031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

صنعت فولاد متحول می شود
شنبه 2 اسفند 1399 بازدید : 72

به نقل از روزنامه روزگار معدن : صنعت فولاد متحول می شود .


مدیرعامل منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار گفت: با سرمایه‌گذاری ۷.۵میلیارد دلاری در سواحل مکران و امضای تفاهم‌نامه بین این منطقه و سه فولادساز گل‌گهر، چادرملو و فولاد مبارکه به همراه ایمیدرو با خام‌فروشی فولاد مقابله و این صنعت متحول خواهد شد.


عبدالرحیم کردی روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه براساس سند بالادستی صنعت فولاد کشور باید ۵۰ میلیون تن ظرفیت فولادی جدید در کشور ایجادکند که ۱۰ میلیون تن آن در سواحل مکران مستقر خواهد شد اظهارداشت: برای اجرای یک مجتمع عظیم فولادی در منطقه آزاد چابهار، ۷.۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری انجام و انواع محصولات فولادی در این مجتمع تولید و به خارج صادر می‌شود و به این ترتیب از خام‌فروشی فولاد نیز جلوگیری خواهد شد.


وی افزود: دسترسی به آب‌های آزاد برای یک مجتمع عظیم فولادی از اهمیت ویژه‌ای برای صادرات محصول و ورود ماده اولیه برخوردار بوده و قرار است یک اسکله ویژه برای این مجتمع عظیم فولادی ساخته شود که مطالعات محیط‌زیستی آن در دست انجام است.


مدیرعامل منطقه آزاد چابهار درباره نگرانی‌ها در زمینه مسائل اجتماعی و زیست‌محیطی این منطقه گفت: مجریان این پروژه فولادی موظف‌اند پیوست‌های اجتماعی و زیست ‌محیطی طرح را به‌صورت کامل مطالعه کرده و در اختیار منطقه آزاد قرار دهند.


وی با بیان اینکه با اجرای این پروژه برای ۱۰ هزار نفر شغل مستقیم و برای ۵۰ هزار نفر شغل غیرمستقیم ایجاد خواهد شد افزود: براساس سند جامع فولاد کشور صنایع آب‌بر باید کنار دریا مستقر شوند همچنین اسناد ششم توسعه و برنامه راهبردی توسعه سواحل مکران ابلاغی رهبر معظم انقلاب، سواحل مکران و قلب آن چابهار را موظف کرده تا ۱۰ سال آینده هاب صنایع مادر شود.
کردی با اشاره به اینکه منطقه آزاد چابهار با امضای تفاهم‌نامه مشترک با ایمیدرو و سه فولادساز کشور گل‌گهر، فولاد مبارکه و چادرملو، یک گام به سوی تبدیل‌شدن به هاب صنایع مادر نزدیک شده و زمینه کوچ صنایع آب‌بر به سواحل دریاها را فراهم کرده بیان کرد: براساس امضای این تفاهم‌نامه مجتمع عظیم فولادی به ظرفیت ۱۰ میلیون تن در سواحل مکران ایجاد خواهد شد.
وی با تاکید براینکه پیش از اجرای این پروژه نیز سواحل مکران پذیرای صنعت فولاد بود تصریح کرد: سازمان توسعه و نوسازی صنایع معدنی ایران با ایجاد شرکت فولاد مکران به آن ماموریت داد که فولادسازی با ظرفیت چهار میلیون تن آهن اسفنجی در چابهار ایجاد کند.


مدیرعامل منطقه آزاد چابهار با بیان اینکه ساخت فاز نخست این مجتمع با ظرفیت ۶.۱ میلیون تن و با سرمایه‌گذاری ۱۱۲ میلیون یورو از منابع صندوق توسعه ملی در دستورکار قرار گرفت و تا سال ۱۴۰۰ به ‌بهره‌برداری می‌رسد ادامه داد: فاز دوم آن نیز پس از تولید تجاری فاز نخست کامل خواهد شد.


کردی با اشاره به اینکه اساسا سیاست استقرار صنایع آب‌بر این است که این صنایع به سمت دریا بروند به همین علت براساس طرح جامع فولاد تصمیم گرفته که سواحل مکران برای اجرای یک طرح بزرگ فولادی انتخاب شود افزود: مجتمع فولاد ۱۰میلیون‌ تنی، ۱۰ هزار شغل مستقیم و ۵۰ هزار شغل غیرمستقیم در منطقه ایجاد خواهد کرد.
وی با اشاره به اینکه نگرانی‌‍‌هایی درباره طرح توسعه سواحل مکران برای مردم بومی منطقه ایجاد شده بیان کرد: در تفاهم‌نامه ایجاد این مجتمع فولادی، قید شده که حتما مجریان طرح مطالعات اجتماعی و فرهنگی این طرح را انجام دهند.


مدیرعامل منطقه آزاد چابهار با اشاره به اینکه براساس اسناد بالادستی کشور فازهای توسعه‌ای صنایع فولاد نه در دل کویر، بلکه باید در سواحل دریای جنوب مستقر شوند بیان کرد: پیوست‌های طرح باید کامل و در قالب سند مسئولیت اجتماعی در اختیار ما قرار گیرد.


مدیرعامل منطقه آزاد چابهار ادامه داد: مجریان پروژه متعهد می‌شوند نسبت به تهیه پیوست اجتماعی و فرهنگی پروژه توسط مشاور و نمایندگان طرح شامل تقویم نیازمندی‌های نیروی انسانی پروژه و برنامه‌ریزی برای آموزش آنان با اتکا بر امکانات آموزشی موجود در منطقه آزاد چابهار و برنامه‌ریزی برای تامین آب و دیگر زیرساخت‌های روستاهای محدوده پروژه و اطراف آن طبق سند مطالعات اجتماعی این منطقه موازی با دوره ساخت اقدام کنند.

 

    jalali Zahra

    به اشتراک بگذارید

    دیدگاه

      0