031 - 910 - 100 - 30     031 - 3202     021 - 910 - 100 - 30

ضربه نهایی کرونا به صادرات فولاد
چهارشنبه 28 اسفند 1398 بازدید : 516

شیوع ویروس کرونا بر بازارهای جهانی فولاد هم تاثیر گذاشته، درصورتی که شیوع این بیماری ادامه داشته باشد رکود حاصل از کاهش تقاضا بر بازار جهانی فولاد خواهد نشست، با اینکه تاکنون مشکلی در صادرات محصولات فولادی ایران پیش نیامده، اما فعالان این حوزه کرونا را ضربه نهایی به بازار فولاد می دانند و پیش بینی خوبی از آینده نزدیک در بازار فولاد ندارند. 
در حالی که هدف تولید فولاد در سال 1404 روی 55 میلیون تن برنامه ریزی شده، اما امروز شیوع کرونا در ایران و سایر کشورها تهدیدی جدی برای تمام صنایع به ویژه صنعت فولاد کشورمان شده است.
پیش بینی ها حاکی از آن است که این ویروس مانند ویروس سارس در سال 2003 به یک دوره سه ماهه جهت کنترل و توقف نیاز دارد. در حال حاضر با رشد و شیوع این ویروس در کشور چین و سرتاسر جهان انتظار این می رود دولت محدویت هایی در جهت مبادلات و تردد و حمل کالا در نظر بگیرد. پیش بینی می شود پس از گذشت این زمان و با توقف رشد این ویروس، تقاضا و مبادلات فولاد با رشد چشمگیری همراه شود.

حالا در سایه کرونا در صورت حمایت دولت و تمرکز روی صادرات غیرنفتی به‌خصوص صنعت فولاد به‌طوری‌که این صنعت اولویت اول قرار گیرد قطعا نه‌تنها این چشم‌انداز محقق خواهد شد، بلکه تا ۵۷ میلیون تن نیز توانایی افزایش وجود دارد چراکه یکی از مهمترین و شاخص ترین صنایع در هر کشوری به حوزه تولید فولاد آن معطوف می شود و کم نیستند صاحب نظرانی که از این عرصه به عنوان ستون فقرات و عمود خیمه صنایع دیگر یاد می کنند. نقش این صنعت در توسعه طرح ها و پروژه های عمرانی غیر قابل انکار است و این تنها بخشی از نقش آفرینی حوزه مذکور در شکوفایی و پیشرفت کشور محسوب می شود.
 

احتمال تنش در بازار فولادی؛ به زودی
در یک حالت کلی قیمت ها در بازار فولاد تاثیرپذیری بالایی از اتفاقات و تحولات در عرصه های مختلف سیاسی-اقتصادی و مواردی از این دست دارد و رکود در کمین بازار فولاداست. سیدرضا شهرستانی، عضو هیات مدیره انجمن تولید کندگان فولاد در خصوص وضعیت صادرات این محصول با توجه به شیوع ویروس کرونا گفت: هم اکنون با توجه به اینکه فولاد و محصولات فولادی تولیدی قبل تر از شیوع کرونا پیش فروش شده بودند امروز مشکلی برای صادرات این محصول بوجود نیامده و فعلا در حال تحویل سفاراشات قبل هستیم.

وی بیان کرد: شواهد نشان می دهد که همچنان ثبت سفارش جدید برای محصولات فولادی ادامه دارد اما مقدار حجم آن کاهش پیدا کرده است. درگیری اقتصاد جهان با ویروس کرونا ادامه داد و این موضوع در کاهش تقاضای بسیاری از محصولات بویژه محصولات فولادی بی تاثیر نخواهد بود.
شهرستانی تاکید کرد: شرکت های فولادی وضعیت مناسبی و نسبتا مطلوبی را برای تحویل بار و تولید دارند اما نکته مهم تنها به کمبود مواد اولیه در این صنعت بر می گردد.

وی تصریح کرد: اگر تقاضا و شرایط بازارهای جهانی به همین روند ادامه یابد، صنعت فولاد کشور با خطر جدی کمبود مواد اولیه روبرو خواهد شد.

این فعال در صنعت فولاد افزود: شرایط کنونی رکود جهانی در آینده نه چندان دور می تواند بازار صنعت فولاد را برهم بزند و این تنش قطعا بر بازار ایران نیز می تواند تاثیرات جدی به همراه داشته باشد.
 

عقب افتادن از تولید و صادرات به دلیل موانع داخلی
عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد در پاسخ  سوال درمورد میزان تولید و صادرات فولاد و محصولات فولادی در سال ۹۸ گفت: هنوز آمار سه ماه آخر سال ۹۸ ارائه نشده است، اما به نظر می‌رسد آمار رقمی در حدود ۲۷ میلیون تن تولید در کشور بوده است.

شهرستانی بیان کرد: این در حالی است که ظرفیت سازی حدود ۳۵ میلیون تن فولاد در کشور صورت گرفته است که هدف برای سال ۹۸ رقمی معادل ۲۸ میلیون تن بوده است که متاسفانه به دلیل کمبود مواد اولیه به ویژه آهن اسفنجی و همچنین قطع گاز نتوانستیم به هدف تولید دست پیدا کنیم.
عضو هیات‌ مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد یادآور شد: پیش‌تر از این هم تهدید‌هایی در زمینه تامین مواد اولیه وجود داشت که مشکل اصلی آن کمبود سنگ‌آهن بود که تولید کنسانتره را کاهش داد. در پی آن کمبود گندله و در نتیجه کمبود آهن اسفنجی که متاسفانه همین کمبود دلیلی شد تا برنامه‌ریزی که برای سال جاری بابت تولید ۲۸ میلیون تن فولاد در نظر گرفته بودیم کاملا محقق نشود.

این فعال در حوزه فولاد ادامه داد: امسال صادرات محصولات فولادی به رقمی معادل ۱۱ میلیون تن خواهد رسید که از هدف گذاری ۱۳ میلیون تنی عقب‌تر هستیم و این کمبود‌ها هنوز از سوی متولیان جدی گرفته نشده است.

شهرستانی تاکید کرد: بیشتر محصولات تولید تکمیلی مانند آهن و تیرآهن و ورق‌های آهنی به عراق و محصولات نیمه نهایی مانند شمش به کشور‌های خاور دور مانند تایلند و چین، کشور‌های حاشیه خلیج فارس مانند قطر، امارات، عمان و بحرین صادر می‌شود.
ایشان در پایان تاکید کرد: بهتر است در فرصتی که باقی مانده برای تقویت تولید اقدامات ضروری انجام گیرد زیرا پس از پایان رکود اقتصادی حاکم در جهان، قطعا تقاضا برای خرید محصولات فولادی و فولاد بالا خواهد رفت و در این مدت باید کسری های گذشته جبران شود.

 

  آهن پویا

  آهن پویا

  آهن پویا با بیش از یک دهه تجربه پر فروش، پایبند به اصول حرفه ای و اخلاقی در عرصه خرید و فروش در مرزهای داخلی و خارجی یاری گر شما در صنعت فولاد است

  به اشتراک بگذارید

  دیدگاه

   0