031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

صدور بخشنامه برای بخش معدن
پنج شنبه 4 اردیبهشت 1399 بازدید : 439

محمدرضا بهرامن، رییس خانه معدن ایران بیان کرد: اکنون شرایط اقتصادی کشور ایجاب می کند که تسهیل امور و روان سازی در دستور کار دستگاه های اجرایی قرار بگیرد، اما بخش معدن و صنایع معدنی در دهه 90 (اواخر 92 تا بهمن 98) با 132 بخشنامه روبرو شد.
وی روز چهارشنبه در گفت و گویی تصریح کرد: خانه معدن در آبان ماه 98 موضوع برگزاری نشست با مدیران بهره بردای و اکتشاف معاونت معدنی وزارت صنعت را مطرح کرد تا کلیه بخشنامه ها از سال 1392 (شروع به کار دولت یازدهم) مورد بازنگری قرار بگیرد.
محمدرضا بهرامن افزود: بازنگری بخشنامه ها، امکان تغییر، روان سازی و جلوگیری از تصمیم های موازی را فراهم می سازد، ولی این امر مهم اجرا نشد.
رییس خانه معدن ایران خاطرنشان ساخت: صدور ۱۳۲ بخشنامه در دوره مزبور حاصلی جز تخریب فعالیت در بخش معدن و صنایع معدنی را به همراه نداشت، باید در این زمینه به عنوان یک ضرورت بازنگری شود.
وی یادآور شد: صدور بخشنامه مبنی براینکه معادن جدید به مدت سه سال نباید تجهیزات از خارج وارد کنند، هیچگونه توجیهی ندارد و باید مورد بازنگری قرار گیرد، زیرا سرمایه گذار بخش خصوصی امروز نیازمند تشویق و پشتیبانی است.
به گفته ی ایشان، براساس شرایط امسال که جهش تولید نام گذاری شده، باید زمینه رفع موانع تولید را فراهم کرد و دولت بستر ساز احیای معادن و کارآمدی آن باشد.
بهمن ماه ۹۸ جعفر سرقینی که از مهرماه ۹۲ در جایگاه معاونت امور معادن وصنایع معدنی وزارت صنعت فعالیت داشت، جای خود را به داریوش اسماعیلی داد که از کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در این جایگاه قرار گرفت.  
براساس تازه ترین آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت سال گذشته ۲۵ درصد صادرات غیر نفتی به بخش معدن و صنایع معدنی داشت.
گمرک جمهوری اسلامی ایران، ارزش صادرات غیرنفتی سال ۹۸ را به میزان ۴۱.۳ میلیارد دلار اعلام کرد که سهم ۲۵ درصدی مزبور بالغ بر ۱۰ میلیارد و ۳۲۵ میلیون دلار می شود.
 کشورمان با برخورداری از 68 نوع ماده معدنی در جهان از نظر تنوع رتبه ی دهم را به خود اختصاص داده و با شناسایی حدود 60 میلیارد تن ذخیره معدنی که حدود 40 میلیارد تن آن قطعی و مابقی احتمالی است، جایگاه پانزدهم را دارد.

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0