031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

سوددهی در زنجیره فولاد روند منطقی ندارد
دوشنبه 28 بهمن 1398 بازدید : 498

سود آوری بخش معدن و محصولات نهایی یکی از مشکلاتی است ک در زنجیره صنعت فولاد وجود دارد.

این در حالیست که  ایجاد ارزش افزوده سودآوری بیشتری را باید به دنبال داشته باشد. از اینرو هر اندازه که بتوان به سمت صنایع پایین دست و ایجاد ارزش افزوده پیش رفت همان اندازه نیز باید سودآوری ایجاد کرد. بنابراین این موضوع که حوزه ی معدن بیشتر از بخش فولادسازی برای معدنکاران سود به همراه دارد یک ایراد اساسی برای این زنجیره می باشد. با توجه به چنین موضوعی واحدهای بزرگ فولادی بیش از بیش ترجیح می دهند به سمت تملک معادن پیش روند تا سود بیشتری برای خود بدست آورند و این موضوع به ضرر سایر واحدهای فولادی مخصوصا واحدهای کوچک که توان خرید معدن را ندارند، خواهد بود.
این مشکل اساسی در زنجیره فولاد از جایی نشات می گیرد که سود براساس ارزش افزوده در این زنجیره به صورت مناسب و منطقی توزیع نشده است و این مسئله یکی از ایرادهایی است که باید به این زنجیره وارد کرد.
این موضوع نگرانی هایی برای برخی از شرکت های فولادی در زمینه تامین خوراک و مواد اولیه ایجاد کرده، از اینرو در حال حاضر شاهد هستیم که برخی واحدهای فولادی در کشور با کمبود سنگ آهن روبرو هستند که  البته رفع این چالش ها در این زنجیره به مدیریتی را نیاز دارد که کنترل آن را بدست گیرد و سوددهی این زنجیره را بیشتر کند.
 

آهن پویا

آهن پویا

آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

1