031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

شمش فولاد صادراتی ایران ۶ دلار افزایش یافت
شنبه 28 تیر 1399 بازدید : 321

 

افزایش قیمت فولاد در بازا ایران از یک طرف و جهش تقاضای از طرف چین، سبب شد قیمت شمش فولاد ایران در هفته اخیر افزایش یابد.
بنابر گزارش Fastmarkets، فعالان بازار می گویند بازار شمش فولاد ایران رونق مطلوبی دارد و در بورس کالای ایران نرخ هر تن شمش فولاد به 82 میلیون ریال (معادل 468 دلار براساس نرخ ارز نیمایی)، تحویل درب کارخانه رسیده است.
این درحالی است که در اواخر ژوئن سفارش واردات شمش فولادی از ایران به قیمت 68.3 تا 69.5 میلیون ریال در تن معادل 414 تا 421 دلار به ثبت رسیده که آمار فوق نشان دهنده ی رشد چشمگیر آن طی یک هفته اخیر است.
تحلیلگران به Fastmarkets گفته اند که یکی از عوامل رشد قیمت شمش فولادی در بازار ایران کاهش ارز ریال این کشور در برابر دلار است.
در این شرایط، تولیدکنندگان شمش فولادی ایران قیمت فروش خود به مشتریان خارجی را تا ۳۸۰ دلار در تن، فوب، افزایش دادند در حالی که دو هفته قبل قیمت مدنظر آنها ۳۷۵ دلار بود.
این در حالی است که فعالان بازار می‌گویند مشتریان خارجی خواستار خرید شمش فولادی ایران به قیمت ۳۷۳ دلار در تن، فوب، هستند اما فولادسازان ایرانی با این قیمت مخالفت کرده‌اند.
البته برخی تجار می‌گویند اوایل هفته گذشته، شمش فولادی ایران به قیمت ۳۸۰ دلار در تن، فوب، در چند معامله به مشتریان چینی فروخته شده است.
برخی منابع مطلع هم به Fastmarkets گفته‌اند که در هفته اخیر چین شمش فولاد را با قیمت بسیار بالای ۴۰۸ تا ۴۰۹ دلار در تن، سی.اف.آر هم خریداری کرده در حالی که دو هفته پیش قیمت خرید آن ۴۰۰ تا ۴۰۵ دلار بود.
هزینه حمل بار از بنادر جنوبی ایران به چین بین ۲۵ تا ۳۰ دلار در تن بر حسب تناژ محموله متغیر است. هزینه حمل محموله‌های تا ۳۰ هزار تن، ۳۰ دلار در تن است اما محموله‌های بزرگتر از ۵۰ هزار تن هزینه حمل ۲۵ تا ۲۷ دلار دارند.
برخی تجار می گویند سفارشات اخیر آنان به چین در ارقام 379 تا 384 دلار در تن، فوب، با احتساب خالص حاشیه سود تاجر و هزینه های اضافی بوده است، بنابراین برای عرضه شمش فولادی به این قیمت به چینی ها قیمت فروش کارخانه های فولادی ایران باید حدود 370 دلار در تن باشد.
Fastmarkets در ارزیابی هفتگی خود نرخ شمش صادراتی ایران را در روز 15 جولای 370 تا 380 دلار در تن، فوب، اعلام کرد. در حالیکه یک هفته قبل این شاخص حدود 368 تا 374 دلار بود که نشان دهنده حدودا 6 دلار رشد آن است.

 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0