031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

سهم ۴۵ درصدی فولاد از صادرات معدن و صنایع معدنی
دوشنبه 13 مرداد 1399 بازدید : 367

براساس گفته ی معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت؛ صعت فولاد قابلیت ارزآوری سالیانه چهار میلیارد دلار را دارد که این رقم سهم 40 تا 45 درصدی از مجموعع صادرات بخش معدن و صنایع معدنی را به خود مختص می کند.
با توجه به جداول آماری انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران ، میزان مصرف ظاهری تولیدات فولادی در سال 1395 برابر 19 میلیون و 272 هزار تن بود، ولی این رقم با افت 23.5 درصدی در سال گذشته به 15 میلیون و 597 هزار تن رسید.
جدیدترین گزارشات نشان می دهد، خداد غریب پور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت معتقد است: صنعت فولاد قابلیت ارزآوری سالیانه چهار میلیارد دلار را داد که این رقم سهم 40 تا 45 درصدی از مجموع صادرات بخش معدن و صنایع معدنی را به خود مختص کرده است.

 

 

رشد ظرفیت ۹۴ درصدی   
 

آمارهای منتشر شده در زمینه برنامه امسال برای ظرفیت سازی در بخش فولاد رقم ۴۳.۶ میلیون تنی را تا پایان امسال نشان می دهد که تحقق آن در مقایسه با سال ۹۲ که ۲۲.۵ میلیون تن بوده، رشد ۹۴ درصدی را به ثبت می رساند.
همچنین میزان تولید فولاد تا پایان ۹۹ برآورد دستیابی به میزان ۳۱.۲ میلیون تن را نشان می دهد که این امر در مقایسه با سال ۹۲ که ۱۶.۱ میلیون تن بود، ۹۴ درصد افزایش خواهد داشت و درخوشبینانه ترین ارزیابی ها ضرورت صادرات حداقل ۱۵ میلیون تن فولاد را بدنبال دارد.
در حال حاضر که ایران به رتبه ی دهمین فولادساز جهان تکیه زده، باید از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان دستگاه متولی این بخش از پشتیبانی و حمایت های لازم برای حضور در بازارهای جهانی برخوردار باشد.

 

 

تولید ۲۷.۲ میلیون تن فولاد
 

عملکرد سال ۹۸ گویای آن است که صنعت فولاد برای نخستین بار در سال سوم برنامه ششم توسعه ( ۱۴۰۰- ۱۳۹۶ ) به سطح تولید ۲۷.۲ میلیون تن رسید که از این رقم بالغ بر ۱۰ میلیون تن صادرات محقق شد که سهم بیش از ۳۵ درصد تولید را به خود اختصاص داد.
آمارهای سال گذشته نشان دهنده ی آن است که پارسال ظرفیت فولادسازی کشور به 37.5 میلیون تن رسید و به این ترتیب 72.5 درصد توان تولید در این بخش محقق شد.
انتظار می رود تا پایان سال ۹۹ به رشد حداقل ۱۵ درصدی ظرفیت سازی در صنعت فولاد دستیابیم.

 

 

مرور کارنامه مصرف فولاد   
 

بررسی آمار مصرف ظاهری  (تولیدات طویل و تخت) نشان دهنده ی آن است که در سال 1380 حدود 10.4 میلیون تن رقم خورد که این میزان با 36 درصد رشد در 1382 به رقم حدود 15 میلیون تن رسید، سپس در سال 83 مصرف اقلام فولادی ذکر شده با افزایش یک درصدی در مقایسه با سال 82 پیش رفت.
همچنین در سال ۸۴ مصرف با کاهش سه درصدی از ۱۵.۲ میلیون تن به ۱۴.۷ میلیون تن بالغ شد.
بررسی آمارها در سالهای ۸۶- ۱۳۸۵ نشان می دهد که میزان مصرف آهن آلات در کشور بطور میانگین با 20 درصد رشد همراه شد، اما سپس در سلا 87 بار دیگر افت داشت، ولی با شتاب گرفتن اجرای طرح مسکن مهر، مقدار مصرف تولیدات فولادی ( طویل و تخت ) از رقم 19.5 به 21.8 میلیون تن رسید.
واقعیت اینکه تداوم طرح مسکن مهر سبب رشد مصرف تولیدات فولادی شد و در سال 89 شاهد افزایش مصرف ظاهری این فلز راهبردی بودیم، اما تشدید تحریم های اقتصادی و بروز رکود اقتصادی، مصرف تولیدات فولادی را کاهش داد.

 

 

دهه ۹۰ و روند کاهنده مصرف فولاد 
 

بررسی ها نشان می دهد سالهای ۹۲- ۱۳۹۱ کاهش هشت درصدی مصرف ظاهری به شکل متوسط رقم خورد و مقدار مصرف تولیدات فولادی از سال ۱۳۹۳ به بعد افت پیدا کرد، سال ۹۴ هم مصرف ظاهری تولیدات فولادی رقم ۱۹ میلیون و ۴۵۶ هزار تن را نشان داد و سال ۹۵، ۹۶ و ۹۷ به ترتیب ارقام ۱۹.۲، ۱۶.۷ و ۱۵ میلیون و ۶۱۲ هزار تن را به ثبت رساند.
همین طور که آمارها حاکی از کاهش مصرف ظاهری است، بنابراین هم جهت با افزایش تولید، ضرورت راهیابی به بازارهای صادراتی به عنوان یک سیاست کلیدی باید دنبال شود و تاکنون در این ارتباط گام های موثری برداشته شده، ولی نباید سیاست های بازدارنده را در شرایط ترحیم در این زمینه بکار بست.

 

 

سیاست افزایش تولید ۲۵ درصدی
 

وزارت صنعت، معدن و تجارت برای امسال افزایش تولید 25 درصدی تولیدات صنایع معدنی را در دستور کار خود قرار داده، ولی این مهم در صنعت فولاد دور از انتظار است، اما چنانچه رقم بخورد که مورد اقبال است و شتابی مضاعف در مسیر سند چشم انداز به حساب می آید.
قرار است صادرات بخش معدن و صنایع معدنی با جهش لازم امسال در مقایسه با سال گذشته حدود یک چهارم ارزش کل صادرات غیر را به خود مختص کند.
 
میزان تجارت خارجی ایران در چهار ماه ابتدایی سال جاری به بیش از 42 میلیون تن و به ارزش 19 میلیارد و 435 میلیون دلار رسید.
 
چهار ماهه اول 99 میزان صادرات قطعی کالاهای غیرنفتی کشور به استثنای نفت خام، نفت کوره و نفت سفید و همچنین بدون صادرات از محل تجارت چمدانی، حدود 30 میلیون و 285 هزار تن و به ارزش هشت میلیارد و 713 میلیون دلار بود که نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل حدود 40 درصد کاهش در ارزش دلاری داشت.
انتظار می رود، آمارهای هشت ماهه آینده ضمن گویای روند رو به رشد صادرات ، نقش حمایتی وزارتخانه متولی از توسعه صادرات فولاد را بیش از پیش آشکار سازد.

 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0