031 - 910 - 100 - 30     021 - 910 - 100 - 30

سیر تا پیاز واکسیناسیون کرونا در «ایران»
ﺳﻪ شنبه 28 بهمن 1399 بازدید : 121

 

همه ی دانستنی ها درباره کرونا

 

 واکسیناسیون کرونا در کشور حداقل به مدت یک‌سال ادامه خواهد داشت ، این برنامه با اولویت گروه‌های درمانی آغاز شده و به مرور زمان به بخش بزرگی از جمعیت کشور تسری خواهد یافت . بررسی‌ها نشان می‌دهد ، برای دستیابی به اهداف نهایی و مهار کرونا ، بایستی حداقل ۷۰ درصد جامعه واکسینه شوند که این موضوع به معنای تحت پوشش قرارگرفتن ۶۰ میلیون ایرانی است و اگر مبنا دریافت حداقل ۲ نوبت واکسن به ازای هر فرد باشد نیازمند ۱۲۰ میلیون دوز واکسن خواهیم بود . به طوری‌که اگر بنا باشد واکسیناسیون همه افراد جامعه ظرف مدت یک سال به پایان برسد باید ماهانه ۱۰ میلیون دوز واکسن در اختیار نظام سلامت قرار گیرد . این امر به معنای واکسینه کردن ۵ میلیون نفر در ماه و معادل تقریبی ۲۱۰ هزار نفر در روز است.

 


* فاز اول  : کادر درمان


طبق اطلاعات موجود در برنامه ملی واکسیناسیون مقابله با کرونا، انجام عملیات واکسینه کردن جامعه در ۴ مرحله و با ۴ اولویت انجام می‌شود . به طوری که در فاز اول که در زمستان امسال تکمیل خواهد شد کارکنان خط اول ارایه خدمت به بیماران کووید19 که در معرض خطر ابتلا و انتقال عفونت به سایراعضای جامعه هستند واکسینه می‌شوند .

 


گروه اول هدف واکسیناسیون کرونا به شرح زیر است: 


-همه پرسنل بیمارستان های بستری کننده بیماران کووید شامل همه پرسنل تشخیصی، درمانی، خدمات، انتظامات، اداری


-پرسنل عملیاتی اورژانس کشور


-پرسنل مستقیم تغسیل و شستشوی اجساد متوفیان 


-پرسنل درمانگاه‌ها و آزمایشگاه‌های عضو شبکه آزمایشگاهی تشخیص کووید-19


- پرسنل مراکز بهداشتی شهری و شهری-روستایی خدمت دهنده به بیماران کووید


- پرسنل مطب‌های فعال در پذیرش و غربالگری بیماران کووید


- پرسنل داروخانه‌ها و پرسنل ستادی دانشگاه های علوم پزشکی و ستاد وزارت بهداشت


- افراد با ریسک بسیار باالی بستری شدن و مرگ به دلیل کووید


- افراد ساکن در خانه های سالمندان و پرسنل خانه های سالمندان


- جانبازان ساکن در مراکز نگهداری جانبازان و پرسنل این مراکز


- افراد کم توان ذهنی و جسمی ساکن در مراکز نگهداری و پرسنل این مراکز و جانبازان باالی 50 درصد و جانبازان شیمیایی تنفسی

 

 

*فاز دوم : افراد مسن و بیماران زمینه‌ای


پس از اتمام فاز اول واکسیناسیون طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده فاز دوم این عملیات از بهار و تیر سال ۱۴۰۰ کلید خواهد خورد که بر این اساس واکسیناسیون با اولیت افراد مسن انجام می‌شود .

 


گروه دوم هدف واکسیناسیون کرونا به شرح زیر است:


-افراد مسن  بالای ۸۰ یا ۷۵ سال


-افراد با بیماری های زمینه‌ای پر ریسک ۱۶ تا ۶۴ سال


راهنمای بیماران زمینه‌ای و پرخطر در دسترس عموم مردم و نیز مراکز تزریق واکسن قرار خواهد گرفت که از جمله آنها می‌توان به مواردی شامل ابتلا به بیماری‌های خاص مانند سرطان، ام اس،  تحت درمان با شیمی درمانی یا پرتو درمانی، بیماران پیوند عضو شده یا سایر بیماران دریافت کننده داروهای سرکوب کننده یا تضعیف کننده ایمنی یا مبتلا به نقص سیستم ایمنی، مبتلا به بیماری هایی مانند دیابت، بیماری های قلبی و پر فشاری خون، چاقی مفرط، بیماری‌های قلبی و عروقی، بیماری‌های مزمن کلیوی، بیماری‌های مزمن خونی و فراد دارای بیماری HIV و ... اشاره کرد.

 

 


*فاز سوم : افراد بالای ۵۵ سال بدون بیماری زمینه‌ای و ...


پس از تکمیل فاز اول و دوم واکسیناسیون کرونا و تحت پوشش قرار گرفتن کادر درمان ، بیماران زمینه‌ای و افراد مسن در فاز سوم ، نوبت به انجام واکسیناسیون کرونا برای افراد ساکن در مراکز نگهداری جمعی، افراد بالای ۵۵ سال بدون بیماری زمینه‌ای و ... خواهد رسید که این افراد از مرداد تا آذر ۱۴۰۰ واکسینه خواهند شد.

 

 

گروه سوم هدف واکسیناسیون کرونا به شرح زیر است:


-افراد ساکن در زندان‌ها، مراکز تادیب زیرنظر سازمان زندان‌ها و پرسنل مستقیم این مراکز

-سربازان و نظامیان ساکن در آسایشگاه های شبانه روزی در نهادهای نظامی و انتظامی

-افراد ساکن در مراکز نگهداری کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست و پرسنل مستقیم این مراکز


-افراد ساکن در گرمخانه ها و سکونت‌گاه‌های موقت شهرداری‌ها و پرسنل مستقیم این مراکز

-مهاجرین ساکن در کمپ‌های رسمی مهاجرین و پرسنل مستقیم این مراکز


-مددجویان ساکن در کمپ‌های ترک اعتیاد و پرسنل مستقیم این مراکز

 


*فاز چهارم: عموم مردم


در فاز نهایی واکسیناسیون عمومی کرونا که از زمستان ۱۴۰۰ کلید خواهد خورد سایر افراد جامعه بر اساس اولویت سنی واکسینه می‌شوند. البته لازم به ذکر است اولویت بندی زیر گروه‌ها در فازهای ۳ و ۴ نهایی نیست و در طی ماه‌های آتی بر حسب شرایط اپیدمیولوژی بیماری و در دسترس بودن واکسن مورد بررسی دقیق کارشناسان قرار خواهد گرفت.


*محل ارائه خدمات واکسیناسیون کجاست؟


بر اساس اعلام وزارت بهداشت در بیمارستان‌های دانشگاهی پایگاه واکسیناسیون برای ارائه خدمات در شیفت صبح و عصر برقرار می‌شود (حدود ۵۰۰ پایگاه در کشور) که با راه‌اندازی این پایگاه‌ها همه کارکنان نظام سلامت حسب اولویت بندی در این پایگاهها واکسینه خواهند شد. حدود یک ماه بعد از آغاز واکسیناسیون، تیم‌های سیار بهداشتی به مراکز تجمعی خانه‌های سالمندان و نگهداری معلولین ذهنی و جسمی مراجعه و ارائه خدمت انجام خواهد شد. از فاز ۲ به بعد، تعداد ۴۰۰۰ پایگاه سلامت در مراکز شهری و شهری روستایی و پایگاه ها و خانه‌های بهداشت در شیفت بعد ازظهر نسبت به ارائه خدمت به گروه های اولویت دار اقدام خواهند کرد.

 

 

negar shahi

به اشتراک بگذارید

دیدگاه

0