031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

ضربات غیرقابل جبران به فولاد
دوشنبه 4 اسفند 1399 بازدید : 52

 

ضربات غیرقابل جبران به فولاد 

 

در دوران فعالیت معاونت معدنی پیشین وزارت صنعت ، معدن و تجارت اطلاعات اشتباهی از این زنجیره و عملکرد آن رسانه‌ای شد و همین اطلاعات غلط نیز امروز ضربات غیرقابل جبرانی را به این زنجیره وارد می‌کند. در اقتصاد سالم، قیمت‌گذاری دستوری جایگاهی ندارد. اما طی ماه‌های گذشته و با وارد آمدن فشار و تفسیر اشتباه از واقعیت‌ها فعالیت فولادسازان به‌شدت تحت فشار قرار گرفتند.

در چنین شرایطی، فولادسازان به مصرف آب، برق و گاز ارزان و گران‌فروشی محصول نهایی خود متهم شدند. این درحالی است که این تولیدکنندگان در مسیر تولید خود با چالش‌های جدی همچون تحریم‌های بین‌المللی روبه‌رو هستند و در همین حال اهداف توسعه‌ای متعددی را در دستور کار دارند.

در ادامه باید خاطرنشان کرد که تصویب قانون به منزله اجرای یک مصوبه برای یک بازه زمانی بلند‌مدت است؛ بنابراین نباید در شرایط خاص و با توجه به موقعیت اضطراری اقدام به تصویب قانون کرد.

 

 

زنجیره فولاد از گستردگی و پیچیدگی قابل‌توجهی برخوردار است. نمی‌توان شرایط تولید و فروش را در حلقه‌های گوناگون به این آسانی مقایسه کرد.

علاوه بر این از ابتدای امسال شاهد رشد قابل‌توجه نرخ شمش فولاد بودیم. به‌گونه‌ای که نرخ فروش دلار از ۱۰۰۰۰ تومان به ۲۵۰۰۰ تومان افزایش یافت. در همین حال نرخ شمش فولاد نیز در بازارهای جهانی از ۳۵۰ دلار به‌ازای هر تن به ۶۰۰ دلار افزایش یافت. در چنین شرایطی رشد نرخ فروش در بازار داخلی توجیه‌پذیر است. علاوه بر این، با توجه به رشد نرخ ارز و تورم قابل‌توجه حاکم بر اقتصاد کشور، بسیاری از افراد برای حفظ سرمایه خود به این بازار روی آورده و اقدام به خرید این محصول کردند. درنتیجه رشد تقاضای غیرمصرفی بر التهابات این بازار بیش از پیش افزود. اما طی یک ماه گذشته و با پایان یافتن روند جهش دلار آرامش به این بازار برگشته است. در چنین شرایطی، تدوین قانونی جدید برای تنظیم بازار فولاد براساس شرایط روزهای التهاب غیرمنطقی به‌نظر می‌رسد. علاوه بر این، این‌گونه راهکارها با شکست روبه‌رو می‌شوند. آسیب‌های این دست سیاست‌های اشتباه از یک‌سو تولیدکنندگان را متاثر می‌کند و از سوی دیگر نیز سهامداران شرکت‌های فولادی متضرر خواهند شد.

 

    negar shahi

    به اشتراک بگذارید

    دیدگاه

      1