنایع معدنی را افزایش دهیم.
داریوش اسماعیلی در جلسه معاون اول رئیس‌جمهوری با وزیر و معاونین وزارت صمت که در محل این وزارتخانه برگزار شد، اظهار کرد: در حوزه استخراج معادن به رقم ۴۱۰ میلیون تن مواد معدنی در سال ۱۳۹۸ رسیدیم و هم‌اکنون ذخایر ثبت شده معدنی ما ۵۰ میلیارد تن است. در سال جدید نیز همین مسیر را ادامه خواهیم داد و علاوه‌ بر این، در سال «جهش تولید» ۲۰ تا ۲۵ درصد ذخایر معدنی کشور، ۳۰ درصد میزان استخراج و ۲۵ درصد تولیدات صنایع معدنی افزایش خواهد یافت.
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت با بیان اینکه ۱۰ هزار و ۴۰۴ معدن در کشور داریم، افزود: بیش از پنج هزار و ۶۰۰ معدن فعال در کشور وجود دارد و حدود ۱۴۲ هزار اشتغال مستقیم در معادن ایجاد شده است.
وی در ادامه با اعلام اینکه فعال‌سازی معادن کوچک و متوسط از جمله برنامه‌های سال ۱۳۹۸ بوده است، امسال نیز تداوم خواهد داشت، تصریح کرد: در سال گذشته ۱۴۶ معدن را احیا کردیم و امسال هدف‌گذاری کردیم تا بیش از یک‌هزار معدن دیگر را نیز فعال کنیم.
اسماعیلی ادامه داد: یک هزار و ۸۷۱ میلیارد تومان حقوق وصولی معادن در سال گذشته بوده است و همچنین در سال گذشته توانستیم ۳۲۱ دستگاه ماشین‌آلات و تجهیزات معدنی را وارد کشور کنیم.
وی با اعلام اینکه تولید در بیشتر حوزه‌های صنایع معدنی مثبت بوده است، گفت: در حوزه آهن اسفنجی ۲۳ واحد فعال و در حوزه مقاطع فولادی ۱۴۸ واحد تولیدی فعال داریم.
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت با بیان اینکه در سال گذشته ۲۰۹ فقره پهنه واگذار شد، اضافه کرد: همچنین ۹۱۷ منطقه امیدبخش شناسایی شده که ۴۰۰ منطقه در دست مزایده است یا مزایده آن‌ها برگزار شده و ۵۱۷ فقره دیگر فعلا در اختیار مدیران پهنه قرار دارد.
وی با بیان اینکه در سال 98، 25 درصد از کل صادرات غیرنفتی کشور مربوط به حوزه ی معدن و صنایع معدنی بود، گفت: در سال گذشته بیش از یک هزار و 700 معدن مورد بازرسی قرار گرفت و به ویژه در حوزه ایمنی معادن، 800 معدن مورد بررسی ویژه قرارگرفت.
ایشان درباره برنامه سال جدید خاطر نشان کرد: امسال می خواهیم 20 تا 25 درصد به ذخایر معدنی کشور، 30 درصد به میزان استخراج و 25 درصد به تولیدات صنایع معدنی اضافه کنیم.

 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0