031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

صادرات غیر نفتی در دست معادن و صنایع معدنی
ﺳﻪ شنبه 8 بهمن 1398 بازدید : 442

رضا رحمانی وزیر صنعت و معدن و تجارت در مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران اعلام کرد: در حال حاضر ارزش تولیدات معدنی و صنایع معدنی کشور بیش از 22 میلیارد دلار می باشد که بیش از 10 میلیارد دلار صادرات در این حوزه انجام شده است.
وی افزود: آمار 9 ماهه صادرات غیر نفتی بیش از 32 میلیارد دلار است که این نشان دهنده ی 25 درصد سهم تولیدات معدنی و صنایع معدنی در این حوزه است.
رحمانی اضافه کرد: هدف ما این است که حوزه ی معادن و صنایع معدنی را به جایگاه شایسته برسانیم زیرا این حوزه در اقتصاد کشورمان نقش بسیار مهمی دارد. 
وی تصریح کرد: امسال اولین بار است که نقشه راه معدن کشور تهیه شده است و بسیاری از شاخص های توسعه ای در این بخش برای اولین بار مورد توجه قرار گرفته اند که از آنها می توان به طرح های احیای معادن کوچک ، نوسازی معادن ، توسعه اکتشافات و همچنین تکمیل زنجیره تولیدات فلزات اساسی اشاره کرد.
رحمانی خاطرنشان کرد: در حوزه اکتشافات امسال به اندازه کل سالهای فعالیت و تاسیس ایمیدرو اکتشافات معدنی انجام شده است؛ با این حال باید گفت که معادن فعال حال حاضر کشور، سهم ناچیزی از ظرفیت های معدنی کشور را دارند.
وی تاکید کرد: امسال مهمترین برنامه ای که در حوزه معدن به دنبال تحقق آن در راستای تاکیدات امام راحل و مقام معظم رهبری هستیم، جایگزینی بخش معدن به جای درآمدهای نفتی کشور است.
افزایش صادرات تولیدات صنایع معدنی در مقابل کاهشی صادرات مواد خام
رحمانی گفت: در ۹ ماهه امسال، آمار صادرات مواد خام و مواد اولیه معدنی کاهشی بوده و در عین حال مجموع صادرات صنایع معدنی ما افزایش قابل توجهی داشته است که این نشان دهنده تبدیل مواد معدنی به محصولات فرآوری شده و صادرات آنها است.
وی افزود: در سالهای گذشته بیش از ۲۳ میلیون تن صادرات مواد خام آهن از کشور انجام می‌شد که این رقم در سال گذشته به کمتر از ۸ میلیون تومان کاهش یافته است و این نشان دهنده مصرف مازاد مواد معدنی در واحدهای داخلی و صادرات محصول نهایی است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برنامه جذب نخبگان در شرکت های بزرگ صنعتی و معدنی کشور گفت: در این خصوص و در گام اول جذب ۵۰۰ نفر در دستور کار است و به دنبال آن هستیم که نفرات برتر کنکور، دانشگاه ها و حتی دانشگاه های محل استقرار واحدهای صنعتی و معدنی را جذب کنیم.
رحمانی ادامه داد: مسئولیت این کار به معاونت آموزش، پژوهش و فناوری وزارتخانه داده شده است تا نیروهای مستعد را شناسایی و به واحدهای مس، فولاد، آلومینیوم، خودروسازی و...، معرفی نماید.
وی تصریح کرد: در خصوص این نیروها پرداخت‌حقوق مکفی و مناسب در راستای رعایت شأن و جایگاه آنها مورد توجه بوده است چرا که جوانان ما بهترین سرمایه های کشور هستند.
رحمانی اعلام کرد: در قالب طرح تاپ نیز این مهم نیز مورد توجه و در حال اجراست و حتی برنامه جذب سربازان نخبه را نیز در دست اجرا داریم و مجوزهای لازم را دریافت نموده ایم.
ایشان خاطرنشان کرد: در حوزه تولید اعم از صنعتی معدنی و حوزه بازرگانی و تجاری و همچنین بخش توزیع، ما دست یاری به سوی شرکت‌های دانش بنیان و استارت آپ ها دراز می کنیم و مطمئن هستیم بازخورد حضور شرکت هایی از این دست در بخش‌های مختلف صنعتی معدنی و تجاری می‌تواند بسیار فراگیر باشد.

رضا رحمانی گفت: در 10 ماهه امسال هم تولیدات منتخب کالایی افزایش داشته و هم واردات کالاهای اساسی با مدیریت کامل انجام شده و در حال حاضر هیچ کمبود کالایی در کشور نداریم.
وی در خصوص افتتاح طرح پایلوت استحصال عناصر نادر خاکی و سایر عناصر استراتژیک در مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران گفت: این افتخار بزرگی است و دستاورد عظیمی برای کشور ماست که امکان دستیابی به این دانش را در کشور ایجاد کرده ایم.
وی اشاره کرد: در گذشته، بیش از 2 هزار تن واردات مواد معدنی در همین حوزه به کشور داشتیم که در صورتیکه این طرح تحقق یابد، به خودکفایی در این حوزه خواهیم رسید و وابستگی ما قطع می شود.
رحمانی گفت: با توجه به دستاوردهای برنامه نهضت ساخت داخل از ابتدای امسال که در راس برنامه های وزارت صمت قرار داشته، تا کنون بیش از یک میلیارد و 200 میلیون دلار قرار داد داخلی سازی انواع قطعات و تجهیزات بسته شده است در حالیکه در گذشته این مبلغ برای واردات این کالاها صرف می شده است.
 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0