031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

سهم ۲۵ درصدی معادن از تامین کل ارز غیرنفتی کشور
ﺳﻪ شنبه 9 اردیبهشت 1399 بازدید : 457

داریوش اسماعیلی معاون وزیر صمت بیان کرد: در سال گذشته حدود 25 درصد کل ارز غیر نفتی از معادن و صنایع معدنی تامین شد و زنجیره فولاد حدود 20 تا 25 درصد رشد داشت و برای امسال هم چشم انداز خوبی داریم.
وی با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه شبکه دو سیما با بیان اینکه ایران یکی از کشورهای بسیار مستعد بخش معدن است، افزود: اگر بتوانیم از این ظرفیت خدادادی به درستی استفاده کنیم می توان رفاه و آسایش مردم را افزایش داد و جهت گیری های نظام تاکنون به این سمت بوده است.
وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر لزوم تقویت اقتصاد مقاومتی افزود: یکی از اهداف، این است که اقتصاد ما بر روی پای خود بایستد و تحت تاثیر تحریم‌ها قرار نگیریم.
اسماعیلی با اشاره به اینکه پارسال یکی از سخت‌ترین سال‌های کشورمان از نظر شرایط تحریمی بود، اضافه کرد: اما با این حال در بخش معدن و صنایع معدنی نه تنها از تولید کم نشد بلکه به آن اضافه شد و به ویژه در زمینه فولاد، صادرات کشور افزایش یافت.
وی با بیان اینکه در وزارت صمت، در سه بخش اکتشاف، استخراج و فرآوری تولید محصولات معدنی، هدف گذاری‌های عملیاتی انجام دادیم، گفت: در بخش صنایع معدنی برای امسال حدود 25 درصد افزایش تولید محصولات معدنی را هدف گذاری کردیم و در بخش اکتشاف هم حدود 20 درصد به ذخایر قبلی خواهیم افزود.
معاون امور معدن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: راهبرد ما این است که انتهای زنجیره را کامل کنیم.
اسماعیلی افزود: در چهار سال اخیر گروه آهن و فولاد در بورس 1480 درصد یعنی 15 برابر افزایش داشت در حالی که کل بورس 1095 درصد یعنی حدود 10 برابر رشد داشت.
وی ادامه داد: سال گذشته فروش فولاد مبارکه 23 هزار و 476 میلیارد تومان بود که سود عملیاتی آن 11 هزار و 934 میلیارد تومان و سود خالص آن 12 هزار و 231 میلیارد تومان و حاشیه سود عملیاتی آن 47 درصد و نرخ رشد سود سالانه آن 77 درصد بود.
اسماعیلی افزود: در این مدت ذوب آهن هم  7 هزار و 200 میلیارد تومان فروش و 1458 میلیارد تومان سود عملیاتی و 745 میلیارد تومان سود خالص داشت و حاشیه سود عملیاتی آن 14 درصد و نرخ رشد سود سالیانه آن 131 درصد بود.
وی اضافه کرد: فولاد خوزستان هم در این مدت 11 هزار و 313 میلیارد تومان فروش و سه هزار و 170 میلیارد تومان سود عملیاتی داشت و سود خالص او هم سه هزار و 155 میلیارد تومان و 24 درصد حاشیه سود عملیاتی و 73 درصد رشد سالانه داشت.
معاون امور معدن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: صنعت فولاد ایران حدود 37 میلیون متر مکعب گاز مصرف می‌کند و یارانه‌ای که از این بابت به مجموعه فولادی‌ها می‌رسد در حال حاضر با وجود قیمت پایین نفت، 4 هزار و 769 میلیارد تومان است و اگر قیمت نفت بین 50 تا 70 دلار در هر بشکه باشد این یارانه بین 12 تا 15 هزار میلیارد تومان است و برق و آب هم این گونه است.
اسماعیلی افزود: آیا با وجود این یارانه ها، فولاد را باید به قیمت جهانی در داخل عرضه کنیم.
نائب رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد هم با حضور در این برنامه با اشاره به اینکه شیوع بیماری کرونا یکی از بزرگترین چالش اقتصاد جهان در صد سال گذشته بوده است، گفت: پیش بینی می‌شود در بهترین حالت، حدود 70 تا 80 درصد با افت فعالیت اقتصادی مواجه خواهیم شد.
بهادر احرامیان با بیان اینکه صنعت فولاد کشورمان در جایگاه بسیار خوبی قرار دارد،  ادامه داد: اکنون با تولید حدود 27 میلیون تن، جایگاه دهم جهان را داریم.
وی افزود: در حدود 10 سال قبل در سال 1388، دومین وارد کننده جهان با حدود 10 میلیون تن بودیم، اما اکنون 10 میلیون تن صادرات انواع محصولات فولادی داریم.
احرامیان اضافه کرد: کشورمان از نظر تامین نیاز صنایع داخلی خود به محصولات فولادی در جایگاه بسیار قوی قرار دارد.
نائب رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد با بیان اینکه در زمینه تولید فولاد، بیش از تولید محصولاتمان در این زمینه باید صادر شود،  افزود: پارسال جمع تولید شمش فولاد و محصولات نهایی ما حدود 10 و نیم میلیون تن بود در حالی که برنامه ریزی ما برای تولید 12 میلیون تن بود.
احرامیان گفت: انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران 160 عضو دارد که تنها حدود 10 شرکت عضو این انجمن در بورس حضور دارند.
عضو هیئت مدیره ذوب آهن اصفهان هم در این برنامه گفت: بر اساس ماده 18 قانون توسعه ابزار‌های مالی، زمانی که کالایی در بورس کالا قیمت گذاری و وارد بورس کالا می‌شود از شمول قیمت گذاری خارج می‌گردد.
احسان دشتیانه افزود: از سال 1382 که بورس کالا، فعالیت خود را آغاز کرد تا دو سال قبل، بورس کالا بر اساس قواعد و دستورالعمل‌ها در حال کار بود و قیمت گذاری در بورس کالا انجام می‌شد، اما از دو سال پیش که جهش قیمت ارز اتفاق افتاد بورس کالا رویه‌های خود را کنار گذاشت.
وی اضافه کرد: از دو ماه پیش از عید، دوباره این فشار‌ها زیاد شد و در اسفند، اتفاق جدید با ابطال معاملات در بورس کالا افتاد و شاهد ابطال معاملات 73 هزار تن شمش فولادی در بورس کالا بودیم و این ابطال به علت رعایت نکردن سقف بالا و پایین بود.
عضو هیئت مدیره ذوب آهن اصفهان اضافه کرد: شرکت ذوب آهن با وجود کرونا، همه تلاش خود را انجام می‌دهد تا با حداکثر ظرفیت خود تولید کند اگر این شرکت بتواند مواد اولیه خود را تامین کند می‌تواند تولید خود را تا 25 درصد افزایش دهد.
دشتیانه گفت: تعیین کننده همه قیمت ها نرخ شمش فولاد خوزستان است، اما واقعی قیمت گذاری نمی شود. پیش از تعطیلات، این شمش با قیمت سه هزار و 900 تومان معامله شد که با دلار نیمایی 13 هزار و 700 تومان می شود 288 دلار این در حالیست که قیمت شمش 380 دلار بود.
معاون عملیات و نظارت بورس کالا نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: مسئله اول روش تعیین قیمت شمش به عنوان کالای پایه اقلام فولادی است. همه محصولات فولادی دیگر را براساس فرولی بر پایه شمش، قیمت گذاری می کنیم.
رضا محتشمی پور ادامه داد: مشکل ما این است که نمی دانیم که فرمولی که برای تعیین قیمت شمش در حال استفاده است آیا از استحکام لازم را دارد یا نه، چراکه عددی که از این فرمول استخراج می شود مبنای علمی ندارد.
ایشان با بیان اینکه قیمت شمش بدرستی تعیین نمی شود، بیان کرد: فرمول آن مورد انتقاد و به این موضوع، توجه کمتری شده است.
وی افزود: یکی از پرهزینه ترین اقدامات ممکن در بورس گذاشتن سقف قیمت است، اما به مراتب بهتر از وضع فعلی می باشد.

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0