031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

سیاست‌ منسوخ صادراتی مقابل فولادی‌ها
چهارشنبه 23 بهمن 1398 بازدید : 454

رضا شهرستانی عضو هیات مدیره انجمن فولاد در مورد وضعیت صنایع پتروشیمی ، پالایشگاه ها و فولادی ها که دوباره مورد تحریم قرار گرفته اند بیان کرد: تحریم ها تاثیر چندانی برای صنایع مادر در اقتصاد نخواهند داشت و تنها اثر چانه زنی نرخ ها را در مقابل خریداران کاهش می دهد و متقاضیان تحت عنوان بهانه هایی سراغ ارزان خریدن می روند.
وی ادامه داد: این تحریم ها در بخش ذوب و کوره برای فولاد سازان جدید نبوده و بار دیگر شرکت هایی به لیست تحریم ها اضافه شده ولی، نباید فراموش کرد که این یک جو روانی بوده چراکه فولادی هایی که قبلا تجربه حضور در لیست تحریم ها را داشتند، صادرات خود را از طریق کشور ثالث انجام داده و صادرات هیچگاه قطع نشد بنابراین در این مورد مشکلی وجود نداشته و باید خود تحریمی های داخلی را تصحیح کرد. 
شهرستانی افزود: تولیدکنندگان داخلی نباید اسیر خودتحریمی داخلی شوند، سیاست‌هایی که وزارت صمت برای محدودکردن صادرات پیش‌روی شرکت‌ها قرار داده، وضعیت را بدتر می‌کند.
وی به افزایش محدودیت‌ها و کندتر شدن چرخه اقتصاد نیز اشاره داشت و تصریح کرد: تحریم‌ها بستگی به چگونگی رفتار با محدودیت‌ها دارد؛ باید دید کشورهای اروپایی و همسایه‌های ایران و چین تمایل دارند همکاری را ادامه دهند یا نه و همین‌طور باید وابستگی های ارزی را کاهش دهیم.
شهرستانی عنوان کرد: پیش بینی می شود که نرخ دلار صعودی باشد و رشد اقتصادی منفی باشد و لذا شرایط سخت تر می شود، مشکل اساسی عدم اتخاذ تصمیم قاطع بوده تا تمامی تولیدکنندگان در یک سو حرکت کنند و به خاطر محدودیتی که ایجاد شده ناهماهنگی بوجود آمده است.
وی با اشاره به چالش های روبروی واحدهای تولیدی و صنعتی با توجه تحریم ها  نوسانات ارزی گفت: قطعات اصلی در داخل تولید نمی شوند و باید وارد شوند و آمریکا می تواند آنرا وارد چرخه تحریم کند و با توجه به اینکه هیچ کشوری حتی آمریکا نمی تواند راه های تبادل با کشورهای دیگر را ببندد و بدون ارتباط در دنیایی که به همه به همدیگر وابسته اند، نمی توان دوام آورد و نتیجه آن وضعیت اقتصادی ضعیف تر و کوچکتر شدن سفره مردم می باشد.

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0